Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Piątek, 21 kwietnia 2006 r. godz. 16:08

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Muzeum Legii Warszawa otwarte!

Woytek, źródło: własne

Dziś o godzinie 14. na Łazienkowskiej w obecności około 100 osób odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Legii Warszawa. Obecni byli właściciele klubu z ramienia ITI i CWKS, pracownicy klubu, przedstawicie Stowarzyszenia Kibiców, Polskiego Związku Piłki Nożnej, sponsorzy i dziennikarze.
Fotoreportaż z obchodów 90-lecia Legii - 41 zdjęć
W namiocie pod trybuną Krytą zebranych przywitał prezes KP Legia Piotr Zygo i ogłosił powołanie Honorowej Rady Obchodów 90-lecia Legii Warszawa. W jej skład weszli: Mariusz Walter, Jan Wejchert, Jerzy Lewiński, Paweł Kosmala, Stefan Szczepłek, Lucjan Brychczy, Kazimierz Górski, Leszek Pisz i Andrzej Piórkowski. Pana Kazimierza zabrakło dziś na Łazienkowskiej z powodu problemów zdrowotnych. Nieobecny był także Leszek Pisz, którego powstrzymały obowiązki.

Po powitaniu wszyscy udali się przed trybunę Krytą, gdzie z prawej strony przy głównym wejściu odsłonięta została tablica ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcia dokonał mecenas Jerzy Lewiński i wnuczka Marszałka Piłsudskiego Joanna Onyszkiewicz. "Byłem obecny podczas otwarcia Stadionu Wojska Polskiego w 1930 roku. Cieszę się, że mogę dziś odsłonić tablicę upamiętniającą" - powiedział honorowy prezes CWKS Legia Warszawa.

Po tej krótkiej uroczystości przyszła pora na kolejną. Prezes SKLW Andrzej Piórkowski i Wiktor Bołba dokonali otwarcia Muzeum Legii Warszawa. Wiktor Bołba, dziennikarz "Naszej Legii" i "chodząca encyklopedia Legii" - jak się o nim wyraził Piotr Zygo, został jednocześnie kustoszem muzeum. Kustosz oprowadził gości po muzeum, którego pierwsze eksponaty znajdują się tuż przy wejściu. W muzeum umieszczono kilkadziesiąt wzorów koszulek Legii, na ścianach zdjęcia z najważniejszych spotkań z europejskimi drużynami, osobna gablota poświęcona Kazimierzowi Deynie, mundur Lucjana Brychczego, wiele proporczyków, zdjęć, medali, butów piłkarskich i różnych pucharów. Jednymi z ciekawszych eksponatów jest np. fajka trenera Ryszarda "Faji" Koncewicza i maszyna do pisania, na której Stanisław Mielech rozpoczął spisywanie kronik Legii.

Ostatnim punktem programu był krótki pokazowy mecz, w którym zagrała Legia 2006 z Legią 1916. Spotkanie rozegrano na bocznym boisku na specjalnie zbudowane drewniane bramki, a główne role odegrali obecni piłkarze Legii. Drużyna z 1916 roku została ubrana w stroje retro - biała koszulka z kołnierzykiem, z poprzecznym czarnym pasem. Ponadto zawodnicy przyczepili sobie małe wąsiki - wyglądało to naprawdę zabawnie. Mecz, który sędziował Wit Żelazko zakończył się wynikiem 5-5.

Od poniedziałku kibice również mogą zwiedzać muzeum. Jak poinformowało nas Biuro Prasowe Klubu od godziny 14. do 19. fani bez problemów mogą oglądać eksponaty. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z imprezy - ich autorami są Paweł Wargenau i Janusz Partyka.



Dariusz Wdowczyk, Piotr Zygo, Jan Wejchert i Paweł Kosmala

Jerzy Lewiński i Joanna Onyszkiewicz odsłaniają tablicę ku czci Józefa Piłsudskiego

Tak prezentuje się tablica

Wiktor Bołba i Andrzej Piórkowski uroczyście otwierają Muzeum Legii Warszawa

Goście w muzeum

Drużyna Legii 1916. Od lewej: Szala, Bronowicki, Roger, Kiełbowicz, Burkhardt, Kucharski, Klatt. Na dole: Vuković, Fabiański

Legia 1916 i Legia 2006. W czerwonych koszulkach od lewej: Włodarczyk, Rosłoń, Djoković, Choto, Szałachowski, Rzeźniczak, Karwan, Gostomski.

Łukasz Fabiański

Tomasz Kiełbowicz

Wojciech Szala i Marcin Klatt


Fotoreportaż z obchodów 90-lecia Legii - 41 zdjęć



Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!