Na tym stadionie Polacy zagrają dwa mecze grupowe - z Niemcami i Chorwacją - fot. stadiontour.at
REKLAMA

Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Na ośmiu stadionach rozgrywane będą spotkania nadchodzących Mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii. Po cztery obiekty znajdują się w Szwajcarii (Basel, Berno, Genewa i Zurich) oraz Austrii (Innsbruck, Klagenfurt, Salzburg i Wiedeń). Wśród wymienionych miast, największym obiektem może się pochwalić stadion ze stolicy Austrii, na którym fani Legii mieli okazję zasiąść już dwukrotnie - obiekt Ernsta-Happela jest w stanie pomieścić 53 tysiące kibiców. Stadion St. Jakob Park w Bazylei, zbudowany przed siedmioma laty może przyjąć 42.500 kibiców, zaś pozostałe niewiele ponad 30 tysięcy. Reprezentacja Polski występy na Euro rozpocznie na stadionie w Klagenfurcie, gdzie 8 czerwca zmierzy się z Niemcami.
4 dni później biało-czerwoni zagrają w Wiedniu z Austrią, a ostatni pojedynek grupowy, z Chorwacją, rozegrają ponownie w Klagenfurcie. To właśnie ten obiekt weźmiemy najpierw "pod lupę".

Stadion w Klagenfurcie jest jednym z najnowocześniejszych obiektów, na których rozgrywane będą mecze Euro 2008. Może się na nim zmieścić 32 tysiące fanów. Otwarcie tego obiektu nastąpiło zaledwie 8 miesięcy temu. Koszt jego budowy wyniósł 66,5 miliona euro, co w porównaniu z budową stadionu przy Łazienkowskiej, stanowi niewiele ponad połowę kosztów, które poniesie miasto stołeczne Warszawa. W przeciwieństwie do prac w Polsce, jego budowa przebiegała nadzwyczaj sprawnie. Projekt boiska i okalających go trybun zatwierdzono w 2005 roku, zaś sama decyzja o budowie zapadła 19 marca 2004 roku. W marcu 2006 rozpoczęto budowę, a po 20 miesiącach, rozegrano na nim pierwsze spotkanie Austria - Japonia 7 września, a już 4 dni później mecz Szwajcaria - Japonia). Zatrudnionych do budowy stadionu było 1300 pracowników. Jak zapewniają jego projektanci, trybuny znajdują się najbliżej murawy, jak tylko to możliwe. Dzięki temu, oglądanie spotkań piłkarskich ma być niesamowitym przeżyciem dla widzów. Dla VIP-ów przygotowano specjalne pomieszczenia, które są niezwykle przestronne i oddzielone od reszty trybun.

Na Wörtherseestadion, bo taką nazwę nosi stadion w Klagenfurcie, swoje mecze rozgrywać będzie SK Austria Kärnten (do tej pory grała na Firschl Stadium). Co ciekawe, po zakończeniu Mistrzostw Europy, rozpocznie się... przebudowa trybun. Te jednak nie będą rozbudowywane, a... zmniejszane. Docelowo będzie on w stanie przyjąć 12 tysięcy kibiców, czyli liczbę wystarczająca na codzienne potrzeby austriackiego klubu. Koszt przebudowy ma wynieść 7 milionów euro i ma być sfinansowany przez rząd austriacki. Krzesełka, które zostaną z niego usunięte, zostaną wykorzystane na innych obiektach w kraju. Właścicielem stadionu jest miasto.

Dodatkowym atutem tego stadionu jest malownicze położenie. Zaledwie półtora kilometra od niego znajduje się jezioro Wörther, które z pewnością upodobają sobie kibice, nie tylko reprezentacji Polski. Dopełnieniem krajobrazu są widoki górskich wzgórz i łąk. Architekci robili co w ich mocy, aby stadion połączyć z otoczeniem i zdaniem mieszkańców, cel ten udało się osiągnąć. Wybudowany stadion jest teraz jego wizytówką. Kibicom wybierającym się na któreś ze spotkań podopiecznych Leo Beenhakkera do Klagenfurtu, polecamy obejrzenie miejscowej starówki. W samym mieście ustawione będą spore telebimy, na których będą mogli obejrzeć mecze ci, dla których zabrakło biletów.

Ci, którzy na spotkania do Klagenfurtu przyjadą samochodami, bez problemu znajdą informacje odnośnie parkowania. Wokół stadionu dominować będą strefy, w których nie będzie się można poruszać samochodami. W odległości, którą bez problemu można pokonać na piechotę, w zachodniej i południowo-wschodniej części miasta, znajdują się parkingi, na których zaparkować może około 9 tysięcy pojazdów.

W fazie grupowej na Wörtherseestadion odbędą się 3 mecze - oprócz wymienionych dwóch spotkań Polaków (oba o 20:45), także mecz Chorwacja - Niemcy (godzina 18).

Nazwa: Wörtherseestadion
Pojemność: 32.000
Adres: Sportpark Wörtherseestadion Klagenfurt
Südring 207, 9020 Klagenfurt

STADIONY EURO 2008 NA LEGIA LIVE!
Od kliku miesięcy regularnie prezentujemy na łamach naszego Serwisu zamieszczamy Wasze relacje z meczów, które obejrzeliście poza granicami naszego kraju. Serdecznie zapraszamy do przesyłania nam relacji i zdjęć i filmów z nadchodzących mistrzostw Europy! Postaramy się zaprezentować jak największą ilość materiałów. Na Wasze maile czekamy pod adresem ultras@legialive.pl.

Na tym stadionie Polacy zagrają dwa mecze grupowe - z Niemcami i Chorwacją - fot. stadiontour.at
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.