Remis Polski z Austrią

źródło: własne - Wiadomość archiwalna

W swoim drugim meczu na Euro 2008 reprezentacja Polski zremisowała 1-1 z Austrią. Bramka dla Polaków padła w 30. minucie, a jej zdobywcą był Roger Guerreiro, który wykorzystał świetne podanie Marka Saganowskiego. W 93. minucie wyrównującego gola zdobył kontrowersyjnego z rzutu karnego Vastić. Początek meczu zdecydowanie nie zapowiadał takiego wyniku. Przez pierwsze 20 minut Biało-Czerwoni, pod silnym naporem rywala, w zasadzie musieli ograniczać się do obrony. Fantastycznie spisywał się Artur Boruc, który dokonywał cudów i kilkakrotnie uratował Polaków przed utratą gola.
Druga połowa toczyła się już pod dyktando piłkarzy Leo Beenhakkera, ale zdecydowanie brakowało skuteczności. Świetne nastroje polskich piłkarzy i kibiców popsuł rzut karny dla Austrii, podyktowany w 93. minucie spotkania przez angielskiego arbitra.

Nie najlepiej spisujący się Mariusz Lewandowski nie był w stanie zatrzymać rywala i pomagał sobie przytrzymywaniem Austriaka za koszulkę. Sędzia chyba tylko na to czekał, bo bez wahania podyktował niewątpliwie kontrowersyjnego karnego, a jedenastkę na bramkę pewnie zamienił Ivica Vastić. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie.

Składy:
Austria: Jürgen Macho - György Garics, Sebastian Prödl, Martin Stranzl, Emanuel Pogatetz - Christoph Leitgeb, René Aufhauser (74. Jürgen Säumel), Andreas Ivanschitz (64. Ivica Vastić), Ümit Korkmaz - Martin Harnik, Roland Linz (64. Roman Kienast)
Polska: Artur Boruc - Marcin Wasilewski, Mariusz Jop (46. Paweł Golański), Jacek Bąk, Michał Żewłakow - Marek Saganowski (83. Wojciech Łobodziński), Dariusz Dudka, Mariusz Lewandowski, Roger Guerreiro (85. Rafał Murawski), Jacek Krzynówek - Euzebiusz Smolarek.

żółte kartki: Korkmaz, Prödl - Wasilewski, Krzynówek, Bąk.

W drugim dzisiejszym spotkaniu reprezentacja Chorwacji pokonała 2-1 Niemców. Jedyną bramkę dla naszych zachodnich sąsiadów zdobył Lukas Podolski.
Chorwacja 2-1 Niemcy
bramki: 24. Srna, 62. Olić - 79. Podolski

Składy:
Chorwacja: Stipe Pletikosa - Vedran Ćorluka, Robert Kovač, Josip Šimunić, Danijel Pranjić - Darijo Srna (80. Jerko Leko), Niko Kovač, Luka Modrić, Niko Kranjčar (85. Dario Knežević) - Ivan Rakitić, Ivica Olić (72. Mladen Petrić)
Niemcy: Jens Lehmann - Philipp Lahm, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Marcell Jansen (46. David Odonkor) - Clemens Fritz (82. Kevin Dennis Kurányi), Torsten Frings, Michael Ballack, Lukas Podolski - Mario Gómez García (66. Bastian Schweinsteiger), Miroslav Klose.

żółte kartki: Darijo Srna, Josip Šimunić, Luka Modrić - Michael Ballack, Jens Lehmann.
czerwona kartka: Bastian Schweinsteiger