REKLAMA

Kolarstwo: Matysiak w kadrze Polski na Tour de Pologne

Raffi, źródło: pzkol.pl / legiacyclingteam.pl / własne - Wiadomość archiwalna

W czwartek na konferencji prasowej w warszawskim hotelu Novotel trener kolarskiej reprezentacji Polski Piotr Wadecki podał 8-osobowy skład kadry narodowej, który wystartuje w 65. Tour de Pologne. Znalazło się w nim miejsce dla 24-letniego kolarza Legii, Bartłomieja Matysiaka. Wyścig rozpoczyna się w niedzielę, 14 września jazdą drużynową na czas w Warszawie, dookoła Teatru Wielkiego. Na starcie stanie 18 zagranicznych ekip zawodowych i reprezentacja Polski. Wyścig zakończy się w sobotę, 20 września w Krakowie.

Obchodzący właśnie dziś 24. urodziny Matysiak w barwach Legii jeździ od 2006 roku (wcześniej występował w młodzieżowym KTK Kalisz). Ma już na koncie kilka sukcesów w zawodowym peletonie. Dwa lata temu wygrał ciężki wyścig etapowy Bałtyk-Karkonosze Tour. Jest aktualnym wicemistrzem Polski ze startu wspólnego, a trzy tygodnie temu wygrał Wyścig o Puchar Ministra Obrony narodowej (kat 1.2 UCI). Został też w obecnym sezonie zwycięzcą młodzieżowej klasyfikacji kolarskiej Proligi (która skupia 15 najważniejszych wyścigów zawodowych w naszym kraju), w klasyfikacji seniorów zajął zaś miejsce na początku drugiej dziesiątki. Jest dość szybki na finiszu, ale potrafi też nieźle jeździć w górach, w wyścigach klasycznych oraz kilkuetapowych. W wyścigu będzie miał za zadanie zabierać się w ucieczki i pomagać liderom: Rutkiewiczowi oraz Baranowskiemu. Pojedzie z numerem startowym 187 na koszulce.

Skład Polska-BGŻ na 65. Tour de Pologne:

Dariusz Baranowski (DHL-Author)
Bartłomiej Matysiak (Legia)
Marcin Sapa (DHL-Author)
Marek Rutkiewicz (Mróz Action Uniqa)
Łukasz Bodnar (DHL-Author)
Krzysztof Jeżowski (CCC Polsat Polkowice)
Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)
Adam Wadecki (Kalev Sport)

Legia i Tour de Pologne - od 1928 do 2008

Historia kolarskiej sekcji Legii jest nierozerwalnie związana z Wyścigiem Dookoła Polski. Już na samym początku istnienia sekcji, w 1928, historyczną pierwszą koszulkę lidera premierowej edycji TdP założył na siebie po wygranym inauguracyjnym etapie Eugeniusz Michalak. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął za to Wiktor Olecki. Rok później na drugim stopniu podium stanął za to Michalak.
Powojenna historia wyścigu to pasmo sukcesów naszych cyklistów, od reaktywacji sekcji w 1951 roku. Zawodnicy CWKS aż siedmiokrotnie wygrywali ten wyścig jadąc w barwach naszego klubu (m.in. Marian Więckowski, Wiesław Podobas i Stanisław Szozda), kilkakrotnie powtórzyli również ten wyczyn będąc - tak jak w tym roku - w składzie drużyny narodowej (m.in. Lechosław Michalak i Czesław Lang). Ostatnim kolarzem Legii, który wygrał nasz narodowy Tour, był w 1993 roku Dariusz Baranowski.

Ostatni raz ekipa Legii wystartowała w TdP w roku 2004, zajmując 11. miejsce drużynowo; najlepszym z naszych zawodników był wówczas Sebastian Skiba, 21. w końcowej klasyfikacji generalnej. W kolejnych latach, wraz z rosnącą rangą wyścigu (który stał się częścią elitarnego Pro Touru) wymagania dla startujących ekip zwiększyły się tak bardzo, że przestała je spełniać nie tylko Legia, ale również wszystkie pozostałe ekipy zawodowe w kraju. Brak polskich kolarzy zmniejszał zainteresowanie wyścigiem, a rodzimym teamom dużo ciężej było znaleźć sponsorów. Dlatego w tym roku, na specjalny wniosek Czesława Langa, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) dopuściła do startu reprezentację narodową. Cieszy, że jej częscią jest pierwszy od 4 lat przedstawiciel naszej młodej (średnia wieku - 22 lata) ekipy. Oby był to dobry znak na przyszłość. Naszemu zawodnikowi w dniu urodzin życzymy za to jak najwięcej sukcesów w tegorocznej edycji Tour de Pologne.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.