REKLAMA

Maleją przychody Legii

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Spadek z trzeciego na szóste miejsce pod względem przychodów zanotowała Legia Warszawa w opublikowanym przez Deloitte Polska rankingu najbogatszych klubów Polski. Przychód stołecznego klubu zmalał z 20,4 mln zł w ubiegłym roku do 16,2 mln zł w obecnym. Pierwsze miejsce podobnie jak rok temu zajmuje Zagłębie Lubin z przychodem rzędu 32,4 mln zł. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze GKS Bełchatów – 26,9 mln zł oraz Lech Poznań – 25 mln zł.
W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem Legia została wyprzedzona także przez Koronę Kielce i Wisłę Kraków. Zdaniem Deloitte Polska spadek przychodów Legii jest spowodowany postawą kibiców, którzy przestali przychodzić na stadion oraz wycofaniem się sponsora głównego, który miał zainwestować w klub.

Raport informuje także, że najchętniej oglądane były mecze Lecha Poznań. W sezonie 2007/08 jego spotkania obserwowało średnio 18 010 widzów, co po 160 proc. wzroście dało klubowi 7,1 mln zł przychodów. Jak zwraca uwagę serwis money.pl kluczem do sukcesu finansowego w polskiej piłce jest dobrze zorganizowane widowisko, które przyciąga także komercyjnych sponsorów - jak w przypadku Lecha Poznań, w którym popyt na powierzchnię reklamową na stadionie znacznie przewyższał podaż i trzeba było kupić nowe tablice reklamowe.

Ranking Deloitte wskazuje, że suma przychodów polskich klubów wzrosła do 63 mln euro przy 43 mln rok wcześniej. Suma ta pozwoliła rodzimej Ekstraklasie na zajęcie 12. miejsce w Europie. Na czele figuruje angielska Premier League - 2273 mln euro przed niemiecką Bundesligą - 1379 mln euro i hiszpańską Primera Division - 1326 mln euro. Jednak zdaniem badaczy polską ligę stać na zdecydowanie większe przychody. Potencjał, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i ludnościowym wskazuje na możliwość osiągania przychodów - 866 mln euro, jeśli porównamy liczbę ludności i 226 mln euro, jeśli weźmiemy pod uwagę PKB.

Pierwsza 10 rankingu
1. Zagłębie Lubin - 32 mln zł
2. GKS Bełchatów - 26,9 mln zł
3. Lech Poznań - 25 mln zł
4. Korona Kielce - 18,3 mln zł
5. Wisła Kraków - 18,2 mln zł
6. Legia Warszawa - 16,2 mln zł
7. Cracovia Kraków - 13,4 mln zł
8. Arka Gdynia - 13,2 mln zł
9. Dyskobolia Grodzisk Wlkp. - 12,8 mln zł
10. Widzew Łódź - 10,1 mln zł

źródło: Deloitte Polska

Ubiegłoroczny ranking możecie znaleźć tutaj.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.