Kibice chcą postawić przed nowym stadionem pomnik Kazimierza Deyny
REKLAMA

Kibice zbudują pomnik Deyny! 61. rocznica urodzin "Kaki"

Redakcja - Wiadomość archiwalna

Gdyby żył, dziś kończyłby 61 lat. Kazimierz Deyna, największy piłkarz w historii nie tylko Legii, ale i całej polskiej piłki. Niestety, tragicznie zginął w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku. W 61. rocznicę urodzin, w muzeum Legii wystawiona zostanie koszulka, w której Deyna grał na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, a kibice Legii Warszawa zainaugurują inicjatywę zbudowania pomnika Deyny, który stanąłby przed nowym stadionem. Fani wystosowali list intencyjny i zebrali już pierwsze głosy poparcia od znanych osób:
"Niebawem rozpocznie się długo oczekiwana rozbudowa i modernizacja miejskiego stadionu Legii Warszawa. Dla nas, wszystkich kibiców, fanów i amatorów piłki nożnej nadarza się niepowtarzalna szansa, aby wnieść swój wkład w wizerunek naszego nowego stadionu. Swój pomnik przy Stadionie Światła w Lizbonie ma Eusebio, ikona portugalskiego futbolu. Przy Teatrze Marzeń na Old Trafford w Manchesterze stoi monument Matta Busby’ego, legendarnego trenera angielskiego klubu.

Również my chcielibyśmy zainaugurować inicjatywę, która stanowiłaby nasz hołd oddany jednemu z najważniejszych symboli sukcesów Legii i całego polskiego futbolu − Kazimierzowi Deynie.

Modernizacja naszego stadionu oraz przypadająca dzisiaj rocznica urodzin "Kaki" stanowią dla nas inspirację, by postawić przed wejściem na nowy stadion pomnik Kazimierza Deyny, który stałby się jego patronem i "duchowym fundamentem". Projekt ten chcielibyśmy zrealizować nakładem własnych środków i własnymi siłami tak, aby ofiarowany przez nas dar pochodził rzeczywiście od kibiców i miłośników piłki oraz był wyrazem ich bezpośredniego, indywidualnego i szczerego zaangażowania. Wspólnymi siłami możemy zrealizować nasz cel.

Kibice Legii Warszawa"

Inicjatywę poparli już:
1. Stefan Szczepłek - autor książek o Kazimierzu Deynie
2. Andrzej Strejlau – były trener Legii i rep. Polski
3. Franciszek Smuda – przyjaciel Kazimierza Deyny, trener Lecha Poznań
4. Jacek Gmoch – kolega z drużyny i trener Kazimierza Deyny
5. Roman Kosecki, Dariusz Dziekanowski, Cezary Kucharski – byli piłkarze Legii Warszawa
6. Artur Boruc – bramkarz reprezentacji Polski

Kolejne, szczegółowe informacje na temat tej inicjatywy będą publikowane na stronach internetowych poświęconych Legii Warszawa oraz na specjalnej stronie www.pomnikdeyny.pl.

O Deynie
Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Większość swojej piłkarskiej kariery spędził właśnie w Legii. Na Łazienkowską trafił z Łódzkiego Klubu Sportowego, w którego barwach rozegrał tylko jedno spotkanie.

W Warszawie grał aż 13 lat i dwukrotnie zdobywał z Legią mistrzostwo Polski, a raz Puchar Polski.

Z eLką na piersi rozegrał 390 spotkań, w których zdobył 141 goli. Z Legii odszedł do angielskiego Manchesteru City. W 1979 roku przy Łazienkowskiej rozegrano pożegnalne spotkanie "Kaki". Wypełniony po brzegi stadion Wojska Polskiego żegnał swojego idola, który po pół meczu zagrał w barwach Legii i Manchesteru City. Jak twierdzą świadkowie tamtego meczu, nigdy wcześniej na stadionie w Warszawie tak hucznie nie świętowano bramki strzelonej Legii. Ale skoro jej strzelcem był Deyna, radości fanów trudno się dziwić. Od 1981 roku karierę kontynuował w amerykańskim zespole San Diego Sockers.

Sukcesy odnosił nie tylko w Legii, ale również, a może przede wszystkim w reprezentacji Polski. Najpierw w 1972 roku wywalczył złoty medal olimpijski. W Monachium został zresztą królem strzelców imprezy. Dwa lata później zdobył z pierwszą reprezentacją trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech. Łącznie w reprezentacji Polski rozegrał 102 mecze i zdobył 45 bramek.

Informacje, zdjęcia, film, wspomnienia i wiele, wiele więcej na temat Kazimierza Deyny znajdziecie na jedynej stronie poświęconej temu piłkarzowi, którą nasz serwis współtworzy już od 4 lat. www.deyna.info Gorąco polecamy!





1 września 2002 roku, w rocznicę śmierci Deyny, fani na Łazienkowskiej ułożyli kartoniadę z Jego podobizną - fot. Legia LIVE!

Ulica Kazimierza Deyny w Warszawie - fot. Legia LIVE!

Tablica pamiątkowa poświęcona Deynie znajduje się przy wejściu na trybunę Krytą - fot. Legia LIVE!

Grób Kazimierza Deyny znajduje się w USA - fot. Legia LIVE!
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.