REKLAMA

Legia - Wisła, czyli Cupiał kontra ITI

źródło: Polska the Times - Wiadomość archiwalna

Niedzielny mecz Legii z Wisłą Kraków to nie tylko rywalizacja dwóch czołowych polskich drużyn i dwóch najzdolniejszych trenerów. To również konfrontacja dwóch filozofii budowania drużyny.

W przypadku Wisły mamy do czynienia z najbardziej powszechnym przykładem: przychodzi właściciel, wykłada duże pieniądze i oczekuje szybkiego sukcesu. W taki sposób przez ostatnie 11 lat działał sponsor Białej Gwiazdy, właściciel firmy Tele-Fonika Bogusław Cupiał.
Fundamentalna zasada budowy Legii pod rządami ITI to dochodzenia do sukcesu małymi krokami, czyli tworzenie zespołu opartego na młodych piłkarzach. Kiedy nadarzy się okazja, klub nie waha się sprzedawać najlepszych zawodników.

Taki styl zarządzania zespołem piłkarskim wymaga cierpliwości. Tymczasem kiedy w 2004 r. koncern medialny przejmował warszawski klub, kibice oczekiwali, że w ciągu roku czy dwóch Legia nie będzie miała sobie równych w kraju i zacznie podbój Europy. Jakie było ich zdziwienie, gdy latem 2007 r. zespół zaczęli opuszczać po kolei Fabiański (Arsenal), Janczyk (CSKA Moskwa) i Bronowicki (Crvena Zvezda Belgrad).

Na tej trójce Legia zarobiła w sumie ok. 9 mln euro, nie wydając nawet jednej dziesiątej tej kwoty na wzmocnienia. Nic dziwnego, że pojawiły się głosy mówiące, że władzom klubu na sukcesach sportowych nie zależy.

Wizerunek klubu z ambicjami uratował w ubiegłym sezonie trener Jan Urban, który z młodego zespołu wycisnął maksimum: wicemistrzostwo kraju i Puchar Polski, ale był to wyraźny sygnał, że zespół jest na dobrej drodze.

Kolejny kroczek Legia zrobiła tego lata, włączając się do walki o czołowych piłkarzy polskiej ligi. Na Łazienkowską trafił Maciej Iwański, który kosztował 650 tys. euro. W Warszawie udało się zatrzymać Rogera.

Po 9 kolejkach obecnych rozgrywek nikt już nie ma wątpliwości, że Legia jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do mistrzostwa Polski, a potem awansu do Ligi Mistrzów. Wkrótce rozpocznie się budowa nowego stadionu finansowanego z budżetu miasta. Wiele wskazuje, że będzie tylko lepiej.

Gra w Champions League to również marzenie, które od ponad dekady próbuje zrealizować Cupiał. Można jednak odnieść wrażenie, że cierpliwość biznesmana z Myślenic zaczyna się kończyć. Czasy, gdy Wisła bez wielkich targów kupowała w Polsce kogo chciała, już minęły.

Cupiał powiedział niedawno, że jeśli ktoś chce transferów, to niech dorzuci się do tego interesu. Problem w tym, że krakowski klub w ostatnich latach zarobił mnóstwo pieniędzy, jak na polskie warunki, na sprzedaży Jakuba Błaszczykowskiego do Dortmundu (3 mln euro) i Dariusza Dudki do Auxerre (2,5 mln euro).

O godnych następcach na razie ani widu, ani słychu. Inna sprawa, że od szastania pieniędzmi powstrzymały Cupiała nietrafione transfery Matusiaka i Łobodzińskiego.

Fani są jednak przekonani, że Cupiał w najbliższym czasie z Wisły się nie wycofa. Ma bowiem poważnie zainwestować w tereny wokół stadionu, które kupił kilka lat temu.

Jeśli jednak właściciel klubu chce wreszcie spełnić swoje i kibiców marzenia o wielkiej drużynie również w Europie, to znów będzie musiał wyłożyć mnóstwo kasy i wzmocnić coraz starszy skład. Tego jednak jego portfel może dłużej nie znieść.

Legia Warszawa pod rządami ITI

II 2004 Koncern medialny ITI, którego właścicielami są Mariusz Walter i Jan Wejchert, przejął (za ok. 21 mln zł) od firmy Pol-Mot warszawski klub.

V 2006 Po czterech latach przerwy Legia pod wodzą Dariusza Wdowczyka zdobyła ósme mistrzostwo Polski. To jedyny do tej pory tytuł, odkąd właścicielem klubu jest ITI.

I 2007 Mirosław Trzeciak został dyrektorem do spraw rozwoju sportowego Legii. Rozpoczęła się hiszpańska era w dziejach warszawskiego klubu.

VI 2007 Jednym z zadań Trzeciaka było znalezienie nowego trenera. W czerwcu na tym stanowisku zatrudniony został Jan Urban, który zastąpił Jacka Zielińskiego.

VII 2007 Po burdach kibiców na stadionie wileńskiej Vetry w przerwie meczu II rundy Pucharu Intertoto UEFA wykluczyła Legię na dwa sezony z europejskich pucharów. Władze klubu nałożyły na uczestników tamtych wydarzeń zakazy stadionowe. Rozpoczął się konflikt na linii kibice - ITI i bojkot meczów na stadionie przy ul. Łazienkowskiej przez "żyletę".

IX 2008
Rada Miasta Warszawy zgodziła się na sfinansowanie (470 mln zł) budowy nowego stadionu Legii. Prace budowlane mają się rozpocząć w listopadzie.

Wisła Kraków pod rządami Cupiała

XI 1997 Firma Tele-Fonika, której właścicielem jest Bogusław Cupiał, wchodzi do Wisły, wykupując akcje klubu i spłacając jego długi.

VI 1999 Po 21 latach przerwy prowadzona przez Franciszka Smudę Wisła zdobywa tytuł mistrza Polski z przewagą 17 punktów nad Widzewem.

VI 2001 Po zwycięstwie nad Legią Wisła prowadzona przez Adama Nawałkę wraca na mistrzowski tron. Nawałka nie chce jednak złożyć deklaracji awansu do Ligi Mistrzów i traci pracę. Do Wisły wraca Franciszek Smuda.

III 2002 Henryk Kasperczak zajmuje miejsce Smudy na stanowisku trenera.

jesień

2002 Wisła pod wodzą Henry'ego toczy pasjonujące boje w Pucharze UEFA, eliminując Parmę i Schalke.

V 2003 Pierwszy w historii Białej Gwiazdy dublet (mistrzostwo i Puchar Polski).

XI 2004 Koniec ery Kasperczaka.

2007/08 Trenerem zostaje Maciej Skorża, który zdobywa jedenasty tytuł mistrzowski dla Wisły.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.