Fani Arki na meczu z Polonią Bytom dwa razy odpalali race. Za drugim razem, ze względu na zadymienie boiska, sędzia musiał przerwać spotkanie. Klub z Gdyni musi zapłacić 6 tys. zł kary - fot. arkagdynia.info

Kary za pirotechnikę: 112 tysięcy dla Ekstraklasy

Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

112 tysięcy złotych musiały do tej pory zapłacić kluby ekstraklasy za używanie przez kibiców środków pirotechnicznych. Za nami dopiero 10 kolejek sezonu 2008/09. Najwięcej za pirotechnikę musieli zapłacić działacze Arki. Klub z Trójmiasta ukarany został przez Komisję Ligi grzywną 6 tysięcy złotych za odpalenie rac w czasie meczu zgody Arka - Polonia. W raporcie pomeczowym delegata znalazła się informacja, że sędzia główny meczu musiał 6 minut przed końcem zawodów przerwać na chwilę spotkanie ze względu na zadymienie płyty boiska.
Znacznie łagodniej potraktowana została Jagiellonia, która musi zapłacić tylko dwa tysiące za wniesienie i odpalenie rac w czasie meczu z Lechią Gdańsk. Jagiellonczycy użyli pirotechniki do podświetlenia słońca na okazjonalnej sektorówce.

GKS Katowice bez publiczności do końca marca

Choć GKS Katowice gra w pierwszej lidze, a w tej klasie rozgrywkowej ewentualne kary wyznacza Wydział Dyscypliny PZPN, warto odnotować kary, jakie spotkały katowiczan za przerwanie meczu z GKS-em Jastrzębie. Przypomnijmy, że spotkanie zostało przerwane w 51. minucie, po tym jak jedna z serpentyn trafiła w głowę sędziego głównego. Już po przedwczesnym zakończeniu meczu, kibice rozpoczęli ataki na ochroniarzy, a porządek na stadionie zaprowadziła dopiero policja. Działacze GKS-u sami po tym meczu zdecydowali o zamknięciu obiektu przy Bukowej dla swoich fanów, przepraszając jednocześnie tych, którzy w zamieszkach nie brali udziału. Komendant policji w Katowicach uznał, że wina leży po stronie organizatowa meczu. Jego zdaniem nie zapewniono drożności dróg ewakuacyjnych na stadionie, a praca służb porządkowych była nieodpowiednia.

Wydział Dyscypliny zdecydował, że cztery najbliższe mecze "GieKSy" w roli gospodarza rozegrane zostaną bez udziału widzów (z Turem i Kmitą w rundzie jesiennej oraz Wisłą Płock i Wartą Poznań na wiosnę). Na katowiczan została nałożona również kara w wysokości 50 tysięcy złotych (w zawieszeniu do końca sezonu 2008/09). Ponadto GKS musi w ciągu 30 dni przedstawić program naprawczy, zmierzający do zapewnienia bezpieczeństwa na stadionie i złożyć deklarację bezwarunkowej walki z chuliganami.

Decyzja w sprawie wyniku niedzielnego meczu (przerwanego przy stanie 1-0) zapadnie we wtorek. Prawdopodobnie Wydział Gier PZPN orzeknie walkower na korzyść Jastrzębia.

Kluby ukarane za odpalanie środków pirotechnicznych w sezonie 2008/09:

1. Arka Gdynia - 30.000 złotych
2. Ruch Chorzów - 25.000
3. Polonia Bytom - 15.000*
4. Lechia Gdańsk - 13.000 (kara obejmuje również spalenie szalików rywala i antysemickie okrzyki)
5. Jagiellonia Białystok - 12.000
6. Lech Poznań - 7.000 (kara obejmuje również antysemickie okrzyki)
Polonia Warszawa - 7.000
7. Górnik Zabrze - 3.000

* - Polonia została osobno ukarana karą w wysokości 5.000 zł za rzucanie przedmiotami i wulgarne okrzyki pod adresem zawodników Śląska oraz 5 tysięcy za rasistowskie okrzyki pod adresem piłkarza GKS-u Bełchatów