Stadion Legii będzie najdroższym stadionem ligowym w Polsce, ale jednocześnie będzie najnowocześniejszy
REKLAMA

Stadiony: Legia najdroższa, ale i najlepsza

BodziachWiadomość archiwalna>

Przed tygodniem rozpoczęła się budowa stadionu Legii. Umowa miasta ze zwycięskim konsorcjum została podpisana 12 listopada. Po meczu ze Śląskiem na Łazienkowską weszła ekipa budowlana. Oznacza to m.in. zamknięcie trzech trybun aż do kwietnia 2010 roku. Do tego czasu na Legię nie będą wpuszczani kibice gości, a fani "wojskowych" będą mogli oglądać mecze jedynie z trybuny Krytej. A jak wygląda budowa stadionów w innych miastach i ile kosztować będą obiekty Lecha i Wisły?
Tak budują inni

Od niedawna fanów gości, nie licząc europejskich pucharów, nie przyjmuje Lech Poznań, który na początku października rozpoczął prace na trybunie prostej, na której dotychczas znajdował się sektor dla przyjezdnych. "Kibiców drużyn przeciwnych będziemy mogli przyjąć tylko w Pucharze UEFA" - mówi wiceprezes Lecha Arkadiusz Kasprzak. W Poznaniu gotowe są już dwie nowe trybuny, które znajdują się za bramkami. Różnią się od siebie wysokością - ta, którą wybudowano jako pierwszą (trybuna IV) ma tylko dwie kondygnacje, podczas gdy oddana dopiero do użytku trybuna druga ma trzy piętra i może pomieścić o 2 tysiące fanów więcej. Cały stadion "Kolejorza" ma być gotowy do 2010 roku i pomieści 50 tysięcy fanów.

W Poznaniu, podobnie jak w Warszawie, zmieniła się cena budowy obiektu. Okazało się, że przekazane wcześniej przez miasto pieniądze nie wystarczą - najniższa oferta wśród firm biorących udział w przetargu wynosiła bowiem 486 milionów złotych. Poznańscy radni bez problemów przyznali jednak "Kolejorzowi" brakujące 100 mln. Dzięki temu termin oddania stadionu do użytku nie zostanie zmieniony.

Wisła Kraków także jest w trakcie budowy nowego stadionu. Na razie przy Reymonta stoją dwie nowe trybuny znajdujące się za bramkami. Koszt ich budowy to 69 mln zł. Latem tego roku rozpoczęło się wyburzanie trybuny wschodniej. Choć prace do tej pory szły pełną parą, zahamować je może unieważniony przetarg, który trzeba było ponownie rozpisać. Najkorzystniejsza oferta na budowę trybuny wschodniej przekraczała bowiem kwotę, którą przeznaczyło na ten cel miasto (134 mln zł). Na dwupiętrowej trybunie ma się znaleźć 12831 miejsc siedzących. Zakończenie tej inwestycji było planowane na 30 listopada 2009 roku, ale już dziś wiadomo, że na pewno się opóźni. Wiosną natomiast zburzona zostanie przeciwległa trybuna, co sprawi, że Wisła mecze w roli gospodarza będzie musiała rozgrywać na innym obiekcie. W grę wchodzi stadion Hutnika Kraków, a także Śląska Wrocław i Zagłębia Sosnowiec. Nie jest jeszcze znany ostateczny koszt budowy 33,5 tysięcznego stadionu Wisły, a to dlatego, że przetargi na poszczególne jego elementy rozpisywane są osobno. Początkowo planowano zmieścić się w 300 mln złotych, ale już dziś wiadomo, że koszt wzrośnie przynajmniej o kilkadziesiąt milionów.

Prace trwają również na stadionie Jagiellonii. Tu zaczęto od sektora gości, który już został zdemontowany. "Na sektorze przyjezdnych pozostały jedynie elementy, które muszą być usunięte przez ciężki sprzęt" - mówi kierownik białostockiego stadionu Krzysztof Mieszków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, białostoczanie na nowym stadionie zasiądą w 2011 roku. Obiekt mogący pomieścić 25 tysięcy widzów znajdzie się w trzeciej kategorii UEFA i będzie zdecydowanie najtańszym z budowanych obecnie stadionów. Jego koszt szacuje się na 150 milionów złotych.

Stadion Legii najdroższy

Biorąc pod uwagę liczbę miejsc na stadionie łatwo wyliczyć, że obiekt, który za dwa i pół roku stanie przy Łazienkowskiej, będzie najdroższym stadionem w ekstraklasie. Na drugim miejscu jest Wisła, przed Lechem i Jagiellonią. Zresztą w Białymstoku wybudowanie dwóch krzesełek będzie tańsze niż jednego na Legii.

Trzeba jednak przyznać, że to właśnie obiekt Legii będzie najnowocześniejszy. Co więcej, nie wiadomo jak wyglądałaby cena stadionów w Krakowie i Poznaniu, gdyby ich budowa rozpoczynała się dopiero teraz - z każdym rokiem rosną ceny materiałów budowlanych i siły roboczej. Pewne jest jedno - powstanie nowego stadionu dla Legii będzie wielkim wydarzeniem i szansą na rywalizację naszego klubu nie tylko z pozostałymi ligowcami, ale i z klubami z całej Europy. O ile oczywiście koncern ITI zdecyduje się wreszcie wydać duże pieniądze na drużynę Legii.
Na Łazienkowskiej rozpoczęły się prace budowlane. Stadion Legii kosztować będzie 456 mln złotych - fot. Legia LIVE!


W Poznaniu rozkopana jest trybuna prosta, a Lech gra obecnie przy tymczasowych masztach oświetleniowych - fot. lechpoznan.com

Tak wyglądać będzie stadion przy Bułgarskiej po zakończeniu budowy - fot. lechpoznan.pl

Tak wyglądać będzie stadion Wisły Kraków po zakończeniu budowy - fot. stadiony.net / UM Kraków

Na stadionie Wisły budowana trybuna prosta oddzielona jest od boiska ogrodzeniem z wiślackimi akcentami - fot. wislakrakow.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.