Projekt stadionu Legii.
REKLAMA

Stadion znów pod lupą polityków

źródło: PAP/Gazeta Wyborcza/własne - Wiadomość archiwalna

Informowaliśmy już dziś o analizie wg, której Legia będzie zarabiała 28 mln zł rocznie na nowym stadionie. Choć Leszek Miklas uznał całą sprawę za wyssaną z palca, to szef stołecznego PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że złoży do Komisji Europejskiej skargę w spawie "domniemanej bezprawnej pomocy państwa koncernowi ITI". "Chodzi o zbadanie tego czy mamy do czynienia z nieprawną pomocą publiczną udzieloną spółce prywatnej" - wyjaśnia Błaszczak. Miałaby ona polegać np. na zaniżaniu kwoty czynszu.

"Potwierdza się w raporcie to, o czym mówiliśmy wcześniej. Ta inwestycja jest niekorzystna dla miasta. Przychody z powierzchni biurowej z całą pewnością będą przewyższały wysokość opłaty dzierżawy" - powiedział Błaszczak. Jego zdaniem ta inwestycja jest zbyt droga i niekorzystna dla miasta "szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego, który dotyka Warszawę". Radni PiS, są oburzeni, że raport został upubliczniony dopiero teraz i chcą, żeby całą sprawę wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak powiedział PAP Marcin Ochmański z zespołu prasowego stołecznego urzędu miasta, analiza ta została opracowana z zastrzeżeniem, że na każdym meczu będzie 100 proc. frekwencja oraz że opłaty za media - m.in. energię elektryczną - będą utrzymywać się na niezmienionym poziomie. "Jest oczywiste, że tak nie będzie" - dodał.

Politycy PiS chcą decyzję władz miasta zaskarżyć do Komisji Europejskiej. Do końca przyszłego tygodnia wyślą tam doniesienie o bezprawnie przyznanej pomocy państwa spółce prywatnej (klubowi piłkarskiemu Legia). W ich opinii łamie to zasadę konkurencyjności i równości podmiotów prywatnych. - Jeśli Komisja Europejska przyzna nam rację, Legia będzie musiała oddać pieniądze, które zarobi na stadionie - mówił poseł Błaszczak.

To nie pierwszy raz, gdy budowa stadionu Legii interesuje polityków. Jesienią sprawę przeznaczenia funduszów na budowę badał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK stwierdził wówczas, że miasto ma prawo inwestować w stadion.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.