REKLAMA

Historia Legii: Pierwsza ligowa wygrana i pierwszy hat-trick legionisty

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Dokładnie 82 lata temu piłkarze Legii odnieśli pierwszą wygraną w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co ciekawe w tym samym meczu piłkarz Legii po raz pierwszy trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, a także zdobył pierwszą bramkę z rzutu wolnego. A wszystko miało miejsce w 1927 roku, kiedy powstała Liga Piłki Nożnej, której prezesem został Roman Górecki (wóczas prezes Legii). W pierwszych czterech spotkaniach sezonu piłkarze Legii nie potrafili pokonać rywali - przegrali z Warszawianką 1-4, zremisowali 2-2 z Polonią, następnie przegrali 1-4 z Wisłą i ponownie zremisowali 2-2, tym razem z TKS Toruń. Na pierwszą wygraną trzeba było czekać do ósmego maja...

Wtedy, na boisku DOK (Wojskowego Klubu Sportowego), legioniści zagrali z Klubem Turystów. Co ciekawe legioniści byli w Łodzi już tydzień wcześniej, ale.. spotkanie nie doszło do skutku z powodu ulewy, która sprawiła, że murawa nie nadawała się do gry.

W niedzielę, 8 maja o godzinie 16 rozpoczął się pierwszy zwycięski bój ligowy Legii. Spotkanie poprowadził sędzia Alojzy Łaba, a zawody toczyły się w obecności 3 tysięcy widzów. Już w pierwszej minucie Józef Ciszewski (zwany również "Kubą") wyprowadził Legię na prowadzenie. Radość naszej drużyny nie trwała długo - w 10. wyrównał Aleksander Kubik. Później jednak legioniści zaczęli skutecznie wykańczać swoje ataki, co zaowocowało 4 trafieniami w ciągu zaledwie 20 minut! Przy stanie 5-1 dla Legii gospodarze mieli rzut karny. Jedenastkę w 57 minucie wykonywał Kubik, ale golkiper Legii, Wacław Adamowicz obronił strzał.

Wygraną przypieczętował gol Mariana Łańki z rzutu wolnego w 79 minucie gry. Co ciekawe był to pierwszy gol dla Legii w ekstraklasie zdobyty z wolnego. Marian Łańko zapisał się w historii Legii także tym, że przeciwko Klubowi Turystów strzelił dla naszej drużyny pierwszego w historii klubu hat-tricka. Swoje osiągnięcie Łańko poprawił ponad 3 miesiące później, kiedy w meczu z TKS Toruń na listę strzelców wpisał się cztery razy.

8.05.1927: Klub Turystów 1-6 (1-5) Legia Warszawa
0-1 1 min. Józef Ciszewski
1-1 10 min. Aleksander Kubik
1-2 32 min. Marian Łańko
1-3 35 min. Henryk Czech
1-4 40 min. Marian Łańko
1-5 44 min. Józef Ciszewski
1-6 79 min. Marian Łańko

Skład Legii: Wacław Adamowicz, Alfred Nowakowski, Teofil Terlecki, Antoni Amirowicz, Stefan Śliwa, Franciszek Wójcik, Wacław Przeździecki, Marian Łańko, Józef Ciszewski, Karol Krawuś, Henryk Czech.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.