Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Piątek, 8 maja 2009 r. godz. 13:15

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Historia Legii: Pierwsza ligowa wygrana i pierwszy hat-trick legionisty

Bodziach

Dokładnie 82 lata temu piłkarze Legii odnieśli pierwszą wygraną w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co ciekawe w tym samym meczu piłkarz Legii po raz pierwszy trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, a także zdobył pierwszą bramkę z rzutu wolnego. A wszystko miało miejsce w 1927 roku, kiedy powstała Liga Piłki Nożnej, której prezesem został Roman Górecki (wóczas prezes Legii). W pierwszych czterech spotkaniach sezonu piłkarze Legii nie potrafili pokonać rywali - przegrali z Warszawianką 1-4, zremisowali 2-2 z Polonią, następnie przegrali 1-4 z Wisłą i ponownie zremisowali 2-2, tym razem z TKS Toruń. Na pierwszą wygraną trzeba było czekać do ósmego maja...

Wtedy, na boisku DOK (Wojskowego Klubu Sportowego), legioniści zagrali z Klubem Turystów. Co ciekawe legioniści byli w Łodzi już tydzień wcześniej, ale.. spotkanie nie doszło do skutku z powodu ulewy, która sprawiła, że murawa nie nadawała się do gry.

W niedzielę, 8 maja o godzinie 16 rozpoczął się pierwszy zwycięski bój ligowy Legii. Spotkanie poprowadził sędzia Alojzy Łaba, a zawody toczyły się w obecności 3 tysięcy widzów. Już w pierwszej minucie Józef Ciszewski (zwany również "Kubą") wyprowadził Legię na prowadzenie. Radość naszej drużyny nie trwała długo - w 10. wyrównał Aleksander Kubik. Później jednak legioniści zaczęli skutecznie wykańczać swoje ataki, co zaowocowało 4 trafieniami w ciągu zaledwie 20 minut! Przy stanie 5-1 dla Legii gospodarze mieli rzut karny. Jedenastkę w 57 minucie wykonywał Kubik, ale golkiper Legii, Wacław Adamowicz obronił strzał.

Wygraną przypieczętował gol Mariana Łańki z rzutu wolnego w 79 minucie gry. Co ciekawe był to pierwszy gol dla Legii w ekstraklasie zdobyty z wolnego. Marian Łańko zapisał się w historii Legii także tym, że przeciwko Klubowi Turystów strzelił dla naszej drużyny pierwszego w historii klubu hat-tricka. Swoje osiągnięcie Łańko poprawił ponad 3 miesiące później, kiedy w meczu z TKS Toruń na listę strzelców wpisał się cztery razy.

8.05.1927: Klub Turystów 1-6 (1-5) Legia Warszawa
0-1 1 min. Józef Ciszewski
1-1 10 min. Aleksander Kubik
1-2 32 min. Marian Łańko
1-3 35 min. Henryk Czech
1-4 40 min. Marian Łańko
1-5 44 min. Józef Ciszewski
1-6 79 min. Marian Łańko

Skład Legii: Wacław Adamowicz, Alfred Nowakowski, Teofil Terlecki, Antoni Amirowicz, Stefan Śliwa, Franciszek Wójcik, Wacław Przeździecki, Marian Łańko, Józef Ciszewski, Karol Krawuś, Henryk Czech.Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!