REKLAMA

Historia stadionu Legii: 1960 cz.I

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Rok 1960 kibicom Legii kojarzy się z pewnością z instalacją sztucznego oświetlenia na naszym stadionie. Mało kto jednak pamięta, że to właśnie w tym roku na trybunie odkrytej, która później będzie nazywana "Żyletą" (a dokładniej środkowy jej sektor) zamontowano drewniane ławki. Wcześniej na wale wzdłuż boiska były jedynie miejsca stojące. Największe zainteresowanie towarzyszyło jednak oddaniu do użytku sztucznego oświetlenia (zdemontowanego dopiero w grudniu zeszłego roku). Jak na tamte czasy, było to nie lada wydarzenie. Wcześniej jednak legioniści rozegrali kilkanaście spotkań ligowych.

"Zdecydowane zwycięstwo Legii w obecności 30 tysięcy widzów na stadionie WP. Były rakiety, petardy, spadochrony z flagami, piłka zrzucona z helikoptera. Legia w meczu z Górnikiem zasłużyła na zwycięstwo" - pisał "Kurier Polski" z 21 marca 60 roku o spotkaniu wygranym przez Legię 4-2.

Wiele gazet już kilka miesięcy przed oddaniem do użytku masztów oświetleniowych pisało o tej inwestycji.

Wcześniej jednak, bo 22 maja 1960 roku na meczu Legii z Wisłą (1-1), na trybunie krytej naszego stadionu pojawili się Pele, a także twórca Realu Madryt, Santiago Bernabeu.

3 sierpnia w "Sztandarze Młodych" znalazł się następujący artykuł: "Od kilku tygodni przechodząc ulicą Łazienkowską zżymamy się na widok rozkopanych trybun stadionu WP. Warto się jednak trochę podenerwować! Stadion będzie po przebudowie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce - miejsca tylko siedzące (na 25 tysięcy widzów), kolorowe sektory, szatnie, salki treningowe, miejsca na kioski i wreszcie clou całej przebudowy - specjalne oświetlenie, dzięki któremu będziemy mogli oglądać, spotkania piłkarskie nawet o północy. Ukończenie przebudowy przewidziane jest na święto WP - 12 października".

Inauguracja oświetlenia na Łazienkowskiej miała miejsce 5 października podczas rewanżowego meczu z duńskim Aarhus.
Katowicki "Sport" 5 października pisał: "W środę 5 bm. nastąpi w Warszawie inauguracja meczów wieczornych przy świetle elektrycznym. Instalacja na stadionie - druga w Polsce - jest silniejsza niżeli stadionu Śląskiego. Jeśli rozmieszczenie świateł jest dobre, to będziemy mogli poszczycić się nowym użytecznym obiektem, a kierownictwu Legii i energicznemu pułkownikowi Potorejce wypada podziękować za śmiałą inicjatywę".

"W dniu 5 października 1960 piłkarski świat Warszawy, liczni sympatycy piłkarstwa na terenie stolicy byli świadkami uruchomienia elektrycznego oświetlenia na stadioniw SP. Rozegrane po raz pierwszy w stolicy zawody przy świetle elektrycznym - rewanżowe spotkanie w ramach Pucharu Europy pomiędzy Legią a Aarhus stało się benefisem drużyny Legii. Jej gra porywałe zgromadzoną w komplecie publiczność i stadion tonący w smugach reflektorów grzmiał od oklasków. Mecz zakończył się wygraną Legii - niestety tylko 1-0 (bramka Nowaka), co jest wielkim szczęściem dla Duńczyków. Do dalszej rundy rozgrywek pucharowych przeszedł bowiem zespół duński (w pierwszym meczu Legia przegrała 0-3)" - pisano na łamach księgi wydanej przez Sekretariat WKS Legia.

W tym pamiętnym meczu Legia zagrała w składzie: Fołtyn - Mahseli, Gmoch, Woźniak - Pędziach, Zientara - Gadecki, Brychczy, Błażejewski, Nowak, Boguszewski.

Dzięki oświetleniu na stadionie WP zaczęto również przeprowadzać w godzinach wieczornych imprezy lekkoatletyczne.

"Instalacja oświetleniowa wpłynęła w wydatny sposób na zwiększenie atrakcyjności imprez organizowanych przez WKS Legia. Obie te inwestycje uruchomiono dzięki wytężonym wysiłkom zarządu klubu, który musiał pokonać wiele różnych przeszkód począwszy od zdobycia sprzętu oświetleniowego, a skończywszy na zapewnieniu odpowiedniej liczby robotników. Należy tutaj podkreślić, że inicjatorem tych przedsięwzięć oraz jednym z najwytrwalszych realizatorów projektu przebudowy stadionu i zainstalowania na nim oświetlenia elektrycznego był Sekretarz Generalny klubu, pułkownik Edward Potorejko, który znalazł w swych zamierzeniach pełne poparcie aktywu społecznego, działaczy i zawodników klubu. Trzeba równocześnie dodać, że realizacja tych zamierzeń wymagała od Sekretarza Generalnego wiele czasu i energii, niestrudzonego doglądania wszelkich prac" - czytamy w księdze pamiątkowej, wydanej na 50-lecie klubu.

CDN

Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922Maszty oświetleniowe, które zamontowano w 1960 roku, zostały rozebrane w grudniu 2008 - fot. Bodziach
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.