Herb z 1916 roku - wyraźnie różniący się między sobą wykonaniem, inny od obecnej wersji
REKLAMA

Apel kibiców w sprawie herbu

Redakcja - Wiadomość archiwalna

Przy okazji wczorajszego meczu Legii z Ruchem przed wejściem na trybuny kibice Legii rozdawali ulotki. Otrzymali je tylko ci, którzy mieli na sobie barwy zawierające oficjalny herb Klubu Piłkarskiego Legia. Wszystkie aktywnie działające grupy kibicowskie podpisały się pod apelem, aby na mecze Legii fani nie przychodzili w pamiątkach zawierających czarną tarczę. Poniżej przedstawiamy treść apelu kibiców:

My, kibice Legii, zrzeszeni w różnych grupach kibicowskich, od wielu lat wspierający naszą ukochaną drużynę nie tylko w Polsce, ale i za granicą, jeżdżący za nią na mecze wyjazdowe, tworzący ruch kibicowski, sławiący imię Legii, mając na uwadze poszanowanie historii i tradycji Klubu, zwracamy się do Was, Kibice Legii, którym wymienione wartości leżą na sercu, z apelem.

Prosimy, żeby na mecze Legii rozgrywane przy ul. Łazienkowskiej 3 oraz na wyjazdy zakładać barwy naszego Klubu, a więc te opatrzone herbem (nie logo!) z 1957 roku. Jest to herb obowiązujący od ponad 50 lat. Na nim wychowały się pokolenia kibiców, z nim kojarzone są największe sukcesy osiągane przez Legię. Pod tym herbem Legia znana jest nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Czarna "trumna", logo promowane przez Zarząd KP, jest modyfikacją pierwotnego herbu, który obowiązywał jedynie przez parę lat. Na herbie z 1916 roku wzorowano się tworząc ten z 1957. Kształt tarczy, wykonywanej wtedy ręcznie, nie masowo, był "kanciasty" - w zamiarze zbliżony do herbu, nie opływowej tarczy, jak w obecnym logo. Nie możemy więc mówić o powrocie przez KP do herbu historycznego. Czarne logo jest jedynie jego swobodną modyfikacją, wytworem czysto marketingowym.
(W załączeniu przedstawiamy oryginalny herb Legii z 1916 roku – źródło: "Warszawa i Legia 90 lat razem")

Samo używanie przez Klub określenia "logo" – nie "herb" – pokazuje, że Zarządowi nie zależy na poszanowaniu tradycji i historii Klubu, a jedynie na celach marketingowych, komercyjnych.
Nosząc "nowe logo" zgadzamy się na szarganie świętości, jaką jest nasza ponad 90-letnia historia.

Dlatego jeszcze raz apelujemy – pokażmy, że jedynym herbem akceptowanym przez Kibiców Legii jest ten, na którym wszyscy się wychowaliśmy – herb z 1957 roku.

Równocześnie prosimy o nie zakładanie na mecze Legii barw innych klubów (wyłączając zgody). Kibicami Bayernu, Celticu, Barcelony etc. możemy być po meczach Legii, nie w dniu naszego święta, gdy Legia rozgrywa swój mecz. Na nasz stadion i mecze wyjazdowe przychodźmy ubrani w barwy Legii, nieodłącznie wpisane w tradycję Klubu.

Dla każdego Kibica barwy jego ukochanego Klubu powinny być rzeczą świętą.Godło drużyny z 1916 roku - ten sam herb widniał na koszulkach, w których grali legioniści - fot. "Warszawa i Legia, 90 lat razem"

Przykłady wariacji herbu na pamiątkach KP Legia:

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.