Drużyna młodzików Legii ma za sobą pierwsze występy - fot. Raffi

Koszykówka: Debiut drużyny młodzików Legii

Raffi i Bodziach - Wiadomość archiwalna

W piątek w hali OSiR Bemowo odbył się koszykarski turniej młodzików. Zadebiutowała w nim drużyna młodzików Legii złożona z chłopców urodzonych w latach 1996-99 i prowadzona przez Roberta Chabelskiego. Legioniści w debiutanckim występie (co prawda w strojach bez eLki na piersi) zajęli czwarte miejsce, ale jako jedyni pokonali zwycięzcę turnieju, Pułaskiego Warszawa. Nagrodę dla najmłodszego zawodnika otrzymał Radosław Lipski z Legii. Zawody dla najmłodszych wzbudzały sporo emocji, szczególnie w meczu Pułaskiego z LA Basket, kiedy po zakończeniu dogrywki do kłótni z sędziami ruszyli rodzice przegranych.

Fotoreportaż z turnieju - 37 zdjęć Bodziacha

Drugi fotoreportaż z turnieju - 29 zdjęć Raffiego

Turniej był debiutem dla nowej grupy legijnych młodzieżowców. Chłopcy z roczników 96-99, występujący dotąd tylko w rozgrywkach międzyszkolnych, byli teoretycznie skazani na "pożarcie" zetknięciu z bardziej ogranymi rywalami. Jak się okazało, nie taki diabeł straszny i udało się nawiązać walkę. Już w pierwszym spotkaniu z Jagiellonką trwałą zacięta walka, po 3 kwartach legioniści dzięki niezłej postawie Michała Otto (którego z trybun dopingował starszy brat Piotr, wieloletni koszykarz Legii), Piotrka Huanga i Macieja Bednarka prowadzili 3 punktami. Niestety ostatnie 5 minut było dla podopiecznych Roberta Chabelskiego zupełnie nieudane, a Jagiellonkę poprowadził do zwycięstwa Bartek Gałecki, zdobywca 7 punktów w tej części spotkania.

W drugim meczu, który okazał się być kluczowy dla ostatecznych losów rywalizacji, Pułaski Bemowo dzięki zrywowi w ostatniej kwarcie pokonał 2 punktami Jagiellonkę.

Mecz Legii z UKS LA Basket wyglądał z początku podobnie, jak pierwszy pojedynek "Wojskowych" i do przerwy był remis. Niestety w drugiej połowie legioniści zupełnie nie mogli sobie poradzić z Sebastianem Kosteckim i Zuzanną Roszczyk - jedyna dziewczyna w turnieju zawstydzała swoich rówieśników techniką i dynamicznymi wejściami pod kosz. Ostatnią kwartę gracze z Bródna wygrali aż 16-5 i to zadecydowało o wysokiej porażce Legii.

Ogromne emocje przyniosło za to spotkanie LA Basket z Pułaskim. Do przerwy gracze z Bemowa przegrywali 6 punktami, jednak w końcówce wykorzystując wąski skład rywali doprowadzili do dogrywki. Tu wydawało się, że LA Basket odniesie zwycięstwo, ale rzut rozpaczy za 3 punkty Karola Kiliaja w ostatniej sekundzie doprowadził do 1-punktowej wygranej podopiecznych Krzysztofa Lubaszki. Mimo protestów punkty zostały zaliczone, jak się wydaje - słusznie. Tym samym gracze z Bemowa praktycznie zapewnili sobie zwycięstwo w turnieju.

Dzięki gorącej atmosferze poprzedniego spotkania legioniści mieli w ostatnim spotkaniu zapewniony głośny doping zgromadzonej publiczności i innych zawodników przez całe "derby Bemowa" z Pułaskim. Prowadzenie przechodziło początkowo z rąk do rąk, ale Legia uzyskała w końcu wyraźne prowadzenie. Celnymi rzutami dziurawił kosz przeciwników Otto, udało się również poprawić grę na tablicach. Wprawdzie na początku czwartej kwarty, gdy na boisku pojawił się podstawowy skład Pułaskiego, a legioniści grali w zestawieniu mocno rezerwowym, goście zmniejszyli stratę z 8 do 2 punktów, ale powrót na boisko Huanga i Bednarka pozwolił na odzyskanie bezpiecznej przewagi i tym samym pierwsze historyczne zwycięstwo stało się faktem, choć na pewno nie wynik dla obu drużyn był najważniejszy.

W ostatnim meczu słabnący z minuty na minutę LA Basket nie dał rady Jagiellonce, ulegając różnicą aż 21 punktów.

Wyniki meczów:

Pułaski 30-28 Jagiellonka
Nowakowski 16, Eychler 6, Kiliaj 4, Korzeniewski 2, Wójtowicz 2, Skrzypczak 0, Badełek 0, Jaworski 0, Pogoda 0 - Szwedy 13, Chiszko 6, Skała 6, Mystkowski 2, Gałecki 0, Cegiełka 0, Plenik, Smolik 0.

Legia 18-26 Jagiellonka
Otto 6, Bednarek 4, Huang 2, Staroń 2, Kozieł 2, Rabikowski 2, Kucharski 0, Lipski 0, R. Urbanek 0, Lewandowski 0, Fekari - Skała 8, Gałecki 7, Pelnik 5, Chiszko 2, Cegiełka 2, Szwedy 2, Mystkowski 0, Smolik 0, Opuchnik, Mizerski.

LA Basket 34-15 Legia
Kostecki 14, Roszczyk 12, Trojanowski 4, Klucz 2, Matuszek 2, Gorzak 0 - Huang 7, Otto 4, Urbanek 4, Staroń 0, Kozieł 0, Rabikowski 0, Kucharski 0, Bednarek 0, Lewandowski 0, Fekari 0, Lipski.

LA Basket 23-24 Pułaski
Kostecki 12, Roszczyk 11, Klucz 0, Matuszek 0, Trojanowski 0 ,Gorzak 0 - Badełek 10, Nowakowski 4, Eychler 4, Kiliaj 3, Jaworski 2, Wójtowicz 1, Lis 0, Pogoda 0, Zbrzeźniak 0, Skrzypczak.

Legia 28-23 Pułaski
Bednarek 8, Huang 8, Otto 8, Rabikowski 2, Kozieł 2, Fekari 0, Urbanek 0, Lipski 0, Lewandowski 0, Staroń 0, Kucharski 0 - Kiliaj 6, Nowakowski 6, Badełek 3, Korzeniewski 2, Wójtowicz 2, Skrzypczak 2, Eychler 1, Pogoda 1, Jaworski 0, Wieśniuk 0, Zbrzeźniak 0.

LA Basket 15-36 Jagiellonka
Roszczyk 7, Klucz 6, Matuszak 2, Gorzak 0, Trojanowski 0, Kostecki 0 - Szwedy 12, Cegiełka 8, Skała 4, Gałecki 4, Opuchnik 2, Mizerski 2, Mystkowski 2, Smolik 0, Chiszko 0.

Kolejność końcowa:

1. UKS Pułaski Bemowo 3 5p.
2. UKS Jagiellonka Warszawa 3 5p.
3. UKS LA Basket Warszawa 3 4p.
4. Legia Warszawa 3 4p.

Nagrody indywidualne:

Najlepszy zawodnik turnieju: Adam Nowakowski (Pułaski)
Najlepszy strzelec: Mateusz Szwedy (UKS Jagiellonka)
Najlepszy strzelec za 3 punkty: Damian Eychler (Pułaski)
Najmłodszy zawodnik: Radosław Lipski (rocznik 1999) (Legia)
Nagroda specjalna: Zuzanna Roszczyk (LA Basket)
Najlepsi zawodnicy poszczególnych drużyn: Karol Kiliaj (Pułaski Bemowo), Sebastian Skała (Jagiellonka), Sebastian Kostecki (LA Basket), Piotr Huang (Legia).

Nagrody wręczał p. Piotr Wachnik z Wydziału Sportu i Rekreacji Dzielnicy Bemowo.

Skład Legii: Dominik Kucharski, Marcin Rabikowski, Radosław Lipski, Maciej Bednarek, Piotr Huang, Adam Staroń, Kajetan Kozieł, Michał Otto, Rafał Lewandowski, Robert Urbanek, Sami Fekari.
Trener: Robert Chabelski.