REKLAMA

Kompletnie, konkretnie... (+ konkurs)

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Za czym może tęsknić typowy kibic piłki nożnej? Po lekturze książki Nicka Davidsona i Shauna Hunta "Kompletnie konkretnie. O tym co jest nie tak ze współczesną piłką nożną" znamy odpowiedź na to pytanie. I wcale nie chodzi o sukcesy swojej drużyny. Typowy kibic piłkarski tęskni na czasami, gdy futbol nie był wielkim biznesem, ale potrafił dawać autentyczną radość.

Zapraszamy do lektury recenzji książki i udziału w konkursie mikołajkowym LL!, w którym mamy do wygrania trzy egzemplarze "Kompletnie, konkretnie".

Już tytuł wskazuje, że książka to lista zarzutów skierowana wobec współczesnej piłki nożnej. Autorzy nie mają dla niej litości i na 237 stronach wymieniają jej najważniejsze grzechy. A znajdują ich niemało. Od zawyżanych cen za piłkarskie pamiątki, przez pomysły rozgrywania meczów ligowych na innych kontynentach, rozkapryszonych piłkarskich gwiazdorów, rozrośniętą do granic wytrzymałości Ligę Mistrzów, która stała się zabawą dla piłkarskich elit, po nową falę kibiców, którzy "zjedzą jakąś kanapkę z krewetkami i nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje na boisku".

Książka Davidsona i Hunta jest o tyle zaskakująca, że napisali ją Anglicy. Wydawać się może, że mając u siebie jedną z lepszych lig w Europie, drużyny dobrze sobie radzące w europejskich pucharach czy liczącą się w świecie reprezentację narodową, kibice nie mają powodów do narzekań. Błąd! Zdaniem autorów wielkie pieniądze niewiele piłce dały, ale za to zniszczyły jej magię. Odarły z piękna, pasji i oddania, które przed laty przyciągały do futbolu tłumy kibiców. Jedynym ratunkiem dla piłki może być powrót do amatorstwa lub... wspomnień z czasów dzieciństwa, gdy bramki na podwórkach budowało się z bluz, a losy meczu zawsze można było odmienić wprowadzając zasadę "kto strzeli, ten wygrywa".

Dla polskiego czytelnika "Kompletnie konkretnie" może być też przepowiednią, co stanie się z naszą rodzimą piłką nożną, gdy zostanie ona już tylko biznesem, a dla pasji i oddania zabraknie miejsca. Gdy w prezesowskich gabinetach i na luksusowych trybunach pojawią się ludzie, którzy "pewnie nie potrafią przeliterować słowa 'piłka nożna', a co dopiero zrozumieć ją".


Nick Davidson, Shaun Hunt
Kompletnie konkretnie. O tym co jest nie tak ze współczesną piłką nożną
Wydawnictwo Sendsport.pl, Kraków 2009
Tłumaczenie Krzysztof Gosz

KONKURS MIKOŁAJKOWY LL! - start konkursu o 15:00!REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.