Trybuna Kryta w lipcu będzie rozbierana - fot. Bodziach
REKLAMA

Na Krytej po raz ostatni

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Wczoraj po raz ostatni kibice Legii obejrzeli spotkanie pierwszego zespołu Legii z trybuny Krytej. Pod koniec meczu spiker poprosił jednak publiczność, by nie zabierała do domu krzesełek, jak to miało miejsce przy pożegnaniu Żylety. Przypomnijmy, że półtora roku temu kibice wykonali pierwsze prace przy rozbiórce stadionu ;) Na Krytej - z trzech sektorów trybuny Górnej będzie można jeszcze zobaczyć dwa mecze Młodej Ekstraklasy.

W niedziele 23 i 30 maja Młoda Legia zagra ostatnie mecze obecnego sezonu i będzie to ostatnia okazja, by zasiąść na tej pierwszej Krytej trybunie, jaka powstała w Warszawie. Powstała ona w lipcu 1930 roku. Miała 110 metrów długości i 12 wysokości. Początkowo znajdowało się na niej 19 rzędów ławek, które mogły pomieścić 6 tysięcy osób.. Strop podtrzymywało siedem belek stalowych. Pod trybuną znajdowały się sale, w których trenowały inne sekcje Legii, a także kuchnia. Początkowo przed trybuną znajdował się tor kolarski, który jednak bardzo szybko rozebrano, ze względu na wady konstrukcyjne. Otwarcie stadionu z trybuną zachodnią nastąpiło 10 sierpnia 1930 roku. Więcej informacji o stadionie Legii znajdziecie w dziale Stadion.

Rozbiórka trybuny Krytej rozpocznie się w lipcu tego roku - zaraz po zakończeniu pierwszego etapu budowy. Ten (budowa trzech trybun z zadaszeniem) ma się zakończyć 26 czerwca. Budowa trybuny Krytej zakończy się w lutym 2011 roku. Początkowo prace miano ukończyć wraz z końcem obecnego roku. Wiele elementów do budowy tej trybuny, m.in. dźwigary dachowe, jest już gotowych i znajduje się na boisku bocznym, na tyłach stadionu. Tam w najbliższych miesiącach znajdować się będzie zaplecze budowy.

Nowa trybuna zachodnia, zgodnie z wyborem kibiców, będzie się nazywała tak jak obecnie - Kryta. Na ostatnim meczu na Krytej zebrało się tylko 2000 osób. Ponad dwukrotnie więcej widzów - 4120 obejrzało ostatni mecz z Wisłą Kraków. W sezonie 2009/10 Klub Piłkarski Legia miał pozwolenie na wpuszczenie na tę trybunę 5 474 tysięcy osób. Na nowej trybunie Krytej znajdować się będą ekskluzywne loże biznesowe, na których klub zamierza zarabiać najwięcej. O tym co jeszcze znajdować się będzie na nowej trybunie Krytej poinformujemy już wkrótce.

P.S. Jeśli macie w swoich zbiorach stare zdjęcia stadionu Legii - wyślijcie je na adres redakcji, a opublikujemy je na naszych łamach.

Pocztówki ze zbioru Pawła Stala, przedstawiające trybunę KrytąTrybuna Kryta i wejście główne przed kilkoma laty - fot. LegiaLive!
Kryta podczas budowy pozostałych trybun - fot. Bodziach
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.