W bramkach wejściowych na stadionie Legii zadziałają tylko karty wyrobione przez KP Legia - fot. Bodziach
REKLAMA
REKLAMA

Zamieszanie z kartami przynajmniej do końca roku

Bodziach, źródło: Przegląd Sportowy / własne - Wiadomość archiwalna

Kluby Ekstraklasy dostosowały się do wymogów ustawy dotyczącej organizacji imprez masowych. W sezonie 2010/11 każdy kibic zamierzający wejść na stadion, będzie musiał wcześniej podać swoje dane osobowe. Ten przepis dotyczy także beniaminków z Zabrza i Łodzi. Ekstraklasa SA pracuje nad ogólnopolską kartą kibica, ale to na razie odległy temat.

"Teraz skupialiśmy się przede wszystkim na tym, aby spełnić wymogi ustawy o organizacji imprez masowych. Chodziło o doprowadzenie do kompatybilności systemów ze wszystkich stadionów, żeby wprowadzić aplikację, dzięki której kluby będą miały dostęp do listy osób z zakazami stadionowymi" - mówi Przeglądowi Sportowemu Adrian Skubis, rzecznik spółki.

Zamieszanie potrwa przynajmniej do końca tego roku.

Jagiellonia kupiła system, ale go nie używa
Właśnie ze względu możliwego wprowadzenia ogólnopolskiej karty, osobnych kart dla swoich kibiców nie sprzedaje Jagiellonia. "Kart na razie nie wprowadzamy. Bo dlaczego niby mielibyśmy je później wymieniać" - mówi Mariusz Jurczewski, dyrektor marketingu w Jagiellonii. Jagielonia, która sama zainwestowała w system ponad pół miliona złotych, nie będzie go na razie używała. Jej fani w kasach będą musieli okazać dokument stwierdzający tożsamość, a przy bramce wejściowej zostanie im zrobione zdjęcie.

Ten sam system, różne karty
Przegląd Sportowy podaje ciekawostkę - Legia i Polonia mają zainstalowane identyczne systemy identyfikacji kibiców. Nie ma jednak możliwości, by fani, którzy wyrobili kartę na Konwiktorskiej weszli na stadion przy Łazienkowskiej i na odwrót. "Może w przyszłości będzie to działało. Na razie wymagamy wyrobienia karty naszego klubu" - wyjaśnia Roman Kowalski, szef bezpieczeństwa na stadionie Polonii.

Baza danych kibiców
PZPN tworzy właśnie centralną bazę danych kibiców, której debiut nastąpi za około 3 tygodnie, podczas meczu Polska - Kamerun w Szczecinie. "Związek tworzy właśnie centralną bazę danych kibiców. Taki serwer, który połączy wszystkie istniejące systemy w klubach ligowych. On sprawi, że będą ze sobą współgrały. A na razie sprawą indywidualną klubów jest, w jaki sposób będą wpuszczały kibiców niezwiązanych z ich drużyną" - mówi Agnieszka Olejkowska, rzecznik prasowy PZPN.

Stare karty do wymiany
Niektóre kluby, jak Widzew Łódź posiadają system identyfikacji, który nie został stworzony zgodnie z wytycznymi Ekstraklasy. I niewykluczone, że niebawem w Łodzi ponad 40 tysięcy posiadaczy, będzie musiało wymienić identyfikatory na nowe. Legia pomyślała o tym przed paroma laty, wprowadzając karty kibica z mikroprocesorem. Stare karty początkowo można było wymieniać za darmo (podobnie było pod koniec minionego roku). Od początku 2010 roku stare karty straciły ważność i osoby nadal je posiadające muszą wyrobić nową KK. Te do końca lipca wyrabiane są bezpłatnie, a po tym terminie kosztować będą 20 złotych.

Większa funkcjonalność
Podobnie jak w kilku innych klubach, karty kibiców Legii mają większą funkcjonalność. Można będzie nią zapłacić w punktach cateringowych (w tych nie będzie w ogóle przyjmowana gotówka), czy sklepie kibica. Funkcjonalność kart wprowadzonych przez Lecha jest jeszcze większa. Oprócz transakcji bezgotówkowych na stadionie, karty będzie można używać jako biletu w komunikacji miejskiej (dzięki umowie z miastem) oraz jako karty płatniczej (umowa zawarta z jednym bankiem).Czytnik kart kibica, na których zakodowane są m.in. karnety na stadionie Legii - fot. Bodziach
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.