Powązki Wojskowe, pomnik Gloria Victis
REKLAMA

Akcja "O Poległych pamiętaMy" - pierwsze podsumowanie

- Wiadomość archiwalna

W tym roku po raz pierwszy upamiętnienie obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego przez kibiców Legii przybrało skalę ogólnopolską. Zainteresowane fan-cluby zgłosiły się do SKLW, które we współpracy z OFMC rozdystrybuowało okolicznościowe blankiety na znicze z wkładem, które biorący udział w akcji kibice stawiali w wybranych przez siebie Miejscach Pamięci, nie tylko związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również poświęconym poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej.

Jest to rozwinięcie znanej od lat akcji ustawiania wyprodukowanych własnoręcznie zniczy oraz chorągiewek i wieńców w miejscach walk toczonych przez cały czas trwania PW, zebranych na sporządzonej i corocznie aktualizowanej przez legionistów liście obejmującej Warszawę i jej najbliższe okolice.

Przez ostatnie kilkanaście dni spływały do nas fotografie dokumentujące nową, tegoroczną, akcję. Niżej prezentujemy ich wybór. Zdjęcia wciąż do nas napływają, pod koniec obchodów rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego opublikujemy obszerniejszy materiał.

Kibice Legii z całej Polski uznali datę 01.08., jako symboliczny dzień hołdu dla walczących i wymordowanych żołnierzy podziemia w czasie drugiej wojny światowej. Cześć Ich pamięci. PamiętaMy.

Zaczęło się w Warszawie...

Powązki Wojskowe, pomnik Gloria Victis


Powązki Wojskowe, kwatery batalionu "Miotła"


Powązki Wojskowe, kwatery batalionu "Parasol"


Powązki Wojskowe, kwatery batalionu "Zośka"


Warszawa Marymont – tablica w miejscu straceń przy ul. Paska


... poszło w Polskę

Andrychów: Grób Nieznanego ŻołnierzaBiała Podlaska: więzienie na ul. Prostej gdzie Armia Krajowa przeprowadziła udane akcje odbicia więźniów. Np. 6 października 1944 dziewięcioosobowy patrol żołnierzy OP 34 AK, dowodzony przez kaprala Roberta Domańskiego pseudonim "Jarach" bez rozlewu krwi uwolnił kilku towarzyszy broni, w tym porucznika Aleksandra Wereszkę, pseudonim „Roch”, który był głównym celem akcji.Bielany (powiat Kęty): pomnik poświęcony żolnierzom Armii Krajowej z oddziału "Sosienki", w którym walczyło ponad 20 zbiegów z obozu w Oświęcimiu. Wsród nich byli np. Marian Szayer i Stanisław Zyguła, których uwolnili w październiku 1944 roku w pobliżu obozu dwaj inni partyzanci "Sosienek". Akcja, jak z filmów, ryzyko jednak prawdziwe. Przebrani w mundury SS partyzanci zatrzymali konwojujących esesmanów i podając się za gestapo, zażądali wydania im więźniów, pod pretekstem konieczności natychmiastowego doprowadzenia na przesłuchanie. Konwojenci więźniów wydali.Brodnica: pomnik żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy Szarych SzeregówBrzeszcze: pomnik poświęcony poległym w bitwie wrześniowej 1939Ciechanów: pomnik obywateli miasta biorących udział w Powstaniu WarszawskimGdynia: pomnik poświęcony żołnierzom Armii KrajowejOświęcim: tablica na murze KL Auschwitz-Birkenau poświęcona żołnierzom Armii Krajowej z oddziału "Sosienki".Rawa Maz: pomnik w Szwejkach Nowych, gdzie został rozbity oddział Armii Krajowej "Dzik". W gospodarstwie Jana Biedrzyckiego kwaterowało ponad dwudziestu partyzantów. Niemcy sprowadzili działo. Wymiana ognia trwała cały dzień. Zginęło 21 Polaków, wśród nich był dowódca - Henryk Sieczkowski. Straty niemieckie wyniosły ok. 70 osób.Rawa Maz.: cmentarz, pomnik poświęcony żołnierzom "Dzika".Rzeszów: grobowiec Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług", "Ostrowski", "Ludwik", "Apk", "Grzmot", "Bogdan', podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zmarł w 1951 r. w komunistycznym więzieniu na Mokotowie w WarszawieSzczecinek: pomnik poświęcony żołnierzom Armii KrajowejToruń: pomnik poświęcony żołnierzom Armii KrajowejWęgrów: tablica przy napisie OCTOBER z kotwicą Polski Walczącej, wykonanym w 1943 r. przez węgrowski oddział AK obwodu "Smoła". Prowadzona w całym kraju akcja w ramach tzw. małego sabotażu miała na celu osłabienie ducha bojowego żołnierzy niemieckich poprzez przypominanie im o klęskach, jakie armia niemiecka poniosła pod koniec I wojny światowej, w październiku 1918 r.Jak widać, za każdym pomnikiem, tablicą, czy kamieniem kryje się prawdziwa – i przede wszystkim ŻYWA historia. PamiętajMY.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.