Ostatnio z Widzewem Legia grała tylko w sparingach - fot. LegiaLive!

Analiza rywala - Widzew Łódź

Patryk Lubryczyński - Wiadomość archiwalna

W piątek 15 października o godz 20:00 w 9. kolejce ekstraklasy Widzew Łódź podejmie na własnym obiekcie odwiecznego rywala, Legię Warszawa. Klub z Łodzi nie wygrał z legionistami od dziesięciu lat. Piłkarze Widzewa cieszyli się ze zwycięstwa nad Legią po raz ostatni w kwietniu 2000 roku. W ostatnich dziesięciu meczach widzewiacy ośmiokrotnie schodzili z boiska pokonani, zdobywając w tych pojedynkach dwa gole i tracąc dziewiętnaście.

Z kart historii
Choć łódzki klub obchodzi w tym roku setną rocznicę istnienia, to na swoim koncie ma tylko 32 sezony występów w ekstraklasie. W lidze zadebiutował w 1948 roku, wygrywając 4-3 z Lechem Poznań. Najskuteczniejszym strzelcem w historii czerwono-białych jest Marek Koniarek, z 65 trafieniami. Najwięcej ligowych występów w Widzewie zanotował zaś, mający na swoim koncie także grę w Legii, Tomasz Łapiński. "Łapa" w barwach łódzkiej jedenastki wybiegał na murawę 281 razy. Najwyższe zwycięstwo w historii łodzianie osiągnęli w 1983 roku, kiedy wygrali z Cracovią Kraków 7-0. Najboleśniejszą porażkę widzewiacy zaliczyli przegrywając 1-13 z Ruchem Chorzów w 1948 roku.

Widzew znacząco zapisał się w historii występów polskich drużyn na arenie międzynarodowej. W 1983 z legendą klubu Zbigniewem Bońkiem w składzie czerwono-biali doszli do półfinału Pucharu Europy. Widzewiacy mają na swoim koncie także sukcesy w Pucharze Intertoto, w którym triumfowali w 1976 i 1982 roku. Są także ostatnim polskim zespołem, który grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Miało to miejsce w sezonie 1996/1997. Na krajowym podwórku 4-krotnie zdobyli mistrzostwo Polski (1981, 1982, 1996, 1997) oraz raz Puchar Polski, w 1985 roku.

Z historii najnowszej
W poprzednich rozgrywkach Widzew zajął pierwsze miejsce w I lidze i awansował do ekstraklasy. W tym sezonie zespół prowadzony przez Andrzeja Kretka uzbierał 11 punktów w 8 meczach, co daje obecnie łodzianom 8. miejsce w tabeli. Widzewiacy strzelili 12 bramek i stracili 9. W ekstraklasie RTS komplet punków inkasował tylko dwukrotnie, pokonując Koronę Kielce i Śląsk Wrocław, za to aż pięciokrotnie dzielili się punktami z rywalami. Pokonani z boiska łodzianie schodzili tylko po meczu z Wisłą Kraków.

O zespole czerwono-białych można powiedzieć, że ma litewski napęd. Klasyfikacji strzelców w Widzewie przewodzi Darvydas Sernas, z sześcioma trafieniami. Natomiast w statystyce asyst z dwoma ostatnimi podaniami lideruje jego rodak Mindaugas Panka. Groźny jest nie tylko Sernas, ale także drugi z graczy ataku, Marcin Robak. Wspomniany duet strzelił już 60 goli dla widzewiaków. Ostatnio zespół z Łodzi przeżywa jednak niemoc strzelecką. Obaj wspomniani zawodnicy liczą na przełamanie się w meczu z Legią.

Widzewiacy najwięcej goli tracą w ostatnim kwadransie każdej połowy, czyli między 31. a 45. minutą oraz między 76. a 90. minutą spotkania. Najwięcej bramek strzelają zaś w środkowym kwadransie gry, czyli między 16. a 30. minutą oraz między 61. a 75. minutą. Z powyższej statystyki można wyciągnąć wniosek, że zawodnicy po zdobyciu bramki oddają inicjatywę przeciwnikowi, co kończy się często stratą gola. Wiadomo jednak, że statystyki nie grają. Dlatego legioniści przede wszystkim determinacją i dobrą grą powinni przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.