Nowy stadion Widzewa będzie bardzo podobny do obiektu Legii - fot. widzew.pl
REKLAMA

Stadiony: Obiekt Widzewa łudząco podobny do stadionu Legii

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentowano projekt budowy nowego stadionu Widzewa Łódź. Zdaniem wielu osób obiekt, który ma stanąć przy Piłsudskiego 138 w Łodzi, będzie bardzo podobny do kończonego stadionu przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie, na którym swoje mecze rozgrywa Legia. Oba stadiony zaprojektowała firma JSK Architekci.

Planowany stadion Widzewa miałby pomieścić 33 128 widzów, czyli o około 2 tysiące więcej niż w Warszawie. Wszystkie miejsca na trybunach byłyby przykryte dachem. Pod stadionem, podobnie jak w przypadku naszego obiektu, znajdowałby się parking na 800 pojazdów. Dodatkowych 1200 miejsc dostępnych byłoby na miejskim parkingu w okolicy. Mają się znaleźć także ekskluzywne miejsca - 540 dla VIP-ów i blisko 2 tysiące w klubie biznesowym. Dla kibiców gości przygotowany zostanie sektor mogący pomieścić 1600 osób. Koszt budowy stadionu ma wynieść od 400 do 500 milionów złotych. Fundusze na budowę obiektu ma wyłożyć klub.

Najpierw jednak klubowi działacze chcą, by miasto sprzedało Widzewowi tereny pod stadion z 99 procentową bonifikatą oraz zainwestowało w drogi wokół planowanego obiektu (ok. 70 mln). Obecnie Widzew dzierżawi stadion od miasta. Wiele zależy od decyzji radnych Łodzi. Klubowi działacze zapewniają, że jeśli nie zostaną spełnione ich "życzenia", klub wycofa się z inwestycji. Wówczas może za darmo udostępnić miastu dokumentację wartą ok. miliona złotych (podobnie było w przypadku stadionu Legii), a nowy stadion wybuduje już miasto z własnych środków, bez pomocy prywatnych przedsiębiorców.

Politycy uważają podejście działaczy RTS-u za szantaż. Na dzisiejszym posiedzeniu rady miasta spodziewana jest spora grupa kibiców Widzewa, którzy zamierzają zachęcić radnych do sprzedania terenu klubowi na preferencyjnych warunkach.

Według planów, Widzew przez cały czas budowy stadionu rozgrywałby mecze z udziałem publiczności. Najpierw miałaby powstać trybuna o pojemności 8 tys., za obecnym stadionem. Następnie obecny stadion zostałby zrównany z ziemią, płytę boiska przesuniętoby w docelowe miejsce, a następnie rozpoczęto budowę dwóch kolejnych trybun. W ostatnim etapie wybudowanoby trybunę B, której powstanie wiąże się z przebudową infrastruktury drogowej. Cała inwestycja, zgodnie z wolą łódzkiego klubu, byłaby gotowa w 2014 roku.

Stadion Arki w lutym
Coraz bliżej otwarcie stadionu Arki Gdynia. Na razie, do końca bieżącego roku, arkowcy swoje mecze rozgrywają na stadionie rugby. Nowy obiekt piłkarski miał być gotowy na dniach, ale ostatecznie zostanie oddany do użytku dopiero w lutym przyszłego roku. To na nim Arka rozegra spotkania rundy wiosennej. Nowy stadion pomieści 15 139 widzów. Już teraz zamontowano krzesełka na wszystkich trybunach, poza główną.

W ostatnich dniach w Gdyni miał miejsce dzień otwarty. Fani na własne oczy przekonali się jak prezentuje się stadion oraz zobaczyli wady, o których mówiło się już dość dawno - mianowicie 50 słupów podtrzymujących dach, ograniczających widoczność oraz zbyt krótki dach, nie przykrywający pierwszych rzędów trybun.

W Gdyni, na stadionie nomen omen miejskim, większość krzesełek będzie w barwach Arki. Także brama wejściowa wskazywać będzie na ekipę, która wyraźnie dominuje w mieście. Przy wejściu znajduje się napis "Stadion MZKS Arka", pochodzący ze starego stadionu. Przypomnijmy, że na tym samym stadionie swoje mecze rozgrywać będzie występujący obecnie w II lidze Bałtyk Gdynia.

Na stadionie w Gdyni kibice gości mogą liczyć na 750 biletów (regulaminowe 5%). Pod trybunami znajdować się będzie 21 punktów cateringowych.

Problemy z widocznością na Wiśle
Nie brakuje natomiast problemów przy budowie stadionu Wisły Kraków. Wszystkie trybuny miały być początkowo otwarte w najbliższy piątek, przy okazji meczu z Legią. Tak się nie stanie i cztery trybuny będą czynne dopiero w rundzie wiosennej. O ile w Gdyni jest sporo miejsc z ograniczoną widocznością (o czym wyżej), przy Reymonta problemem jest widoczność... w sektorach VIP.

Najpierw, by poprawić widoczność z miejsc przeznaczonych dla najważniejszych gości, podniesiono fotele o 8 centymetrów. Jako że nie dało to pożądanego efektu, obecnie planuje się obniżenie muru przed fotelami, który uzupełniony zostanie szybą.

Przy stadionie Wisły powstanie więcej kas niż pierwotnie planowano. Według pierwotnych zamierzeń, dla kibiców "Białej Gwiazdy" miały być przygotowane zaledwie... dwie kasy. Ostatecznie będzie ich 22. Wiadomo także, że nie zostaną spełnione prośby kibiców, by usunąć wysokie, szklane odgrodzenia poszczególnych sektorów kibiców gospodarzy. Zgody na te zmiany nie wyraziła policja.



Wizualizacja stadionu Widzewa - fot. widzew.pl


Coraz bliżej zakończenia budowy stadionu Arki - fot. arkagdynia.info


Dość nietypowo prezentować się będzie brama prowadząca na stadion Arki
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.