Pod Lupą LL! - Jakub Rzeźniczak

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Informacja o ewentualnych przenosinach Jakuba Rzeźniczaka do Polonii Warszawa wywołała wielkie oburzenie wśród kibiców warszawskiej Legii. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przenosiny między drużynami z jednego miasta to sprawa niecodzienna. Ale czy warto za wszelką cenę trzymać "Rzeźnika" przy Łazienkowskiej? Odpowiedzi na to pytanie postanowiliśmy poszukać podczas meczu z Polonią Bytom. I tak prawy obrońca "wojskowych" trafił pod lupę LL!.

W obecnym sezonie Jakub Rzeźniczak może śmiało powiedzieć, że jest pewniakiem na prawym skrzydle obrony Legii. Co prawda w pierwszych meczach pozycja ta należała do Artura Jędrzejczyka, ale wszystko spowodowane było urazem "Rzeźnika". Gdy urodzony w Łodzi defensor powrócił do zdrowia, Maciej Skorża nie miał wątpliwości na kogo stawiać i Rzeźniczak w pierwszym składzie pojawia się regularnie.

Po meczu z Polonią Bytom "Rzeźnik" może cieszyć się z wygranej i spotkania bez straconej bramki. Początkowe minuty nie zapowiadały jednak szczęśliwego zakończenia. W 3. minucie pogubiła się defensywa "wojskowych" i Rzeźniczak musiał sam stawić czoła przeważającym liczebnie rywalom. Niewiele mógł zdziałać i Wojciech Skaba musiał ratować sytuację faulując przeciwnika w polu karnym. Na szczęście kilka chwil później bramkarz Legii obronił rzut karny i nadal było 0-0.

Wynik mógł ulec zmianie w 29. minucie, ale bardzo dobrze we własnym polu karnym zachował się wówczas Rzeźniczak. Obrońca Legii rozpaczliwym wślizgiem wybił na rzut rożny piłkę lecącą wzdłuż bramki legionistów. Za plecami "Rzeźnika" czyhał już zawodnik Polonii Bytom, któremu nie pozostałoby nic innego jak dołożyć nogę i skierować futbolówkę do siatki. Rzeźniczak był jednak tam, gdzie być powinien. To była najlepsza akcja w wykonaniu obrońcy Legii. W innych sytuacjach zarówno "Rzeźnik", jak i cała defensywa, popełniał zbyt wiele prostych błędów.

Prawy obrońca Legii często włącza się także do akcji ofensywnych swojej drużyny. Podczas spotkania z Polonią Bytom podłączanie się Rzeźniczaka nie stanowiło jednak większego zagrożenia pod bramką rywali. Defensor rozgrywał piłkę ze swoimi kolegami, ale zabrakło dobrych dośrodkowań w pole karne. Mimo to "Rzeźnik" może być pewny miejsca w pierwszym składzie w kolejnym meczu "wojskowych". Częściowo dlatego, że Maciej Skorża nie ma alternatywy na tej pozycji. No chyba, że zimą Legia ruszy na zakupy i ściągnie nowego zawodnika na prawą obronę.

Poniżej przedstawiamy meczowe statystyki Jakuba Rzeźniczaka (w nawiasie pierwsza + druga połowa).