REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Historia w pamiątkach (1)

Dariusz Chojnacki - Wiadomość archiwalna

Legia to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych oraz najbardziej zasłużonych klubów sportowych w Polsce. Przez 95 lat swojego istnienia z klubem związanych były, między innymi jako zawodnicy, działacze i sztab szkoleniowy, tysiące ludzi. W szczytowym okresie w klubie prężnie działało kilkanaście sekcji. Większość z nich odnosiła sukcesy, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej.

Zawodnicy reprezentujący barwy klubu zdobywali medale w mistrzostwach Polski, Europy i Świata oraz godnie reprezentowali nasz kraj na Igrzyskach olimpijskich. Można powiedzieć, że Legia była potęgą nie tylko w Polsce, ale również na skalę międzynarodową. Niezliczona ilość meczów, zawodów, turniejów, rajdów, pucharów i innych imprez, w których brali udział zawodnicy CWKS-u przynosiła jej rozgłos i chwałę.

Z tych wszystkich imprez sportowych pozostawało mnóstwo pamiątek. Niestety większość z nich nie zachowała się do obecnych czasów. Po prostu jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nikt nie przywiązywał zupełnie uwagi do ówczesnych pamiątek związanych z bieżącą działalnością klubu. Nie myślano o dokumentowaniu historii. Na szczęście w Polsce (i nie tylko) jest wielu kolekcjonerów, którzy posiadają wspaniałe zbiory w postaci różnorodnych pamiątek związanych z historią Legii. Zbiory takie pozwalają ocalić od zapomnienia piękną kartę historii naszego klubu.

W kolekcjach tych znajdują się: odznaki, plakiety, medale, wydawnictwa, bilety, programy, plakaty, proporczyki, koszulki, naszywki, szaliki, zdjęcia, autografy, wlepki, dokumenty, legitymacje i inne. Kolekcjonować można zupełnie wszystko, co dotyczy Legii. Każda, wydawałoby się najmniejsza, pamiątka związana z Legią to część jej historii! Dlatego tak ważne jest aby ocalić je dla kolejnych pokoleń kibiców.

Legia nie zachowała zbyt wielu pamiątek z okresu międzywojennego. Ogromne zniszczenia jakie dotknęły Warszawę, spowodowane wojną i okupacją, przyczyniły się do bezpowrotnej utraty wielu pamiątek. Dlatego najcenniejsze i najrzadziej spotykane są pamiątki związane z Legią do 1939 roku oraz tuż powojenne.

W kolejnych artykułach cyklu przybliżę środowisko kolekcjonerów pamiątek Legii oraz przedstawię ich zbiory. Przedstawię również wiele ciekawych pamiątek związanych z naszym klubem. Kolekcjonowanie pamiątek związanych z Legią to naprawdę fajna zabawa - hobby, które daje niesamowitą satysfakcję powiększania zbioru i obcowania z historią.

Jeśli zbieracie pamiątki związane z Legią lub posiadacie takowe i chcecie podzielić się z nami swoją wiedzą, proszę o kontakt na maila: kolekcjonerzy@legionisci.com

Poniżej przykładowy - bardzo mały fragment zbioru kolekcjonerskiego:
fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.