Prawdziwy kibol z młyna w parodii kibiców Legii - fot. Mishka
REKLAMA

Filmoteka fanatyka: Kibol

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Rzadko na polskim rynku pojawiają się filmy, choćby krótkometrażowe, poruszające tematy interesujące kibiców. Ostatnia nagonka na fanów z całej Polski ze strony rządu, zakazy wyjazdowe, próby cenzury i tym podobne, zostały zauważone przez media.

Do najnowszego wydania "Gazety Polskiej" dołączony został 41-minutowy film dokumentalny "Kibol". Autorzy pokazali w nim nie tylko kibiców, wypowiadających się na temat wyolbrzymiania problemu przez rząd. Nawet przedstawiciel Komendy Głównej Policji przed kamerą przyznaje, że na stadionach piłkarskich z roku na rok jest bezpieczniej. W ostatnim roku dodatkowo wzrost bezpieczeństwa, a dokładniej spadek incydentów na meczach, zmienił się na plus aż o 60%.

W filmie wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele kibiców Legii, Jagiellonii, Śląska, Lecha, Wisły oraz OZSK. Całość zmontowana jest na tyle dobrze, że wypowiedzi kolejnych osób nie nudzą - pomiędzy nie wplecione zostały wypowiedzi premiera po finale Pucharu Polski w Bydgoszczy, kibicowskie utwory muzyczne oraz nagrania z akcji protestacyjnych, które miały miejsce w Warszawie (dwie manifestacje legionistów), Białymstoku, Poznaniu i Wrocławiu.

"Ja się na tym naprawdę znam. Będziemy zamykać stadiony, żeby normalni ludzie mogli przychodzić na zawody piłkarskie. Dzisiaj te stadiony świecą pustkami, bo normalni ludzie nie przyjdą na nie, gdzie od pierwszej do ostatniej minuty słychać wielki bluzg, a co jakiś czas widowisko jest przerywane aktami przestępstwa" - ta wypowiedź premiera Tuska potwierdza tylko, że jest on zupełnie oderwany od, przynajmniej kibicowskiej, rzeczywistości.

O kibicach w zupełnie innym świetle wypowiada się także dziennikarz Gazety Polskiej, Piotr Lisiewicz, na co dzień kibic "Kolejorza". Ciekawie wpleciono także uwagi adwokata, profesora Grzegorza Górskiego, który mówi m.in. o tym, że cenzura na stadionach nie poprawi bezpieczeństwa. "To nie jest dobra droga - karanie za wywieszanie transparentów i wykrzykiwanie jakichś haseł. To tak jakby postawić cenzora przy okazji wieczorów kabaretowych i zacząć z tym walczyć. Zmuszono kibiców do takiej ekspresji poprzez nierozważne działania i oni się bronią tak, jak potrafią. Walka z tym przy pomocy metod kodeksu karnego ośmiesza państwo" - zauważa prawnik.

Film jak najbardziej można polecić wszystkim kibicom, bowiem przedstawia nasze problemy w sposób diametralnie inny, niż przekazywany społeczeństwu przez szukające sensacji media. Ci, którzy liczą na film akcji, awantury na trybunach, walki z policją itp., niech nie tracą czasu. Zawiedzeni będą także ci, którzy spodziewali się na płycie profesjonalnego DVD authoringu. Nie ma go, nie ma też żadnych dodatków, ale w końcu chyba nikt nie liczył na "bajery", szczególnie w produkcji, która jest dołączana do tygodnika. Film jest na pewno wart każdej wydanej nań złotówki, a krótki czas trwania z pewnością nie spowoduje, że ktokolwiek zaśnie przed ekranem. Można się natomiast łudzić, że niektórym nieprzychylnym otworzy oczy na świat.

Tytuł: Kibol
Rok produkcji: 2011
Czas trwania: 41 minut
Scenariusz i reżyseria: Tadeusz Śmiarowski
Producent: Robert KaczmarekREKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.