REKLAMA
REKLAMA

GIODO przestrzega kibiców. Legia będzie wymieniała karty

Woytek - Wiadomość archiwalna

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych chce przestrzec uczestników imprez sportowych przed bezprawnym wykorzystywaniem ich danych osobowych. Minister Wojciech Wiewiórowski informuje, że napływające do GIODO skargi na działania klubów często były zasadne. Sygnały, świadczące o naruszeniach w tym zakresie, przyczyniły się do podjęcia przez GIODO decyzji o przeprowadzeniu kontroli, która wykazała szereg nieprawidłowości w wykorzystywaniu danych osobowych.

"Kluby piłkarskie nie mają prawa, by np. podczas wyrabiania kart kibica pozyskiwać zbyt wiele danych osobowych i bez wiedzy i zgody kibiców wykorzystywać je w innych celach niż zapewnienie bezpieczeństwa, jak również przekazywać je innym podmiotom" - informuje GIODO.

Na 17 sierpnia GIODO zaplanowało konferencję prasową, podczas której Wojciech Wiewiórowski odpowie na pytania:
- Czy naruszeniom tym będzie przeciwdziałać uchwalana właśnie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych?
- Czy wiadomo będzie, jakie dane kibice muszą podać i kto będzie nimi administrował?
- Jak kibice będą mogli walczyć o swoją prywatność?

Legia Warszawa wymieni karty kibica
Informacje na temat konieczności wymiany obecnych kart kibica (prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy) docierały do nas już pod koniec ubiegłego roku. Nie chcieliśmy jednak siać paniki, w sytuacji gdy tysiące kibiców dopiero co zdążyły wyrobić karty, aby móc uczestniczyć w meczach Legii. Jednak nasze informacje potwierdzają się.

Jakie są zalety obecnej karty kibica? Legia reklamuje je tak:
- Otrzymujesz swoją spersonalizowaną Kartę Kibica Legii
- Łatwo i szybko kupisz karnet lub bilet
- Sprawnie wejdziesz na stadion
- W prosty sposób sprawdzisz swoje miejsce i dostępne na karcie środki
- Dostajesz informacje o rabatach i promocjach

Część z tych udogodnień to fikcja. Jako przykład podamy, że za rekomendację karnetów na sezon 2010/11 kibice mieli otrzymać po 50 zł doładowania na kartę kibica. Sprawa zakończyła się tak, że klub "po cichu" rozdawał bony w formie papierowej i mnóstwo osób nie odebrało należnych im pieniędzy. Żadne przetrzymywanie środków na karcie nie jest więc możliwe.

To ma się zmienić, ale obecną kartę kibica trzeba będzie zamienić na nową - kartę bankową. Ekstraklasa SA mozolnie wprowadza uniwersalną kartę kibica o nazwie "Extrakarta". W rzeczywistości jest to karta pre-paid MasterCard PayPass na okaziciela, wprowadzana we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK.

Jeszcze jesienią 2010 kibice Legii wypełniając wniosek do karty kibica wyrażali zgodę na umieszczenie danych i przetwarzanie je przez Administratora Danych KP Legia Warszawa, również w celach marketingowych. Okazuje się jednak, że wiosną klub zmienił formularz zgłoszeniowy. Obecnie kibic musi wyrazić zgodę na: "przetwarzanie danych przez Legię, ESTIS Sp. z o.o. (operatora systemu) oraz na przekazywanie tych danych podmiotom współpracującym z nimi, a w szczególności klubom sportowym korzystającym z systemu karty kibica, podmiotom zarządzającym rozgrywkami sportowymi". Dodatkowo kibic może wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

We wniosku należy podać: imię, nazwisko, PESEL, ulicę, miejscowość, kod pocztowy, e-mail, telefon.

Tymczasem zdaniem GIODO: "Kluby piłkarskie zaczynają zbierać coraz więcej danych kibiców. Według GIODO istnieją dwie grupy danych. Ta pierwsza to dane identyfikacyjne, bardzo ograniczone - imię i nazwisko, numer PESEL, numer identyfikacyjny w centralnym systemie kibiców. I to wszystko, co można przetwarzać na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Każda dodatkowa informacja - zaliczająca się już do drugiej grupy - może być uzyskana od kibica tylko wtedy, gdy ten się na to zgodzi. Wszelkie sytuacje, gdy na przykład wydanie karty kibica uzależnia się od tego, czy poda się szerszy zakres danych, są niezgodne z prawem" - mówi w Gazecie Wyborczej Wojciech Wiewiórowski.

Szczegółów i ewentualnych kosztów kolejnej wymiany kart jeszcze nie znamy. Jedynym pozytywnym aspektem jaki można dostrzec będzie zamiana na karcie "trumny" na herb Legii.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.