REKLAMA

Stadion w Kijowie uroczyście otwarty

źródło: PAP - Wiadomość archiwalna

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz dokonał w sobotę oficjalnego otwarcia Stadionu Olimpijskiego w Kijowie, na którym zostanie rozegrany mecz finałowy organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Janukowycz zapewnił, że jego kraj z godnością przyjmie gości Euro 2012, które Ukraina organizuje wraz z Polską. - Powitamy kibiców turnieju na najwyższym poziomie - podkreślił prezydent Ukrainy.

Ceremonię otworzyło widowisko taneczne, opowiadające o historii Ukrainy i jej stolicy. Wystąpiło w nim około dwóch tysięcy artystów. Uroczystość zamknął koncert w wykonaniu znanych ukraińskich piosenkarek: Hajtany, Ani Lorak i Taisii Powalij. Gwiazdą wieczoru była słynna kolumbijska piosenkarka Shakira.

Prócz Janukowycza w uroczystości wziął udział m.in. premier Mykoła Azarow, oraz wicepremier Borys Kołesnikow, odpowiedzialny za przygotowania Ukrainy do ME-2012 z ramienia rządu.

Modernizacja Stadionu Olimpijskiego rozpoczęła się w grudniu 2008 r. Przed przebudową na trybunach mogło zasiąść 83 tysiące widzów. Obecnie stadion może przyjąć prawie 70 tys. kibiców.

Zlokalizowany w samym centrum miasta obiekt sportowy to największa z aren Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie powstał na bazie gruntownie przebudowanego stadionu, wzniesionego jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Oryginalnym rozwiązaniem architektonicznym jest rozpięty na linowej konstrukcji membranowy dach. Na całej jego powierzchni rozmieszczono na specjalnych konstrukcjach 640 przezroczystych kopuł o średnicy dochodzącej do 3,5 metra, które zapewniają dodatkowe doświetlenie stadionu. Ostatnia z kopuł-świetlików zamontowana została w środę, na kilka dni przez otwarciem.

Stadion jest obiektem wielofunkcyjnym. Równolegle z boiskiem piłkarskim zbudowano wokół niego bieżnię lekkoatletyczną wraz z urządzeniami do skoków i rzutów. Cała infrastruktura lekkoatletyczna spełnia międzynarodowe wymogi dotyczące organizowania imprez najwyższej rangi, z igrzyskami olimpijskimi włącznie. Przy stadionie planowane jest utworzenie muzeum sportu, oraz narodowego centrum antydopingowego.

Stadion Olimpijski nie jest jeszcze całkowicie gotowy do użytku, mimo że został oficjalnie otwarty. Należy przygotować w nim jeszcze centrum prasowe, oraz inne, niezbędne dla sportowców pomieszczenia.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.