REKLAMA

Krótka charakterystyka piłkarzy Rapidu

Wiśnia - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa w najbliższy czwartek rozegra w Bukareszcie swój trzeci mecz w tegorocznej fazie grupowej Ligi Europy. Rywalem stołecznego zespołu będzie tamtejszy Rapid, który ostatnie rozgrywki ligowe w Rumunii zakończył na czwartej pozycji. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystyką każdego z podopiecznych Răzvana Lucescu.

Bramkarze:

1. Dănuţ Coman (32 lata) - Doświadczony golkiper większość swojej dotychczasowej kariery spędził w Argeş Piteşti i Rapidzie Bukareszt - barwy tych klubów reprezentował kolejno przez osiem i pięć lat. Z Rapidem w 2006 roku sięgnął po wicemistrzostwo kraju i puchar Rumunii. Rok wcześniej w jednym z listopadowych pojedynków zadebiutował w kadrze narodowej. Pierwszy raz z Rapidem związał się w 2004 roku, po czterech lat odszedł do FC Braşov, żeby w 2010 roku ponownie wrócić do stolicy kraju. Na swoim koncie ma blisko 200 meczów w pierwszej drużynie rumuńskiego zespołu.

89. Cătălin Straton (22 lata) - Młodzieżową karierę rozpoczynał w Milisport Bukareszt, jednak swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał z inną ekipą z tego miasta - Rapidem. Obecnie jest drugim bramkarzem zespołu, przez co w ciągu ostatnich dwóch lat na murawie pojawił się tylko pięciokrotnie. W 2009 roku zadebiutował w kadrze Rumunii do lat 21.

90. Virgil Drăghia (21 lat) - Wychowanek Rapidu Bukareszt, w którym profesjonalnie gra od 2007 roku. Ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w drugoligowym Juventusie Bukareszt. W pierwszej drużynie czwartkowego rywala Legii nie zagrał jeszcze ani razu. Rok temu po raz pierwszy wystąpił w meczu rumuńskiej młodzieżówki U-21.

Obrońcy:

2. Rui Duarte (31 lat) - Prawy defensor, który do Rapidu przyszedł w 2010 roku z FC Braşov. W rumuńskiej ekstraklasie rozegrał do tej pory 76 meczów, jednak ani razu nie zdołał się jeszcze wpisać na listę strzelców. W tym sezonie zagrał w lidze tylko pięciokrotnie, natomiast w Lidze Europy zanotował komplet występów.

3. Ezequias (20 lat) - Młody brazylijski zawodnik do zespołu dołączył przed rokiem. Pomimo niedużego doświadczenia, szkoleniowiec nie boi się dać mu szansę w ważnych pojedynkach. Były gracz m.in. FC Porto zagrał w niedawnym meczu z Hapoelem Tel Awiw w ramach rozgrywek Ligi Europy, a w lidze z Dinamem Bukareszt czy CFR Cluj.

4. Marcos António (28 lat) - Seniorską karierę rozpoczął w renomowanym FC Porto, gdzie nie zagrzał jednak długo miejsca i po sezonie wypożyczono go do Académiki Coimbra. Potem reprezentował jeszcze barwy Gil Vicente, w którym zaliczył 62 oficjalne występy i zdobył cztery gole. Do Rapidu przyszedł w zeszłym sezonie z portugalskiego Belenenses.

15. Cristian Oros (27 lat) - Jeden z najnowszych nabytków drużyny z Bukaresztu. Wcześniej przez pięć lat grał w FC Braşov, gdzie wystąpił w 105 meczach. W swoim pierwszym starciu w rumuńskiej ekstraklasie przeciwko Unirei Urziceni zdobył bramkę na wagę zwycięstwa. W tym roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji Rumunii.

16. Ovidiu Burcă (31 lat) - W swojej trzynastoletniej karierze występował aż w dziesięciu różnych klubach. Pierwsze kroki w dorosłym futbolu stawiał w ekwadorskim Club Sport Emelec. Potem grał w lidze japońskiej, a dopiero w 2001 roku zawitał do rodzimej ligi, kiedy przeszedł do Universitatei Craiova. Rumunię opuścił cztery lata temu, przenosząc się do Energie Cottbus, lecz do kraju wrócił przed rokiem, gdy zasilił Politehnikę Timişoara. Od tego sezonu gra w barwach Rapidu Bukareszt.

17. Valentin Creţu (22 lata) - Debiut w lidze zaliczył w 2008 roku w barwach Glorii Buzău podczas spotkania ze Steauą Bukareszt. W poprzednim sezonie przeszedł do Concordii Chiajna, żeby w kolejnym dołączyć już do ekipy Rapidu. W swoim dorobku ma na razie tylko pięć meczów w rumuńskiej najwyższej klasie rozgrywkowej, z czego jednak już trzy w obecnych rozgrywkach ligowych.

19. Vladimir Božović (29 lat) - Rozegrał blisko 100 pojedynków na przełomie pięciu ostatnich sezonów w Rapidzie Bukareszt. Wcześniej z powodzeniem grał w takich klubach jak OFK Beograd czy nieistniejący już Proleter Zrenjanin. Do tej pory w Lidze Europy zagrał trzy razy (dwukrotnie przeciwko Śląskowi Wrocław i raz z PSV Eindhoven). Ponadto jest wielokrotnym reprezentantem Czarnogóry, zagrał w pięciu starciach eliminacyjnych mistrzostw Europy 2012.

27. Gláuber (27 lat) - W swoim CV może pochwalić się grą m.in. w FC Nürnberg (2005-2008) czy Manchesterze City (2008-2009). Dodatkowo sześć lat temu zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Brazylii w wygranym 3-0 meczu przeciwko Gwatemali. W barwach Rapidu Bukareszt gra od 2010 roku.

Pomocnicy:

5. Dan Alexa (31 lat) - Oprócz dwóch sezonów spędzonych w lidze chińskiej, całe życie gra na rumuńskich boiskach. Do klubu z Bukaresztu trafił w 2010 roku, opuszczając Politehnikę Timişoara. W rodzimej ekstraklasie rozegrał do tej pory blisko 250 spotkań. W 2004 roku Rumunia przegrała 0-1 w meczu towarzyskim z Irlandią, a Alexa zaliczył wtedy swój pierwszy mecz w barwach narodowych.

7. Ciprian Deac (25 lat) - Profesjonalną grę zaczynał w Unirei Dej, a potem kolejno przechodził do CFR Cluj, Oţelul Galaţi (wypożyczenie) i Schalke 04 Gelsenkirchen. Z tym ostatnim zespołem piłkarz podpisał trzyletni kontrakt, ale zaraz po tym został wypożyczony właśnie do Rapidu. W Bundeslidze Rumun nie cieszył się dużym zaufaniem trenera, dlatego przez pół roku rozegrał tylko dwa mecze.

8. Nicolae Grigore (28 lat) - Defensywny pomocnik jest wychowankiem Rapidu sprzed jedenastu lat. Ogólnie klub ten reprezentuje od początków swojej kariery, jedynym jego innym przystankiem był pobyt w latach 2009-2010 w FC Braşov. Pięć lat temu zadebiutował w dorosłej reprezentacji Rumunii i jak na razie była to jego ostatnia przygoda z kadrą narodową. W sierpniu w wygranym 3-1 pojedynku ze Śląskiem we Wrocławiu był autorem pierwszej bramki dla swoich kolegów.

10. Ovidiu Herea (26 lat) - Cztery lata temu na rzecz Rapidu opuścił inny klub ze stolicy - National. To właśnie w nim w 2000 roku rozpoczynał swoją amatorską przygodę z piłką, a trzy lata później przeszedł na zawodowstwo. W trakcie swojej gry w ekipie Răzvana Lucescu zanotował aż 184 mecze, w których zdobył 29 bramek. W kadrze zadebiutował 3 września 2010 roku w zremisowanym 1-1 meczu eliminacji do Euro 2012 z Albanią.

14. Mihai Roman (27 lat) - Swój pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał dopiero sześć lat temu. Jego pierwszym klubem była Cetatea Suceava, potem grał jeszcze w FC Braşov, a rok temu został sprzedany do Rapidu. W nowym klubie zadebiutował 27 lipca w zwycięskim pojedynku z FC Vaslui. Roman w reprezentacji Rumunii po raz pierwszy wystąpił 6 czerwca 2009 roku w wygranym 1-0 starciu eliminacyjnym mistrzostw świata 2010 przeciwko Litwie.

20. Ştefan Grigorie (29 lat) - Zawodnik Rapidu Bukareszt od 2007 roku, jednak największe sukcesy święcił do tej pory z lokalnym przeciwnikiem - Dinamem. To właśnie z tą drużyną Grigorie w 2003 zdobył puchar kraju, a rok później został mistrzem ligi i ponownym triumfatorem w Pucharze Rumunii. W kolejnym sezonie na swoje konto dopisał kolejny Puchar, Superpuchar Rumunii oraz wicemistrzostwo. Po złotym dla siebie okresie trafił do Politehniki Timişoara, gdzie nie do końca się sprawdził i po roku odszedł do Rapidu.

28. Constantin Gângioveanu (22 lata) - Młody piłkarz przyszedł do Rapidu z FC Vaslui latem, zupełnie za darmo i od razu podpisał czteroletni kontrakt. Ze względu na swój niski wzrost (173 cm), jest szybki i dysponuje dobrym dryblingiem. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach do lat 21, w drużynie narodowej zagrał 14 pojedynków i zdobył siedem bramek.

32. Iulian Apostol (29 lat) - Zawodnik z bardzo bogatą karierą klubową. Do Rapidu został sprzedany latem tego roku po zaledwie półrocznym pobycie w Unirei Urziceni. Dwa lata temu występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w której zagrał w sześciu spotkaniach. W rumuńskiej kadrze zadebiutował 6 czerwca 2009 roku w wygranym 1-0 meczu eliminacyjnym mistrzostw świata 2010 przeciwko Litwie. W tych samych rozgrywkach w zwycięskim 3-1 pojedynku z Wyspami Owczymi uzyskał swoje pierwsze trafienie dla reprezentacji.

80. Filipe Teixeira (31 lat) - Urodzony we Francji dziewięciokrotny reprezentant Portugalii do lat 21. W sezonie 2008-2009 w barwach West Bromwich Albion grał w angielskiej Premiership. Łącznie w ciągu trzech lat spędzonych w WBA w 49 pojedynkach zanotował pięć trafień. Do Bukaresztu przybył w lecie 2011 roku, opuszczając ukraiński Metalurg Donieck. Warto też dodać, że w latach 2002-2005 był w kadrze francuskiego Paris Saint Germain, w którym jednak z powodu dużej konkurencji w składzie nie pojawiał się na murawie zbyt często.

Napastnicy:

9. Cássio Vargas (27 lat) - Brazylijczyk, który do Europy zawitał sześć lat temu, przechodząc z rodzimej ligi do portugalskiego FC Maia. Potem w tamtejszym futbolu piął się już tylko w górę, zdobywając gole dla takich zespołów jak Nacional czy União Leiria. Do ekipy z Bukaresztu został sprzedany w poprzednim sezonie i jak dotąd w nowym klubie spisuje się przyzwoicie. Jak na razie na murawie pojawił się we wszystkich grupowych meczach Ligi Europy.

19. Daniel Pancu (34 lata) - Piłkarz z bardzo bogatą karierą klubową, w Rapidzie grał pięciokrotnie (sezony: 97-99, 00-02, 2006 i 2011). Łącznie w tym zespole zagrał aż 158 meczów i zdobył 62 bramki. Najlepszy okres w swojej karierze miał dziesięć lat temu, gdy reprezentując barwy Rapidu wpisywał się na listę strzelców w praktycznie co drugim pojedynku.

21. Sabrin Sburlea (22 lata) - Gra w Bukareszcie od roku, kiedy odszedł z FC Braşov. W poprzednim zespole zaliczył 133 spotkania i strzelił 27 goli. Zazwyczaj pełni w drużynie rolę rezerwowego, ustępując miejsca bardziej doświadczonym zawodnikom. W 2011 roku zadebiutował w kadrze narodowej, wcześniej występował w rumuńskich młodzieżówkach.

24. Romeo Surdu (27 lat) - Dwuletni kontrakt z Rapidem podpisał w letnim oknie transferowym. W 2009 roku przez aktualnego trenera - Răzvana Lucescu - został powołany do reprezentacji Rumunii, w której zadebiutował meczem z Węgrami. Pięć lat temu był w kraju uznawany za wielki talent, w czasie jego gry w CFR Cluj obserwował go m.in. norweski Rosenborg Trondheim. Oprócz dwumeczu ze Śląskiem Wrocław w Lidze Europy, wystąpił jeszcze w pojedynku z Hapoelem Tel Awiw, kiedy po kilkudziesięciu sekundach od wejścia na boisko ujrzał czerwoną kartkę.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.