Konkurs Żołnierze Wyklęci
REKLAMA

Wyniki konkursu o Żołnierzach Wyklętych

Redakcja - Wiadomość archiwalna

Niemal 500 osób wzięło udział w wyjątkowym historycznym konkursie o Żołnierzach Wyklętych, który przeprowadziliśmy w dniach 1-7 marca. Trzech uczestników popisało się znakomitą wiedzą, odpowiadając prawidłowo na wszystkie pytania. W sumie nagrody w postaci książek, gadżetów kibicowskich, koszulek, plakatów, wlepek i szalików otrzyma 10 osób z największą liczbą punktów.

Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą e-mailową w ciągu 72 godzin.

Klasyfikacja końcowa
1. monika.sujka@...pl - 13
2. paweliwanow@...pl - 13
3. mintek - 13

4. wtk - 12
5. kubahansa - 12
6. endriu1 - 12
7. zminkowski@...pl - 12
8. zych - 12
9. narev - 12
10. prkt@vp.pl - 12

Pełna klasyfikacja konkursu

Prawidłowe odpowiedzi na pytania

1. Prezesem którego Zarządu Głównego WiN był zamordowany 1 marca 1951 roku ppł Łukasz Ciepliński „Apk”, „Pług”, „Ludwik”, „Grzmot”

odp: 4


2. 5 sierpnia 1945 roku płk Jan Rzepecki „Prezes”, „Rejent”, „Sędzia”, „Wolski” podjął decyzję o rozwiązaniu Delegatury Sił Zbrojnych na kraj. Jak nazywała się powołana we wrześniu tego roku w miejsce DSZ organizacja polityczna:

odp: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”


3. Mjr. Jan Tabortowski „Bruzda”, „Kusy”, „Tabor” kierował mn. pracą Inspektoratu Łomżyńskiego AK-AKO-WiN. 9 maja 1945 roku dowodził akcją odbicia więźniów z PUBP i KPMO. W jakim mieście miała miejsce ta akcja?

odp: Grajewie

4. Nazywany najwybitniejszym organizatorem polskiego powojennego podziemia na Ziemi Nowogródzkiej. Komendant Obwodu nr 49/67. Poległ w walce z wojskami NKWD 12 maja 1949 roku pod Raczkowszczyzną.

odp: ppor. Anatol Radziwonik „Olech”, „Mruk”, „Stary”, „Ojciec”


5. Komunistyczny aparatczyk, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR Piotr Jaroszewicz na przełomie kwietnia i maja 1950 roku cudem uniknął wzięcia do niewoli w celu wymiany na więźniów politycznych z powiatu ciechanowskiego. Kto planował tą efektowną akcję?

odp: st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz “Roj”


6. Zamordowany 25 maja 1948 roku uczestnik Powstania Warszawskiego, rtm. Witold Pilecki „Witold” po powrocie do kraju zorganizował organizację kadrową która miała za zadanie:

odp: przekazywać władzom polskim na Zachodzie informacje o rzeczywistej sytuacji w kraju.

7. W maju 1947 roku Jego oddział wszedł w skład 6 Brygady Wileńskiej AK kpt. Władysława Łukasika „Młota”. W czerwcu 1949 objął dowództwo nad Brygadą. W marcu 1953 roku podstępnie zwabiony do Warszawy i aresztowany. Zamordowany 24 października 1954 roku w Białymstoku.

odp: Kazimierz Kamieński „Huzar”


8. Pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” działało na terenie Podbeskidzia silne zgrupowanie partyzanckie NSZ. Jedną z najzuchwalszych akcji oddziałów zgrupowania przeprowadzono 3 maja 1946 roku Najpierw zdobyto miasto, a następnie przeprowadzono kilkugodzinną defiladę. W którym popularnym ośrodku wypoczynkowym miało to miejsce?

odp: Wiśle


9. Sąd Specjalny Kierownictwa Walki z Bezprawiem wydał 5 lutego 1946 roku wyrok śmierci na Komendanta WUBP w Łodzi płk Mieczysława Moczara. Dowódcą i kierownikiem KWzB był kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”. Jak nazywała się organizacja powołana przez kpt. Sojczyńskiego 3 kwietnia 1945 roku?

odp: Konspiracyjne Wojsko Polskie


10. Major Marian Bernaciak pseudonim „Orlik” był dowódcą zgrupowania oddziałów organizacji Wolność i Niezawisłość w

odp: Inspektoracie Rejonowym Puławy


11. Najdłużej działającym partyzantem polskiego podziemia niepodległościowego był sierżant Józef Franczak pseudonim „Lalek”. Prowadził niezłomną walkę ginąc w Majdanie Kozic Górnych:

odp: 21 października 1963 r.


12.W nocy z 20 na 21 maja 1945 roku oddział dowodzony przez ppor. Edwarda Wasilewskiego pseudonim „Wichura” dokonał akcji odbicia więźniów głównie żołnierzy AK, BCh, NSZ z:

odp: Obozu NKWD nr 10 w Rembertowie


13. Pod Chełmem w dniu 17 lipca 1946 r. w zasadzce urządzonej przez oddziały konspiracji antykomunistycznej dowodzone przez Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i Stefana Brzuszka „Boruty” przypadkowo udaje się pojmać i przetrzymać w areszcie domowym przez 5 dni:

odp: Siostrę ówczesnego prezydenta Bolesława Bieruta


14. 15 listopada 1948 roku legendarny dowódca partyzancki po okrutnym śledztwie został skazany na karę śmierci i osadzony w celi śmierci mokotowskiego więzienia. Podjął próbę ucieczki przez dziurę w suficie prowadzącą na dach budynku. Na skutek zdrady jednego z więźniów-kryminalistów plan się nie powiódł.
Jak się nazywał ten doświadczony w bojach z NKWD, KBW i UB dowódca?

odp: mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.