Tort od kibiców Legii dla generała Ścibor-Rylskiego
REKLAMA

Legioniści z życzeniami u generała Ścibor-Rylskiego

Redakcja - Wiadomość archiwalna

10 marca generał Ścibor-Rylski "Motyl", przewodniczący Związku Powstańców Warszawskich, obchodził piękny 95-te urodziny. Uroczystość dla przyjaciół i znajomych wyznaczona została na 19 marca i kibice Legii zostali na nią oficjalnie zaproszeni. Ponieważ jednak warunki lokalowe w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich są dość ograniczone, na spotkanie wybrała się kilkuosobowa delegacja, która złożyła jubilatowi najlepsze życzenia w imieniu całej legijnej społeczności.

Generał był mocno wzruszony, bo jak sam podkreślił - pamięć młodzieży jest dla Niego najpiękniejszym prezentem. Nasi kibice wręczyli solenizantowi album - historię polskiego lotnictwa, wraz ze stosowną dedykacją oraz tort i 6 babeczek, z których każda posiadała lukrowaną grafikę, związaną z życiorysem generała, będące od początku do końca dziełem jednej z wyjątkowo utalentowanych legionistek. Była zatem lotnicza szachownica z nakładanym orłem lotniczym, która przypominać miała lotnicze zamiłowania naszego bohatera oraz wrześniowy, wojenny przydział do 1 Pułku Lotniczego z Warszawy. Kolejne ciastko było ozdobione odznaką 27 Wołyńskiej Dywizji AK, w której partyzanckich działaniach brał udział. Następny przypomniany etap to Powstanie Warszawskie i pamiątkowa odznaka Zgrupowania Radosław, w ramach którego, jako oficer w batalionie Czata 49, generał brał udział. Virtuti Militari - nadane w czasie Powstania najwyższe bojowe odznaczenie za wybitne zasługi w walce - oraz stopień generała brygady z lukru to symbole ilustrujące męstwo i patriotyczną postawę solenizanta w walce o wolną Polskę. Ostatnią ozdobą ciastka był motyl na biało-czerwonej fladze - powstańczy pseudonim generała. Motyw o tyle aktualny, że kombatanci do dziś zwracają się do swego dowódcy używając pseudonimu.

Generał prosił też, aby podziękować wszystkim kibicom Legii za pamięć o Nim i życzył nam i naszemu klubowi sukcesów sportowych.
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.