Radość Michała Żyry i Rafała Wolskiego po golu na 1-0 w meczu z Bełchatowem - fot. Mishka / Legionisci.com

Pod lupą LL! - Michał Żyro

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Rok 2012 Michał Żyro rozpoczął w pierwszym składzie Legii. Po rewanżowej porażce ze Sportingiem Lizbona "Żyrko" powędrował jednak na ławkę rezerwowych i musiał zadowolić się rolą zmiennika. Od pierwszej minuty 19-latek grał jednak w pierwszym meczu z Gryfem Wejherowo. Trzy gole strzelone rywalowi w dwumeczu w Pucharze Polski spowodowały, że Żyro wrócił do podstawowej jedenastki. Lupa LL! sprawdziła czy trener podjął dobrą decyzję.

Spotkanie z GKS-em Bełchatów było 35. meczem, który w tym sezonie Żyro rozegrał w barwach Legii. W sobotni wieczór 19-latek został ustawiony na lewym skrzydle i już w pierwszych minutach meczu miał dwie okazje do pokazania się z dobrej strony. W 4. minucie legionista zdecydował się na rajd skrzydłem. Gdy wydawało się, że z dobrze zapowiadającej się akcji będą korzyści, Żyro wypuścił sobie za daleko piłkę i rywale byli górą. Lepiej "Żyrko" zachował się w 10. minucie. Po dobrej akcji lewą stroną zdecydował się na wbiegnięcie w środek pola. Tam został powalony na 18. metrze i sędzia Tomasz Musiał podyktował rzut wolny. Niestety Rafał Wolski nie zamienił go na gola.

"Wolak" poprawił się w 36. minucie, gdy dostał podanie od Żyry i chwilę później pokonał Łukasza Sapelę. Przyznać jednak trzeba, że większość pracy przy golu wykonał Wolski. Sam Żyro mógł wpisać się na listę strzelców trzy minuty wcześniej, ale piłka po jego uderzeniu minęła bramkę. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby podanie do lepiej ustawionych kolegów.

Po przerwie Żyro miał jeszcze jedną okazję do zdobycia gola. W 56. minucie zagotowało się w polu karnym Bełchatowa. Strzelać próbowali Artur Jędrzejczyk, Miroslav Radović i właśnie "Żyrko". Napastnikowi Legii zabrakło jednak zdecydowania i jego uderzenie zostało zblokowane.

Sześć minut później Żyro został zmieniony przez Michała Kucharczyka. Porównując grę obu zawodników, trzeba stwierdzić, że "Kucharz" wypadł zdecydowanie słabiej. I choć Żyrze także zdarzają się słabsze momenty gry, to w sobotę pokazał, że miejsce w pierwszym składzie bardziej należy się jemu niż Kucharczykowi.

Poniżej przedstawiamy meczowe statystyki Michała Żyry (w nawiasie pierwsza + druga połowa).