Moment odsłonięcia pomnika Kazimierza Deyny - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Pomnik Kazimierza Deyny odsłonięty! (VIDEO)

Woytek - Wiadomość archiwalna

Kibice Legii dokonali wielkiej rzeczy. Pieniądze zbierane były przez niemal dwa lata, a ostatecznie koszt postawienia pomnika przewyższył kwotę 200 tysięcy złotych. 6 czerwca nastąpił finał - uroczyste odsłonięcie pomnika legendy klubu Kazimierza Deyny. "To wy tego dokonaliście. Wszyscy postawiliśmy ten pomnik" - powiedział Wojciech Cłapiński z SKLW, przewodniczący komitetu budowy pomnika. "To pierwszy piłkarz w Polsce, który doczekał się pomnika. Był najlepszym i największym zawodnikiem w historii naszego futbolu. Taka jest prawda" - dodał Stefan Szczepłek.
Fotoreportaż z odsłonięcia pomnika - 34 zdjęcia Hagiego
Fotoreportaż z odsłonięcia pomnika - 48 zdjęć Woytka

Wśród zaproszonych gości było wielu byłych piłkarzy Legii - zarówno tych, którzy grali z Deyną, jak i tych młodszych, którzy zakończyli już karierę (m.in. Jacek Magiera i Tomasz Sokołowski). Zabrakło natomiast jakiegokolwiek zawodnika obecnej drużyny. Obecne były władze Legii, na czele z Piotrem Zygo i Pawłem Kosmalą, oraz przedstawiciele władz stolicy - Jacek Wojciechowicz i Ewa Malinowska-Grupińska.

Do zgromadzonych przemówił "Bosman", który nakręcił wszystkich do głośnego dopingu i przypomniał starą piosenkę o "Kace". Sylwetkę Deyny przypomniał również jego kolega z boiska - Władysław Stachurski. Przed stadionem Legii zebrały się ponad 2 tysiące kibiców, którzy mieli możliwość obejrzenia na telebimie kilkuminutowego filmu z bramkami i akcjami Deyny. Brawa tego wieczoru rozbrzmiewały raz po raz.

Głos zabrała również żona legendy Mariola Deyna: "Choć smutno mi będzie, że Kazika nie będzie ze mną w Stanach Zjednoczonych, to jednak jestem szczęśliwa, że będzie tu z wami w Warszawie, którą tak kochał". W momencie odsłonięcia pomnika przez Mariolę Deynę i Młode Wilki fani odśpiewali hymn Polski i odpalili kilkadziesiąt rac.

Zasłużony dla Warszawy

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska–Grupińska wystąpiła z inicjatywą wyróżnienia Kazimierza Deyny odznaczeniem "Zasłużony dla Warszawy". 31 maja Kapituła przyznała pośmiertnie Kazimierzowi Deynie to wyróżnienie, a podczas środowych uroczystości odebrała je Mariola Deyna.


Trybuna wschodnia - trybuna im. Kazimierza Deyny

Pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości odsłonięcia pomnika przy trybunie wschodniej, którą już 2 lata temu kibice w głosowaniu nazwali trybuną Deyny, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Od dziś ta trybuna po uzgodnieniach klubu i władz Warszawy oficjalnie nosi imię Kazimierza Deyny.

Fotoreportaż z odsłonięcia pomnika - 34 zdjęcia Hagiego
Fotoreportaż z odsłonięcia pomnika - 48 zdjęć Woytka

vid. Tomek Janus


fot. Hagi / Legionsci.com


fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.