Francja z Anglią na remis

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

W pierwszym meczu grupy D Francuzi zremisowali 1-1 z Anglią. Wynik został ustalony w pierwszej połowie spotkania po golach Joleona Lescotta dla Anglii i Samira Nasriego dla Francuzów. Widzowie zgromadzeni na stadionie w Doniecku byli świadkami zaciętego meczu, ale żadna z drużyn nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Spotkanie Francji z Anglią nie zawiodło oczekiwań kibiców zgromadzonych na trybunach stadionu w Doniecku. Już w pierwszej połowie bramkarze musieli dwa razy wyciągać piłkę z siatki. Zanim jednak zaczęły padać gole, doskonałą okazję do zdobycia bramki zmarnował James Milner, którego prostopadłym podaniem w pole karne uruchomił Ashley Young. Gracz Manchesteru City zwodem minął Hugo Llorisa i miał przed sobą pustą bramkę. Strzał Milnera z ostrego kąta chybił jednak celu i nadal było 0-0.

Kwadrans później Anglicy cieszyli się z prowadzenia. Kapitalnym dośrodkowaniem z rzutu wolnego z prawej strony boiska popisał się wówczas Steven Gerrard, Piłka trafiła wprost na głowę Joleon Lescotta, który mocnym uderzeniem otworzył wynik spotkania. Francuzi mogli błyskawicznie odpowiedzieć, ale futbolówka po strzale Alou Diarry minimalnie minęła słupek bramki Joe Harta. W 39. golkiper Anglii był jednak bez szans. Precyzyjnym strzałem zza linii pola karnego popisał się wówczas Samir Nasr i jego klubowemu koledze nie pozostało nic innego, jak wyciągnąć piłkę z siatki.

Początek drugiej połowy rozgrywany był w nieco wolniejszym tempie, ale po sennym rozpoczęciu, piłkarze wzięli się do roboty. W 65. minucie bardzo mocno uderzał Karim Benzema. Hart był jednak dobrze ustawiony i pewnie wyłapał strzał Francuza. Chwilę później na strzał zza pola karnego zdecydował się Glen Johnson. Uderzenie było jednak niecelne i piłka przeleciała nad poprzeczką francuskiej bramki. W 76. minucie z ostrego kąta uderzał Franck Ribéry, Hart po raz kolejny był jednak górą.

Końcówka spotkania należała do Francuzów, którzy zaczęli dominować nad Anglikami. Ci nastawili się na kontry i wyczekiwali na błędy rywali. W 80. minucie w woleja uderzał Yohan Cabaye i tylko ofiarna interwencja angielskiego obrońcy uchroniła Harta przed wyciąganiem piłki z bramki. Podobnie było pięć minut później, gdy Gerrard podbił piłkę po strzale Benzemy.

Francja 1-1 (1-1) Anglia
0-1 30. min. Joleon Lescott
1-1 39. min. Samir Nasri

Francja: 1. Hugo Lloris - 2. Mathieu Debuchy, 4. Adil Rami, 5. Philippe Mexès, 3. Patrice Evra - 11. Samir Nasri, 18. Alou Diarra, 6. Yohan Cabaye (85' 20. Hatem Ben Arfa), 15. Florent Malouda (85' 19. Marvin Martin), 7. Franck Ribéry - 10. Karim Benzema

Anglia: 1. Joe Hart - 2. Glen Johnson, 6. John Terry, 15. Joleon Lescott, 3. Ashley Cole - 16. James Milner, 4. Steven Gerrard, 17. Scott Parker (77' 8. Jordan Henderson), 11. Ashley Young, 20. Alex Oxlade-Chamberlain (77' 21. Jermain Defoe) - 22. Danny Welbeck (90' 7. Theo Walcott)

żółte kartki: Alex Oxlade-Chamberlain, Ashley Young
sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy)