Ruhr Cup: Legia na 5. miejscu (akt.)

Raffi - Wiadomość archiwalna

Młoda Legia zajęła 5. miejsce w turnieju Ruhr Cup w Dortmundzie. W sobotnim spotkaniu podopieczni Dariusza Banasika pokonali w rzutach karnych Benfikę Lizbona. W regulaminowym czasie był remis 1-1. Portugalczycy prowadzili 1-0 po bramce Guedesa, gola dla "wojskowych" zdobył Przemysław Kita. W turnieju triumfował Atlas Guadalajara, który jedyną porażkę odniósł właśnie w meczu z Legią.

W rzutach karnych Legia wygrała 2-0 (strzelano trzy serie).

Półfinał I: Zenit St. Petersburg 1-0 Hamburger SV
Półfinał II: Dinamo Zagrzeb 0-2 Atlas Guadalajara

O 9. miejsce: Schalke 04 0-0 k.3-2 Borussia Dortmund
O 7. miejsce: Werder 2-0 Juventus Turyn

O 5. miejsce: Młoda Legia 1–1 (k. 2-0) Benfica Lizbona
0-1 - 26 min. Gonçalo Guedes
1-1 - 40 min. Przemysław Kita (głową, as. Michał Bajdur)

karne:
0-0 (Mikołaj Smyłek obronił)
1-0 Łukasz Bogusławski
1-0 (niecelny, nad poprzeczką)
2-0 Mateusz Długołęcki

Bramki z meczu (za Jawoi.TV)

Młoda Legia: Pogorzelec (29' Smyłek) - P.Wolski, Długołęcki, Bogusławski, Turzyniecki - Kurowski (21' Gąsior), Budek (32' Bajdur), Kalinkowski (21' Sokołowski), Mikita, Jagiełło - Kita

Mecz z Benficą był jak się okazało najtrudniejszym w całym turnieju, gdyż Portugalczycy próbowali pokonać legionistów ich własną bronią, czyli mocnym pressingiem i szybką techniczną grą. Do przerwy żadne gole jednak nie padły, choć nieco bliżej tego byli utrzymujący się dłużej przy piłce gracze Benfiki. W drugiej odsłony do głosu doszli legioniści, ale zostali skarceni, po solowej akcji reprezentanta Portugalii do lat 16, Gonçalo Guedesa, który zwiódł najpierw Wolskiego, a następnie zaskoczył strzałem w krótki róg Pogorzelca. Po kilku zmianach w składzie podopieczni Dariusza Banasika i Krzysztofa Dębka przeszli na bardziej ofensywne ustawienie i desperacko dążyli do wyrównania. Ich wysiłki zostały nagrodzone w 40. minucie, gdy wrzutkę z prawego skrzydła Michała Bajdura (wprowadzonego na boisko kilka minut wcześniej) zamienił na gola strzałem głową Przemysław Kita, doprowadzając do serii "jedenastek".

Rzuty karne były popisem rozgrywającego swój pierwszy mecz na turnieju Mikołaja Smyłka. Golkiper z rocznika 1995 obronił strzał Silvy, a drugi z Portugalczyków Joao Teixeira przeniósł piłkę nad poprzeczką. Po stronie Legii bezbłędni byli Łukasz Bogusławski i Mateusz Długołęcki, dzięki czemu to legioniści mogli się cieszyć z 5. miejsca.

Za naszymi piłkarzami, oprócz Benfiki znalazły się takie firmy, jak Borussia Dortmund, Schalke 04, Juventus Turyn i Werder Brema. Mimo że nasza drużyna nie awansowała do półfinału, gra legionistów wzbudziła duże uznanie, co prawdopodobnie zaowocuje kolejnymi zaproszeniami na mocno obsadzone turnieje dla Młodej Legii i drużyn Akademii. Postawa drużyny z Łazienkowskiej, w blisko 2/3 złożonej z piłkarzy, którzy w zeszłym sezonie nie występowali w Młodej Ekstraklasie, daje duże nadzieje i spokój o postawę zespołu w obecnym sezonie i najbliższej przyszłości.

Kadra Młodej Legii na Ruhr-Cup 2012:
(imię i nazwisko, ilość rozegranych meczów/ilość minut)

Wyróżnienia indywidualne i drużynowe:

Najlepszy gracz: Jozo Simunović (Dinamo Zagreb)
Najlepszy bramkarz: José Costa, (Benfica Lizbona)

Najlepszy strzelec: Dino Spehar (Dinamo), Jewgienij Markow (Zenit), Gerrit Holtmann (Werder) - po 3 gole. Nagroda dla snajpera przypadła ostatecznie Holtmannowi, jako najmłodszemu z trójki.