Młodzież: juniorzy młodsi na 4. miejscu w Michalovce Cup

Raffi, źródło: własne / mfkzemplin.sk - Wiadomość archiwalna

Drużyna Młodych Wilków 96 wzięła udział w turnieju w Michalovcach na Słowacji, organizowanym przez miejscowy MFK Zemplin. Po porażkach 0-4 z hiszpańskim Villarreal i 1-3 z Juventusem Turyn legioniści zremisowali na koniec 3-3 z Zemplinem. W turnieju triumfowali Hiszpanie, przed gospodarzami i Juve.

W grze legionistów, grających w mocno przemeblowanym latem składzie, z początku widać było brak zgrania i odpowiedniej reakcji na niekorzystne wydarzenia na boisku, ale już od meczu z Juve gra i postawa mentalna drużyny wyglądała znacznie lepiej. Najlepszym graczem warszawskiego zespołu wybrany został środkowy pomocnik Grzegorz Tomasiewicz. Legioniści wystąpili w mocno odmienionym latem zestawieniu - z 4 nowymi i 5 testowanymi zawodnikami (z których dwóch ma sporą szansę pozostać w Legii); w Warszawie pozostał jedynie bramkarz Mateusz Siedlecki oraz kontuzjowani stoperzy: Rafał Makowski i Arkadiusz Najemski. Mecze rozgrywano systemem 2x40 minut, a zatem w normalnym dla tej kategorii wiekowej wymiarze czasu.

Legioniści zakończyli turniej na 4. miejscu, a już za tydzień rozpoczynają się rozgrywki ligowe. Sytuacja warszawskiej drużyny jest dość kłopotliwa gdyż na Puchar Syrenki i poprzedzające go zgrupowanie reprezentacji Polski U-17 (pokrywające się z aż 3 pierwszymi kolejkami ligowymi - z Varsovią, Legionem Radom i Młodzikiem Radom) powołanych zostało aż sześciu legionistów; na mecze reprezentacji pojadą również obaj zawodnicy rocznika młodszego, którzy pojechali do Michalovców: Gapczyński (na dwumecz reprezentacji U-16 z Walią) i Wieteska (na Puchar Syrenki, razem ze starszymi o rok kolegami). Ostateczne rozwiązania w kwestii ewentualnych terminów tych spotkań nie są jeszcze znane.

0-4 31 min. Javier Huescar (karny)

Legia: Jędraszczak – Radziszewski, Kochański, Wieteska [97], Baranowski (50' Babiarz), Tomasiewicz, Mlonek (41’ Ulanicki), Bartczak (40' Kapustka), Szymański (41’ Gapczyński [97]), Suchanek (41’ Szczepański) - Anczewski (80' Kowalczyk)

Już przed meczem wiadomo było, że drużyna hiszpańska, która swój pierwszy mecz rozegrała już dzień wcześniej, będzie stanowić duże wyzwanie dla legionistów, których postawa po półtorarocznej przerwie w kontaktach z drużynami zagranicznymi, była do pewnego stopnia zagadką. Szybko okazało się, że Villlarreal ma swoich szeregach zawodników nie tylko doskonałych techniczne, ale też jako drużyna prezentuje się sprawniej, szybciej operując piłką i dokonując lepszych wyborów na boisku. Dwa szybko utracone gole spowodowały, że legioniści stracili morale i do końca pierwszej połowy dali się zdominować przeciwnikowi, nie realizując zupełnie przedmeczowych założeń. Po przerwie nasi zawodnicy wyszli na boisko mocniej zmotywowani i grali już dużo konsekwentniej, ale mimo dużo lepszej gry nie byli w stanie zdobyć gola, a zasłużone zwycięstwo odnieśli Hiszpanie. Mecz pokazał, że mecze z nawet najlepszymi drużynami krajowymi nie dają i nie pokazują tyle co mierzenie się z mocnymi przeciwnikami zagranicznymi. Zdecydowanie najmocniejszą różnicą były nie umiejętności czysto piłkarskie ale strona mentalna - wielu z naszych zawodników zabrakło charakteru wojownika i po straconych golach zwyczajnie poddali się.

Juventus 3-1 (3-0) Legia, karne 3-2
1-0 11 min. Bonucci
2-0 44 min. Anastasios Donis
3-0 46 min. Luca Clemenza
3-1 74 min. Bartosz Kapustka b.a.

Legia: Leleń - Radziszewski, Kochański (69' Kulawiak), Bartczak, Gapczyński, Tomasiewicz, Rakowski (16’ Baranowski), Kapustka, Mlonek (41’ Babiarz), Suchanek (59‘ Szczepański) - Anczewski

Mecz z Juventusem był chyba najlepszym w wykonaniu warszawskiej drużyny na turnieju w Michalovcach. Legioniści grali szybko, konsekwentnie i momentami nie pozowalali nawet drużynie włoskiej opuścić okolic własnego pola karnego. Nawet gol stracony w 11. minucie po jedynej w tej części gry akcji ofensywnej Juve, nie załamał podopiecznych Bernarda Kapuścińskiego. Legioniści stworzyli sobie wiele okazji podbramkowych, w tym co najmniej z "setki" sam na sam, ale nie zdołali wykorzystać żadnej z nich. Tuż po przerwie po faulu w polu karnym arbiter podyktował rzut karny dla Juventusu, który zamienił na bramkę Tasos Donis (niedawno pozyskany przez Włochów, z Panathinaikosu Ateny); w tym momencie stare "demony" wróciły na moment, a gracze z Italii skrzętnie wykorzystali moment zwątpienia naszych zawodników, szybko aplikując kolejnego gola. W ostatnich 20 minutach legionisci odzyskali rezon i przeszli ponownie do ofensywy, zdołali jednak zdobyć tylko jednego gola, po ładnej indywidualnej akcji Bartosza Kapustki.

Zemplin Michalovce 3-3 (1-1) Legia, karne 1-3
1-0 5 min. Jozef Vajs
1-1 6 min. Sylwester Szymański (as. Daniel Mlonek)
1-2 51 min. Kamil Anczewski (as. Paweł Radziszewski)
2-2 53 min. Jakub Grič (rzut karny po faulu Adriana Gapczyńskiego)
3-2 57 min. Marko Tkáčik
3-3 72 min. Kamil Anczewski (as. Grzegorz Tomasiewicz)

Zemplin: Holienčin (41' Kerpčár) - Halagan (61' Copko), M. Kolesár, Mikovčík, Havrila - L. Tóth, Grič, J. Hreha (41. M' Janočko), Vajs (67' Bellás) - T. Vožný (61' J. Andrejko), Chocholáček (41' Tkáčik, 76' Ilinjo)

Legia: Leleń (41’ Jędraszczak) – Gapczyński (41’ Baranowski), Kochański, Kulawiak (41’ Tomasiewicz), Radziszewski, Kowalczyk (41’ Tomasiewicz), Mlonek, Kapustka(41’ Suchanek), Szymański (41’ Anczewski), Ulanicki (19’ Szczepański)

Dla legionistów był to już drugi mecz tego dnia w pełnym wymiarze czasowym i w ich postawie widać było już objawy zmęczenia zakończonym 4 godziny wcześniej pojedynkiem; również Słowacy nie byli już w najwyższej dyspozycji i w grze obu drużyn pojawiło się niemało niewymuszonych błędów w rozegraniu. Nieco luźniejsza gra obronna sprzyjała za to graczom ofensywnym obu zespołów, którzy zanotowali na swoim koncie bardzo ładne trafienia po efektownych akcjach. Pierwsi prowadzenie objęli gospodarze, ale zaraz po przerwie to legioniści za sprawą Szymańskiego i Anczewskiego prowadzili 2-1. Potem do głosu doszli Słowacy, ale ostatnie słowo należało do legionistów. Końcowy remis nie krzywdzi mocno żadnej z drużyn, ale też, jak przyznał sam szkoleniowiec Zemplina, to legioniści stworzyli sobie nieco więcej sytuacji bramkowych i mogli rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść.