Koszykarska Legia podczas sparingowego meczu z Sokołem Ostrów - fot. Gacek / Legionisci.com
REKLAMA

Koszykarska Legia na miesiąc przed nowym sezonem

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Za miesiąc koszykarze Legii rozpoczną sezon 2012/13 w II lidze spotkaniem z Pułaskim Warka. Legioniści od trzech tygodni przygotowują się do rozgrywek pod okiem Piotra Bakuna i Roberta Chabelskiego. Po weekendowych sparingach, trenerzy chcą wybrać już docelową 15-16 graczy, którzy zostaną zgłoszeni do rozgrywek. Sytuacja kadrowa na tę chwilę może napawać optymizmem - Legia jest znacznie silniejsza niż w poprzednim sezonie.

Fotoreportaż ze sparingu z Sokołem Ostrów Maz. - 41 zdjęć Gacka
Fotoreportaż z treningu - 34 zdjęcia Gacka
Fotoreportaż z treningu - 40 zdjęć Gacka

Odeszli
Z drużyny odeszli Szymon Złomańczuk, Jakub Miatkowski, Dominik Piętka, Maciej Staszewski i Michał Kawczyński, którzy nie będą kontynuować koszykarskiej kariery. Innego klubu szuka sobie Marcin Nogajski, który w minionym sezonie nie grał zbyt wiele. Co prawda Miatkowski wznowił treningi z naszym zespołem, ale ostatecznie praca nie pozwoliła mu na kontynuowanie gry w kosza z eLką na piersi.

Wzmocnienia
Bardzo ciekawie prezentują się gracze, którzy wzmocnili lub wzmocnią Legię przed sezonem. Marcin Nędzi, który przyszedł z I-ligowego SKK Siedlce ma zadatki na bardzo dobrego centra i ma spore szanse na wywalczenie miejsca w pierwszym składzie na pozycji numer 5. Rywalizować będzie o miejsce w składzie m.in. z Bartłomiejem Błaszczykiem. Do Legii wrócił ponadto Rafał Holnicki-Szulc, świetny rozgrywający, który poprzedni sezon podobnie jak Nędzi spędził w Siedlcach. Holnicki będzie rywalizował z Łukaszem Zajączkowskim i Rafałem Piesio. Na pozycji numer cztery rywalizacja zwiększyła się po przyjściu Przemysława Jaworskiego (poprzednio w Polonii 2011), który będzie rywalizował o piątkę ze świetnie dysponowanym Tomkiem Rudko, czy Marcinem Chojeckim.

Z eLką na piersi ma szansę zagrać trzeci z klanu Pawlaków - Jan. Grający ostatnio w OSSM Warszawa Jan Pawlak na treningach prezentuje się bardzo dobrze. Nic dziwnego, że ma na swoim koncie występy w ekstraklasie i srebrny medal mistrzostw Polsi juniorów. Ponadto do drużyny dołączył Miłosz Warecki, utalentowany junior SKK Siedlce, który od początku okresu przygotowawczego czyni starania, by przekonać do siebie trenerów.

To jednak nie koniec wzmocnień. Do naszego klubu mogą przyjść Damian Cechniak - mierzący 208 centymetrów center, który w poprzednim sezonie grał w MKS-ie Ochota, a do rozgrywek chciała go zgłosić ekstraklasowa Politechnika Warszawska. Cechniak był jednym z najlepszych graczy Ochoty w obu pojedynkach z Legią, w całym sezonie notując średnio 20 punktów na mecz. Na razie nie wiadomo ile trzeba będzie zapłacić jego dotychczasowemu klubowi za kartę zawodniczą, ale z pewnością byłoby to wzmocnienie na pozycji numer 5. Nędzi, Błaszczyk oraz Cechniak i Nowerski - z takimi zawodnikami pozycję centra mielibyśmy obsadzoną naprawdę porządnie.

Jeśli w poprzednim sezonie brakowało w Legii wysokich graczy (a brakowało), to w końcu możemy odetchnąć z ulgą, tym bardziej wobec wielce prawdopodobnych transferów Patryka Nowerskiego (ostatnio w Piotrcovii Piotrków Tryb., głównie z zespole juniorów starszych, ale zagrał 4 mecze w II lidze, później trenował z juniorami Politechniki Warszawskiej; center 206 cm wzrostu), Grzegorza Malewskiego (wychowanek Legii, obecnie zawodnik I-ligowego Znicza Pruszków, wznowił treningi po kontuzji; silny skrzydłowy), który do pełni formy dojdzie zapewne dopiero w rundzie rewanżowej sezonu oraz Szymona Janiewskiego. Ten ostatni, mierzący ok. 200 cm ma za sobą występy w II lidze w AZS-ie Olsztyn i Korsarzu Gdańsk oraz w juniorach Asseco Prokomu Sopot i w Legii będzie walczył o miejsce w składzie na pozycji numer 4.

Do gry w Legii przymierzani byli dwaj byli koszykarze naszego klubu - Sebastian Okoła i Michał Wojtyński. Ostatecznie obaj wybrali grę w KS Piaseczno, z którym przyjdzie nam w nadchodzącym sezonie rywalizować.

Trzon drużyny zostaje
Oprócz powyższych wzmocnień, w dużej mierze młodymi i ambitnymi zawodnikami, w Legii zostaje trzon zespołu, który wywalczył awans do II ligi: Piotr Nawrot, Michał Świderski, Paweł Podobas, Łukasz Zajączkowski, Tomasz Rudko, Rafał Piesio, Tomasz Jaremkiewicz, Michał Adamski, Bartłomiej Błaszczyk i Marcin Chojewski.

Sparingi
Legia ma na razie na swoim koncie jeden sparing, w którym pokonała III-ligowego Sokoła Ostrów Mazowiecka 73-62 (14-9, 21-21, 23-25, 15-7), rozegrany podczas trzydniowego zgrupowania w podwarszawskim Pomiechówku. "Z postawy zawodników jestem jak najbardziej zadowolony. Bardzo dobrze to wygląda, jeśli chodzi o zaangażowanie, zarówno na treningach, jak i w meczu. Dziś było ciężko, bo zawodnicy mieli za sobą dwa treningi i dopiero po nich zagrali mecz. Jak na takie rozwiązanie, to wyglądali bardzo dobrze. Na razie jest zaangażowanie i straszny chaos, przeplatany pojedynczymi dobrymi akcjami. Najważniejsze, że jest zaangażowanie i teraz przyjdzie czas na wyciąganie wniosków z popełnianych błędów" - mówił w rozmowie z LL! trener Bakun po sparingu z Sokołem.

Kolejne sparingi zaplanowano na najbliższy weekend. W sobotę o godzinie 17 nasz zespół zagra w Warce z miejscowym Pułaskim (II liga), a dzień później (godzina jeszcze nieustalona, prawdopodobnie 12:00) z KS Piaseczno (II liga).

Ponadto na dwa tygodnie przed startem sezonu nasz zespół weźmie udział w 43. edycji Mazovia Cup w Piasecznie. Tam Legia rywalizować będzie z I-ligowymi SKK Siedlce (piątek, g.18) i Zniczem Basket Pruszków (sobota, g.16) oraz II-ligowym KS Piaseczno (niedziela, g.11).

Sponsorzy
Koszykarska Legia cały czas poszukuje sponsorów i firm, które chciałyby się reklamować podczas meczów. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem koszykowka@legionisci.com. Na razie Legia przedłużyła współpracę z firmą Body Move, która będzie leczyć i rehabilitować naszych graczy. Na początku października podamy oficjalną informację na temat współpracy Legii z kolejnymi firmami. Jednocześnie zachęcamy wszystkich kibiców do wspierania naszej sekcji, zarówno poprzez wstępowanie do naszego Stowarzyszenia, jak i wpłat na konto sekcji. Aby otrzymać deklarację członkowską, wystarczy wysłać maila na adres koszykowka@legionisci.com. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Wysokość składki nie jest narzucona - ustala ją każdy z kibiców.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Zieloni Kanonierzy"
Nr konta 50 2340 0009 1570 2460 0000 0017 (Polbank EFG)

W nadchodzącym sezonie planowane jest przeprowadzanie bezpośrednich transmisji video w Internecie ze wszystkich meczów koszykarskiej Legii w Warszawie. Przed spotkaniami, w przerwach między kwartami oraz po meczu emitowane będą reklamy. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem koszykowka@legionisci.com. Wiadomo także, że nasza sekcja otrzyma z dotacji miejskich 40,6 tys. złotych.

Start rozgrywek
Oprócz meczów ligowych, nasz zespół wystartuje w rozgrywkach Pucharu Polski. Pierwsze spotkanie, 1/32 finału rozegrane zostanie 17 października, a rywala poznamy 26 września. Liga ruszy 6 października, a nasz klub rozpocznie II-ligowe zmagania od spotkania z Pułaskim Warka. Tydzień później czeka Legię wyjazd do Jaworzna. Fazę zasadniczą zakończymy 16 marca meczem z Wisłą Kraków. Do play-off awansuje 8 drużyn z 10-zespołowej ligi, które walczyć będą o jedno miejsce premiowane awansem na zaplecze ekstraklasy. Do awansu do I ligi konieczne będzie pokonanie trzech rund play-off. Zespoły, które po rozgrywkach zasadniczych zajmą dwa ostatnie miejsce w grupie A i C oraz cztery ostatnie w grupie B rozegrają play-out (trzy rundy, do dwóch zwycięstw) – ostatni zespół spadnie do III ligi.

Terminarz rundy zasadniczej:
06.10 Legia - Pułaski Warka
13.10 MCKiS Jaworzno - Legia
20.10 Legia - AZS AGH Kraków
03.11 Tur Bielsk Podlaski - Legia
10.11 Legia - Novum Lublin
17.11 PWiK Piaseczno - Legia
01.12 Legia - Rosa II Radom
08.12 AZS Politechnika Rzeszowska - Legia
15.12 Wisła Kraków - Legia
05.01 Pułaski Warka - Legia
12.01 Legia - MCKiS Jaworzno
19.01 AZS AGH Kraków - Legia
02.02 Legia - Tur Bielsk Podlaski
09.02 Novum Lublin - Legia
16.02 Legia - PWiK Piaseczno
02.03 Rosa II Radom - Legia
09.03 Legia - AZS Politechnika Rzeszowska
16.03 Legia - Wisła Kraków

Play-off / play-out:
I runda: 23.03, 27.03, ew. 03.04
II runda: 06.04, 10.04, ew. 13.04
III runda: 20.04, 24.04, ew. 27.04

SPARINGI:
01.09 Legia 73-62 Sokół Ostrów Maz.
08.09 g.17:00 Pułaski Warka - Legia
09.09 KS Piaseczno - Legia
21.09 g.18:00 SKK Siedlce - Legia [Piaseczno]
22.09 g.16:00 Znicz Basket Pruszków - Legia [Piaseczno]
23.09 g.11:00 KS Piaseczno - Legia [Piaseczno]

KADRA
Zostają w drużynie: Piotr Nawrot, Michał Świderski, Paweł Podobas, Łukasz Zajączkowski, Tomasz Rudko, Rafał Piesio, Tomasz Jaremkiewicz, Michał Adamski, Bartłomiej Błaszczyk i Marcin Chojewski.
Przyjdą: Jan Pawlak (OSSM Warszawa), Marcin Nędzi (SKK Siedlce), Przemysław Jaworski (Polonia 2011), Rafał Holnicki-Szulc (SKK Siedlce).
Przyjdą(?): Damian Cechniak (MKS Ochota), Patryk Nowerski (Piotrcovia Piotrków Tryb.), Szymon Janiewski (ostatnio Korsarz Gdańsk), Grzegorz Malewski (Znicz Basket Pruszków)
Odeszli: Maciej Staszewski, Dominik Piętka, Michał Kawczyński, Jakub Miatkowski, Szymon Złomańczuk, Łukasz Goliszewski, Marcin Nogajski.

Fotoreportaż ze sparingu z Sokołem Ostrów Maz. - 41 zdjęć Gacka
Fotoreportaż z treningu - 34 zdjęcia Gacka
Fotoreportaż z treningu - 40 zdjęć Gacka

Więcej informacji w dziale Koszykówka.Legia podczas sparingu z Sokołem Ostrów - fot. Gacek / Legionisci.com


Jan Pawlak na treningu koszykarskiej Legii - fot. Gacek / Legionisci.comRafał Holnicki-Szulc znów w Legii - fot. Gacek / Legionisci.com


Marcin Nędzi - fot. Gacek / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.