Oprawa kibiców Śląska Wrocław na meczu z Piastem - fot. wroclawianie.info

Na stadionach: Wychowani w tej tradycji, miłości i wierze...

BodziachWiadomość archiwalna>

W ostatnich dniach najwięcej o kibolach mówiło w kontekście awantur z policją podczas Marszu Niepodległości, który w niedzielę odbył się w Warszawie. W marszu wzięła udział większość polskich ekip kibicowskich, które regularnie na trybunach upamiętniają ważne wydarzenia z historii naszego kraju.

Potrzebny ogólnopolski bojkot?
Oprawy patriotyczne przygotowało sporo ekip. Z pewnością byłoby ich więcej, gdyby nie bojkoty i protesty kibiców takich klubów, jak Legia, Jagiellonia, Widzew czy Podbeskidzie, oraz zamkniętych sektorów gości lub zakazów wyjazdowych. Po raz kolejny w ekstraklasie doszedł do skutku tylko jeden legalny wyjazd kibiców - Piast w 230 osób pojechał do Wrocławia. To zakrawa na skandal i wydaje się, że rozwiązania są dwa - odbieranie klubom licencji na grę w ekstraklasie za zamykanie sektorów gości lub (łatwiejsze do zrealizowania) ogólnopolski bojkot kiboli, jak przed kilku laty.

Prawo nie dla kiboli
O tym, że polskie prawo dotyczy niekoniecznie kibiców przekonujemy się regularnie. Fani Zawiszy Bydgoszcz postanowili w ostatni weekend wybrać się na wycieczkę do Świnoujścia, gdzie zupełnie przypadkiem grał ich zespół. Nie przejmując się podwójnym (!) zakazem (od PZPN i prezydenta miasta), bydgoszczanie ruszyli w trasę i zapewne dotarli by w okolice stadionu marzącej o ekstraklasie Floty, gdyby... policja nie zakazała podróży osobom wyglądającym na kiboli.

Podobnie zakończyła się wyprawa Motorowców do Radomia. Policja uznała, że w okolice stadionu fani nie mogą zostać puszczeni, i tak mecz spędzili na jednej z radomskich ulic, jakiś kilometr od miejsca, gdzie ich piłkarze walczyli o ligowe punkty.

Delegat, który chciał zabłysnąć
Ponad prawem stawiają się także delegaci PZPN, szczególnie w niższych ligach. Na przykład delegat meczu Chojniczanki z Jarotą zagroził nierozpoczęciem meczu, do czasu wyniesienia z terenu stadionu transparentu z hasłem "Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym" - cytatem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wraz z transparentem stadion opuścili także fanatycy Chojniczanki, którzy krzyczeli obraźliwe hasła w kierunku delegata.

Słabe derby Dębicy
Derby Dębicy jeszcze pół roku temu były ciekawym widowiskiem, przynajmniej kibicowsko, bo piłkarze obu klubów grają w niskich ligach. Niestety teraz policja postanowiła pogrzebać dębickie derby - te nakazano rozegrać w środku tygodnia, o jakże atrakcyjnej porze... 13:30. Do tego bez udziału kibiców gości (gospodarzem był Igloopol). Wisłoka ostatecznie przed stadion "Morsów" się wybrała, ale mecz ani trochę nie przypominał prawdziwego derbowego pojedynku. Szkoda.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legionisci.com - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Śląsk Wrocław - Piast Gliwice (230).
Gliwiczanie do Wrocławia przyjechali w dwie setki. Nie najlepiej prezentowało się ich oflagowanie, ale pod względem dopingu wypadli przyzwoicie. Wywiesili do góry kołami zdobytą flagę Opavy. Śląsk przygotował oprawę nawiązującą do 11 listopada - transparenty "Dla nich niepodległa Polska była najważniejszą sprawą. Niech młodzi o tym usłyszą i nie godzą się z przegraną" oraz "Wyryj na swym sercu orła białego. Niech biorą go na cel, a ty nie bój się tego", biało-czerwone płótna z hasłami "Legiony Polskie, Powstanie Wlkp., Orlęta Lwowskie, Powstania Śląskie, Wojna Polsko-bolszewicka" oraz płótno przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego.

GKS Bełchatów - Pogoń Szczecin (35).
Bełchatowianie w końcu zebrali się w nieco większej grupie i na meczu z Pogonią wystawili 400-osobowy młyn. GKS zaprezentował także patriotyczną oprawę, składającą się z transparentów na dwóch kijach (z godłem narodowym z różnych okresów), białych i czerwonych pasów materiału oraz transparentu "Niech ten biały, dumny orzeł się odrodzi w sercach znów". "Portowcy" nie mieli możliwości wejść do sektora gości, bowiem po meczu z Legią otrzymali cztery mecze zakazu wyjazdowego. Szczecinianie zostali wpuszczeni przez GKS na trybunę gospodarzy i zaznaczyli swoją obecność. Warto dodać, że fani GKS-u wywiesili także transparent skierowany do piłkarzy: "Dla was GKS to zakład pracy. Dla Nas świętość, której nie pozwolimy hańbić".

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok (-).
Fani Jagiellonii na ten mecz mieli zakaz wyjazdowy i na Łazienkowskiej się nie pojawili. Legioniści kontynuowali bojkot, więc Żyleta, mimo otwarcia jej przez wojewodę, świeciła pustkami. Klub przed meczem ponownie zamontował gniazdo na trybunie północnej, uzyskując wszelkie potrzebne zgody. Inna sprawa, że obecnie nie będzie ono służyć nikomu. Podobnie jak na poprzednie mecze, klub zaprosił za darmo na stadion dzieci ze szkół i grupy zorganizowane.

Ruch Chorzów - Lechia Gdańsk (-).
Fani Ruchu kilka dni przed meczem manifestowali na mieście, w ok. 4 tysiące osób, w sprawie budowy nowego stadionu dla swojego klubu. "Niespełnione obietnice - oszukani znów kibice!" - śpiewali chorzowianie, którzy nie chcą, by Ruch grał w przyszłości na stadionie Śląskim. Na meczu z Lechią frekwencja była bardzo słaba, a młyn chorzowian prezentował się mizernie. Sektor gości nadal pozostaje zamknięty.

Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin (-).
Zabrzanie odśpiewali na meczu hymn narodowy oraz wywiesili transparent "Żeby Polska była Polską, byś szanował hymn i godło". Jak zwykle, mecz w Zabrzu bez kibiców gości.

Korona Kielce - Wisła Kraków (-).
Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że wiślacy mają zakaz wyjazdowy na mecze w Kielcach. Zawsze znajdzie się powód, by ich nie wpuścić. Piłkarze Korony dwa dni przed meczem udali się na grób "Małpy". Dzień później na ostatnim przedmeczowym treningu pojawiło się ponad 100 fanów Korony, którzy prowadzili doping i odpalili race. W dniu meczu młyn kielczan był całkiem przyzwoity (tradycyjnie wszyscy zmieścili się na jednej kondygnacji), ale tym razem ultrasi nie przygotowali oprawy.

Widzew Łódź - Lech Poznań (-).
Widzewiacy nie przerywają protestu i na sektorze pod zegarem jak zwykle pustki. Zamknięty jest także sektor gości na stadionie RTS-u, stąd brak Lecha na tym wyjeździe. Pod znakiem zapytania stoi wyjazd Widzewa na kolejny mecz z Lechią, bowiem wojewoda pomorski zamknął sektor gości w Gdańsku.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa (-).
Sektor gości w Bielsku zamknięty, a na trybunach gospodarzy... cisza. Wszystko za sprawą protestu fanów TSP, którzy mają dość klubowych działaczy, współpracujących z policją i wydających za byle co zakazy stadionowe. W trakcie spotkania z Polonią fani nie prowadzili dopingu, skandując jedynie hasła pod adresem prezesa klubu: "Hej Glogaza byłeś w błędzie, sypiąc naszych na komendzie!".

I liga:

Flota Świnoujście - Zawisza Bydgoszcz (160).
Mimo zakazu wyjazdowego nałożonego przez PZPN oraz dodatkowo zamknięcia sektora gości przez prezydenta Świnoujścia, fani Zawiszy ruszyli na mecz z Flotą w 160 osób. Niestety wyprawa zakończyła się dla większości z nich przed promem, na który policja nie chciała wpuścić żadnego z kibiców. Ostatecznie do Świnoujścia dotarło około 50 osób, a na stadion weszło kilka z nich.

Okocimski Brzesko - ŁKS Łódź (105).

GKS Katowice - Stomil Olsztyn (-).
Katowiczanie rozwiesili sporych rozmiarów transparent "Nasza wiara niezachwiana" oraz machali chorągiewkami w barwach.

II liga:

Radomiak Radom - Motor Lublin (500).
Dobry wyjazd Motoru do Radomia, gdzie wspierali ich Chełmianka, Górnik Łęczna i Śląsk. Policja nie pozwoliła im podjechać przed stadion i byli przetrzymywani kilometr od obiektu. Radomiak z licznym młynem i dwiema oprawami. Na pierwszą z nich składał się transparent "Od urodzenia dumni z pochodzenia", sektorówka z orłem i biało-czerwone pasy materiału. Druga z nich składała się z flag na kiju, pirotechniki oraz transa "Pilna sprawa! Niech trwa zabawa!".

Moto-Jelcz Oława - Raków Częstochowa (84).
Raków dotarł do Oławy mimo zakazu wyjazdowego. Przyjezdni ruszyli w stronę młyna miejscowych, ale ci nie wykazali ochoty na jakiekolwiek rozmowy i jedynie zwinęli całe swoje oflagowanie.

Znicz Pruszków - Stal Stalowa Wola (75).
Gryf Wejherowo - Elana Toruń (71).
Wigry Suwałki - Resovia Rzeszów (21).

Unia Tarnów - Pogoń Siedlce ().
Unia zebrała się w młynie w 120 osób, w tym Glinik Gorlice (15). Zaprezentowali baloniadę oraz machali biało-czerwonymi flagami.

Chojniczanka Chojnice - Jarota Jarocin (-).
Gospodarze mieli niemałe problemy z wniesieniem na stadion przygotowanej patriotycznej oprawy, która nie podobała się delegatowi, Zdzisławowi Czyrce. Ostatecznie udało się oprawę pokazać przed meczem. Składały się na nią: transparent z cytatem marszałka Piłsudskiego "Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym" oraz sektorówki z pokazanymi obecnymi granicami Polski oraz gdy nasz kraj odzyskał niepodległość. Delegat nie zezwalał na rozpoczęcie meczu, dopóki transparent z oprawy... nie zostanie wyniesiony ze stadionu. Fani z młyna opuścili więc stadion i zza ogrodzenia prowadzili doping w 200 osób.

Niższe ligi:

Igloopol Dębica - Wisłoka Dębica (300).
Derbowe spotkanie przełożono na wniosek policji na środę, na godzinę... 13:30. Gospodarze postanowili więc nie organizować imprezy masowej i nie wpuszczać na stadion kibiców gości. Mimo to Wisłoka zorganizowała zbiórkę na rynku i w 300 osób przemaszerowali przed stadion Igloopolu, skąd prowadzili doping przez cały mecz. Wspierali ich fani ROW-u (9), Górnika Zabrze (8) i Siarki (8).

Dozamet Nowa Sól - Stilon Gorzów (236).
Dobry wyjazd Stilonu do Nowej Soli, gdzie wspierają ich kibice Chrobrego Głogów (121). Dozametu w młynie 30 osób.

Victoria Chróścice - Odra Opole (110).
OKS Olesno - Chemik Kędzierzyn-Koźle (95).

Podhale Nowy Targ - Glinik Gorlice (90).
Na meczu odpalonych zostało trochę pirotechniki - rac i świec dymnych oraz rzucono kilkadziesiąt serpentyn.

Zawisza Garbów - Górnik Łęczna (80).

Iskra Pszczyna - Góral Żywiec (60).
Góral cały czas ma zakaz wyjazdowy i do Pszczyny pojechali na zakazie. Wraz z nimi Żylina (15). Na stadion dotarli mocno spóźnieni, z powodu problemów z policją.

Pogórze Wielopole - Igloopol Dębica (51).
Swornica Czarnowąsy - Odra Wodzisław (40).
Mławianka Mława - Mazur Gostynin (30).

LKS Długie - Sanovia Lesko (28).
Sanovia zaprezentowała biało-czerwoną sektorówkę oraz transparent "Wychowani w tej tradycji, miłości i wierze - Polska to siła, której nikt nam nie odbierze". Przyjezdni odpalili trochę pirotechniki.

Orzeł Parysów - Amur Wilga (8).
MKS Małkinia - Victoria Kałuszyn (5).

RKS Ursus - Broń Radom (0).
Ursus zebrał się na meczu z Bronią w ponad 100 osób. Zaprezentowali sektorówkę z orłem w koronie, zrzucającym z piedestału sierp i młot oraz transparent "11.11.1918". Zaprezentowali także klubową sektorówkę wraz z chorągiewkami. Broni brak.

Inne dyscypliny:

Legia Warszawa - Novum Lublin (0).
Bardzo dobra frekwencja na meczu kosza II ligi na Bemowie. Legioniści tego dnia bojkotowali mecz piłkarzy na Łazienkowskiej, ale stawili się na rozgrywanym niemal o tej samej porze spotkaniu koszykarzy. Prowadzili głośny doping przez całe spotkanie. Wywiesili także transparent zachęcający do udziału w marszu.

Koszykówka: Zastal Zielona Góra - AZS Koszalin (30).
Koszykówka: Kotwica Kołobrzeg - SKS Polpharma Starogard (14).
Koszykówka kobiet: Centrum Wzgórze Gdynia - Lider Pruszków (9).


Wyjazd tygodnia: 500 fanów Motoru w Radomiu
Oprawa tygodnia: Choreo Śląska na meczu z Piastem

Poprzednie kibicowskie relacje ze stadionów Polski i świata w dziale Na stadionach.

Śląsk Wrocław na meczu z Piastem Gliwice (wroclawianie.info):
Piast Gliwice na meczu ze Śląskiem Wrocław (wroclawianie.info):
Górnik Zabrze na meczu z Zagłębiem Lubin:


Pusta Żyleta na meczu Legia - Jagiellonia Białystok:


Korona Kielce na treningu przed meczem z Wisłą:


Korona Kielce na meczu z Wisłą Kraków:


GKS Bełchatów na meczu z Pogonią Szczecin:


Ruch Chorzów na meczu z Lechią Gdańsk:


GKS Katowice na meczu ze Stomilem Olsztyn:
KS Polkowice na wyjazdowym meczu z Zagłębiem Sosnowiec:


Hutnik Kraków na meczu z Bochnią:Chojniczanka Chojnice na meczu z Jarotą Jarocin:


Odra Wodzisław na wyjazdowym meczu ze Swornicą Czarnowąsy:


Radomiak Radom na meczu z Motorem Lublin:

Igloopol Dębica na derbach z Wisłoką:
Dozamet Nowa Sól na meczu ze Stilonem Gorzów:


Stilon Gorzów na wyjazdowym meczu z Dozametem Nowa Sól:


Flota Świnoujście na meczu z Zawiszą Bydgoszcz:


Naprzód Rydułtowy na meczu z Polonią Łaziska Rybnickie:


Fani Legii na meczu koszykarzy:
Mazovia Mińsk Mazowiecki na meczu z Tygrysem Huta Mińska:


RKS Ursus na meczu z Bronią Radom:Oprawa na zgodowym meczu Victoria Sulejówek - Józefovia Józefów:


Sanovia Lesko na wyjazdowym meczu z LKS Długie:
0
Gwiazdy Legii - zamów teraz!
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.