Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Wtorek, 5 lutego 2013 r. godz. 21:26

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Kącik kolekcjonera: Plakiety motocyklowe SM WKS Legja (23)

Dariusz Chojnacki

Pewnie nie wszyscy wiedzą, iż Legia Warszawa już przed wojną posiadała bardzo silną sekcję motorową. Tygodnik "Stadion" w nr 45 z 1929 roku podał informację, iż Legia zamierza zorganizować sekcję motocyklową. Przewidywano, że z uwagi na budowę własnego toru sekcja motorowa Legii ma szanse pomyślnego rozwoju.

Sekcja ta powstała w 1930 roku, jej założycielem i pierwszym kierownikiem był Piontek. 20.III.1930 roku sekcja rozpoczęła swoją działalność od zorganizowania kursu jazdy dla swych członków.

Zawodnicy sekcji brali udział w konkursach i wyścigach motocyklowych na torach i w terenie, w zjazdach i rajdach, zawodach na torach żużlowych i wycieczkach turystycznych.
Najlepsi zawodnicy startowali w zawodach o mistrzostwo Polski i zawodach międzynarodowych.
W okresie międzywojennym reprezentantami Polski było trzech motocyklistów stołecznego klubu:
- Schweitzer
- Langer
- Docha

Największym sukcesem w okresie międzywojennym było indywidualne wicemistrzostwo Polski z roku 1934, w kategorii 350 ccm, które zdobył Langer.

Z okazji rajdów wydawane były piękne okolicznościowe plakiety. Plakiety te wręczane były zawodnikom biorącym udział w rajdzie. Miały bardzo mały nakład, przez co w obecnych czasach są rarytasami na rynku kolekcjonerskim.

Poniżej zdjęcia plakiet wydanych przez SM WKS Legja Warszawa.

30.XI.1930 r.
Ostatnim motocyklowym rajdem zorganizowanym przez warszawską Legię w 1930 roku był "1 Wywiad Motocyklowy". Start rajdu znajdował się przed gmachem Przeglądu Sportowego.

fot. Dariusz Chojnacki

3.V.1931 r.
"Zjazd Plakietowy do Warszawy".

fot. Dariusz Chojnacki

13-15.VIII.1932 r.
Organizatorem "Rajdu Motocyklowego Warszawa – Wilno – Warszawa" była SM WKS Legja. W rajdzie tym zespołowo zwyciężyła Legia. Barwy klubu reprezentowali: Rotwandówna, Weigel, Reichman i Bielawski.

fot. Dariusz Chojnacki

7.V.1933 r.
Organizatorem rajdu "IV Zjazd Plakietowy. Święto Motocyklowe Polski" była SM WKS Legja. Główne biegi wygrali zawodnicy krakowscy, Gębala i Wroński. Pokonali oni motocyklistów Legii, Frankowskiego i Dochę. Langer w wyniku niegroźnego upadku nie ukończył zawodów. Wyścig juniorów wygrał zawodnik Legii Drewelis.

fot. Dariusz Chojnacki

Zdjęcia: Dariusz ChojnackiZgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!