Michał Efir strzela gola na 2-0 - fot. Małgorzata Chłopaś / Legionisci.com

Sparing: Legia Warszawa 2-0 Rapid Bukareszt

Redakcja - Wiadomość archiwalna

W pierwszym sparingowym meczu podczas zgrupowania w Hiszpanii Legia Warszawa wygrała z Rapidem Bukareszt 2-0. Chociaż legioniści mieli znaczną przewagę i zepchnęli przeciwnika do obrony, nie potrafili skutecznie wykończyć akcji i do przerwy prowadzili tylko 1-0 po bramce Ivicy Vrdoljaka. W drugiej połowie również dominowali legioniści, ale swoją przewagę udokumentowali dopiero golem Michała Efira w 82. minucie.

Obydwa zespoły od początku spotkania starały się grać pressingiem i atakować bramkę przeciwnika. Pierwszą dobrą sytuację Rumuni stworzyli w 17. minucie. Andrei Ciolacu uderzał z pola karnego, ale piłka przeleciała nad bramką. Chwilę później było już 1-0, ale dla Legii. Około 25 m od bramki faulowany był Janusz Gol. Potężnym uderzeniem popisał się Tomasz Brzyski, piłka uderzyła w słupek i wyszła w pole. Do pustej bramki skierował ją Ivica Vrdoljak. Kolejne minuty to zdecydowana przewaga warszawskiego zespołu. Piłkarze Jana Urbana nie dawali pograć zawodnikom Rapidu. Dopiero w 33. minucie zdołali oni stworzyć sobie dogodną okazję do zmiany rezultatu. KPo akcji lewą stroną i dośrodkowaniu w pole karne, z 11 metrów uderzał Martin. Dobrze spisał się w tej sytuacji Skaba, który obronił nogami.
Do końca pierwszej połowy legioniści nie stworzyli sobie żadnej stuprocentowej okazji. Większość akcji stołecznego zespołu kończyła się w okolicy 30. metra. Rywale bronili się większością składu, a legioniści nie mieli pomysłu na skuteczne wykończenie akcji. Do przerwy prowadzili 1-0.

W przeciwieństwie do meczów na Cyprze, trener Jan Urban nie wystawił po przerwie drugiej jedenastki. Sparingi w Hiszpanii mają wyklarować pierwszy skład Legii, więc zawodnicy będą grać w większym wymiarze czasowym.
Pierwsze minuty drugiej połowy nie przyniosły zmiany w obrazie gry. Nadal dominowała Legia. W 50. minucie Dominik Furman odegrał piłkę w pole karne, do Jakuba Koseckiego, ale ten tylko przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Kilka minut później przed szansą stanęli Rumuni, jednak Pancu uderzył z rzutu wolnego prosto w dwuosobowy mur.
W 60. minucie 30 metrów od bramki faulowany był Kosecki, rzut wolny wykonywał Furman, jednak piłkarze Rapidu nie mieli problemów z dośrodkowaniem młodego legionisty. Chwilę później trener Ioan Sabau dokonał ośmiu zmian w składzie swojego zespołu. Zaowocowało to dobrą sytuacją w 64. minucie, kiedy to Rumuni rozegrali akcję prawą stroną. Na bramkę Wojciecha Skaby uderzał Matei, jednak golkiper Legii nie dał się zaskoczyć. Cztery minuty później nieźle piłkę rozegrało trzech piłkarzy Rapidu. Akcja zakończyła się strzałem Grigorie. I znów górą wyszedł z tego pojedynku Skaba. W odpowiedzi Miroslav Radović ograł rywala, wpadł w pole karne, po czym odegrał piłkę do Janusza Gola. Ten zdecydował się na strzał z ok. 15 metrów. Futbolówka przelatuje jedynie blisko słupka.
W 73. minucie Jan Urban dokonał pierwszej zmiany w składzie. Marka Saganowskiego zastąpił na boisku Michał Efir. Kolejnych dwóch modyfikacji dokonał również trener Rapidu. Kilka minut później na murawie pojawił się Michał Kucharczyk.
Na osiem minut przed końcem spotkania swoją dobrą dyspozycję podczas okresu przygotowawczego po raz kolejny potwierdził Efir. Młody legionista otrzymał prostopadłe zagranie od Inakiego Astiza, przedarł się w pole karne i umieścił piłkę w siatce.
Jeszcze dwie minuty przed końcem spotkania piłkarze Legii wykonywali rzut rożny. Kucharczyk uderzał piłkę głową, ale strzał obronił bramkarz.

Sparing: Legia Warszawa 2-0 (1-0) Rapid Bukareszt
18' Vrdoljak
82' Efir

Skład Legii: 84. Wojciech Skaba, 2. Artur Jędrzejczyk, 6. Michał Żewłakow (84' 4. Dickson Choto), 15. Inaki Astiz, 17. Tomasz Brzyski, 32. Miroslav Radović, 21. Ivica Vrdoljak, 37. Dominik Furman, 5. Janusz Gol, 20. Jakub Kosecki (80' 18. Michał Kucharczyk), 9. Marek Saganowski (73' 34. Michał Efir)

Skład Rapidu (I połowa): 90. Virgil Draghia, 2. Adrian Grigore (46' 28. Ionut Voicu), 84. Stefan Mardare, 23. Alexandru Daescu, 33. Catalin Paun, 5. Wallace, 30. Florin Calin, 7. Florin Matei, 11. Daniel Pancu, 9. Andrei Ciolacu, 80. Madalin Martin
grali także: Octavian Abrudan, Mihai Roman, Nicolae Grigorie, Vladimir Bozović, Stefan Grigorie, Nicolae Herea, Iulian Apostol, Cristian Oros

żółte kartki: Brzyski, Jędrzejczyk - Oros