REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Plakiety motocyklowe SM WKS Legja (24)

Dariusz Chojnacki - Wiadomość archiwalna

Dziś kolejna część kolekcji plakiet wydanych przez SM WKS Legja Warszawa. Przy okazji prezentacji plakiet zamieściłem informacje, do jakich udało mi się dotrzeć, na temat imprez motocyklowych, na które to plakiety były wydane. Dzięki tym informacjom możecie się zapoznać z mało znaną historią sekcji motorowej Legii. Jak widać sekcja naszego klubu była liczącą się sekcją na arenie ogólnopolskiej.

Mam nadzieję, że doczekamy czasów, kiedy ta jakże zasłużona sekcja będzie reaktywowana.

13-15 VIII 1933 roku
Organizatorem zawodów "IV Rajd Motocyklowy Warszawa – Wilno – Warszawa" był WKS Legia. Trasa rajdu wynosiła 1000 km i przebiegała przez takie miasta jak: Warszawa - Łomża – Białystok – Grodno – Wilno.

fot. Dariusz Chojnacki

6 V 1934 roku
W Warszawie SM WKS Legia zorganizowała zawody "Święto motocyklowe Polski", na które składał się Zjazd plakietowy i wyścigi na torze. W zjeździe plakietowym zwyciężyli motocykliści klubu Gedania Gdańsk. W biegu motocyklowym juniorów z czasem 2:24 wygrał Langer (L), przed Maakiem z Cracovii Kraków.

Podczas tej imprezy na torze Legii odbyły się również torowe-motocyklowe mistrzostwa okręgu warszawskiego. Startowało w nich kilku doskonałych zawodników spoza Warszawy. Wyścig miał dystans 8 okrążeń toru, 524 metrów każde. Zwyciężył, po bardzo zaciętej i emocjonującej walce, zawodnik Legii Emil Szweitzer z czasem 2:15,2 sekundy. ("Przegląd Sportowy" 37(941) z dnia 09.05.1934r.). Szybkość zwycięzcy wynosiła 123 km/h. Drugie miejsce zajął Gembala z KKM Kraków.

W handicapie motocyklowym w pierwszym biegu wygrał Schweitzer. 8 okrążeń toru pokonał w 2:24,8 z szybkością 104,3 km/h, przed Maakiem z Cracovii. W drugim biegu zwyciężył z czasem 2:32,2 Gembala z KKM, przed Langerem z Legii.

fot. Dariusz Chojnacki

12-15 VIII 1934 roku
"V Jubileuszowy Międzynarodowy Rajd Motocyklowy Warszawa – Wilno – Warszawa". Rajd odbył się w terminie 12-15.VIII.1934. Organizatorem rajdu był SM WKS Legia.
Trasa rajdu wynosiła 1000 km. W rajdzie tym zwyciężyła drużyna Legii, w składzie: Reisman, Bielawski, Ruszkiewicz. W klasyfikacji indywidualnej dwa pierwsze miejsca zajęli Reisman - 490 pkt. i Bielawski - 489 pkt (na 500 możliwych do zdobycia). Również w klasyfikacji motocykli z wózkami zajęli oni obaj pierwszą lokatę. W klasie motocykli solowych do 350 ccm wygrał Mazurek (Legia) przed Dworakowskim (Legia). W klasie do 500 ccm wygrał Pawlak (Skoda) a drugi był Ruszkiewicz (Legia). A w klasie ponad 500 ccm dwa pierwsze miejsca zajęli motocykliści Legii: Szczarzyński i Gąsowski. Najlepszym motocyklistą zawodów został Bielawski. Nagrodę za pierwszy etap otrzymał Bielawski a za drugi etap Reisman.

fot. Dariusz Chojnacki

2 VI 1935 roku
Święto Motocyklowe Polski, Zjazd Gwiaździsty i mecz międzymiastowy.
Stadion Wojska Polskiego w tym dniu został zupełnie opanowany przez motocykle. Ustawione na boisku liczne wozy przybyłe na Zjazd Plakietowy wyglądały bardzo malowniczo. Na stadionie Legii odbył się międzynarodowy mecz Warszawa – Wiedeń. Zwyciężyli dość łatwo zawodnicy z Warszawy wynikiem 17:8. Okazało się, jeszcze raz, że warszawiacy są na swoim torze bezkonkurencyjni i mogą śmiało rywalizować z najlepszymi zespołami Europy.

Zwycięzca biegu zawodników polskich, Frankowski, uzyskał najlepszy czas dnia i najwyższą szybkość średnią 114 km/h. Po dwuletniej przerwie znów znajduje się on w doskonałej formie. Wykazał się on doskonałym opanowaniem technicznym jazdy. Drugie miejsce zajął Docha. Zaprezentował się on równie doskonale i wykazał prócz walorów technicznych i taktycznych wiele odwagi a nawet brawury. Langier wypadł stosunkowo najsłabiej, ale było to spowodowane najsłabszą maszyną, na której starował. W wyścigu wiedeńczyków wygrał Rield, przed Walzem i Hichmannem. Najlepiej podobał się Walz, który jeździł z wielką brawurą. Riedl tylko niewiele ustępował mu klasą. Hichmann był zdecydowanie słabszy od swoich kolegów. Po startach gości widać było nieznajomość toru, mimo to ryzykowali oni bardzo niebezpiecznymi posunięciami. Z 9 biegów oficjalnych warszawiacy wygrali 8 i tylko jeden nieznacznie przegrali. W 9 biegach, każdy na 14 okrążeń toru po 524 m., w których obok Polaków startowali Austriacy, Frankowski zwyciężył 3 razy, Langer 3 razy, Docha 2 razy i jeden raz Riedl. Już w pierwszym meczy było bardzo wiele emocji. Docha przez cały czas bardzo ostro walczył z Walzem i wygrał dopiero na ostatniej prostej z czasem 3:30,2, Walz 3:30,8. W drugim meczu łatwo, z przewagą około 600 m, zwyciężył Frankowski przed Hichmannem. Trzeci bieg, po walce wygrywa Langer 3:14,5 przed Riedlem 3:16,6.
Czwarty mecz wygrywa lekko Frankowski 3:41,8 zwyciężając o pół okrążenia Walza 3:52,2. W piątym meczu nawiązuje się bardzo ostra walka między Hichmannem a Langierem, z której Polak wychodzi zwycięsko z czasem 3:28. Hichmann zakończył bieg z czasem 3:28,2. W szóstym biegu również była cały czas emocjonująca walka między Dochą a Riedlem. Wiedeńczyk wygrał dopiero na finiszu z czasem 2:59,8. Docha kończy bieg z czasem 3:00. Siódmy mecz wygrywa Langier z przewagą około 20 m nad Walzem. Ósmy mecz niemal nie kończy się tragicznie. Hichmann prowadzi, ale goni go Docha. Po kilku atakach Docha mija gościa na wirażu. Na następnym wirażu Hichmann podjeżdża zbyt wysoko i zaczepia podnózką o bandę, co powoduje upadek. Wiedeńczyk pada na tor, ale bardzo przytomnie, wyrzucając spod siebie maszynę szczęśliwie wychodzi z wypadku bez kontuzji. W ostatnim biegu Frankowski bezapelacyjnie pokonuje Riedla w świetnym czasie 2:44,6 co odpowiada średniej prędkości 110 km/h. Riedl zakończył zawody z czasem 3:17,6.

Zwycięzcy poszczególnych biegów:
1. Docha 3.30,2
2. Frankowski 3.22
3. Langer 3.14,5
4. Frankowski 3.41,8
5. Langer 3.28
6. Rield 2.59,8
7. Langer 3.44
8. Docha bd
9. Frankowski 2.44,6

Trzeba zaznaczyć, że we wszystkich biegach poza konkursem startowali Kowalski i Sikorski. Ustępowali oni jednak reprezentacyjnym kolegom. Wyścig rozegrany między nimi wygrał Kowalski.
W wyścigu gości startowali Riedl i Walz. Wygrał ten pierwszy, Walz wycofał się pod koniec biegu.
Wielce emocjonujący był mecz rozegrany między naszymi reprezentantami. Walka była bardzo wyrównana i wszyscy trzej zawodnicy jechali prawie cały czas razem. Bieg wygrał Frankowski w czasie 3:52 przed Langierem i Dochą.

Zawody połączone były ze zjazdem gwiaździstym i świętem motocyklowym. Łącznie na metę zjazdu gwiaździstego przybyło 87 maszyn, a pierwsze miejsce zajęli motocykliści Gedanii Gdańsk. (informacje pochodzą z "Przeglądu Sportowego", rocznik 1935).

fot. Dariusz Chojnacki

Zdjęcia: Dariusz Chojnacki

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.