The Glyndwr University Stand na stadionie Wrexham - fot. wikipedia.pl
REKLAMA

Wyjazd do Walii - informacje praktyczne

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Oficjalna nazwa przeciwnika Legii w eliminacjach do Ligi Mistrzów to The New Saints of Oswestry Town & Llansantffraid Football Club - klub grający w walijskiej Premier League, a reprezentujący angielskie miejscowości Llansantffraid-ym-Mechain i Oswestry. Już od poniedziałku wielu kibiców Legii planuje podróż na Wyspy. We wtorek poznaliśmy stadion, na którym rozegrany zostanie mecz. Dziś prezentujemy garść informacji na temat wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

Na mecz można pojechać samochodem, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o koniecznej przeprawie promem. Odległość pomiędzy Warszawą i Wrexham to ponad 1900 km. Na miejsce można także dotrzeć samolotem (Liverpool, Manchester, Birmingham, East Midlands), a następnie pociągiem lub autobusem.

Oswestry
Oswestry to miasto w Anglii, które niemal graniczy z Walią. Jest trzecim co do wielkości miastem w hrabstwie Shropshire. Liczy sobie ok. 18 tysięcy mieszkańców. W przeszłości miejscowość kilkakrotnie zmieniała swoją przynależność pomiędzy Anglią i Walią. Obecnie, chociaż leży na terenie Anglii, widać w nim spore wpływy walijskie, np. w nazwach ulic.

Wrexham
W Oswestry mieści się siedziba klubu i stadion, na którym na co dzień swoje mecze ligowe rozgrywa The New Saints. Spotkanie z Legią, ze względu na większe zainteresowanie ze strony kibiców, rozegrane zostanie 20 kilometrów na północ od Oswestry. Wrexham liczy około 45 tysięcy mieszkańców. Do pierwszej połowy XVIII wieku było miastem targowym. Dziś jest jednak kojarzone głównie z przemysłem. Osoby, które chciałyby wyjść w miasto wieczorową porą, nie mają co liczyć na nadmiar atrakcji. Zawiedzeni mogą być też kibice lubujący się w zwiedzaniu - teatr, kościół itp., nic specjalnego. Więcej informacji znajdziecie tutaj (zakładka "Where to visit").

Trasa samochodem (plus prom)
Trudno dokładnie oszacować czas przejazdu samochodem, a to ze względu na godziny promów, od których jest się uzależnionym w przypadku takiej eskapady. Do przejechania jest niespełna 2000 kilometrów, więc należy zakładać ponad 20 godzin podróży. Trasa z Warszawy jest całkiem niezła - jedzie się głównie autostradami. Zaczyna się od A2, przez Stryków, Poznań, Berlin, Hannover, Duisburg, następnie trzeba kierować się na Venlo, Eindhoven, Antwerpię, Gent. Docelowo jedzie się do francuskiej miejscowości Calais i tam wsiada na prom do Dover (istnieją także inne przeprawy promem, ale ta wydaje się optymalna).

Podróż nim trwa półtorej godziny, a ceny są uzależnione od terminu przeprawy i wahają się od 11 do 15 euro za osobę. Jeśli macie pewność, że zdążycie na konkretny prom, a przy tym chcecie zaoszczędzić parę groszy, warto zrobić rezerwację tutaj. W przeciwnym przypadku może się zdarzyć, że będziecie musieli poczekać w Calais na kolejny kurs.

Istnieje też możliwość podróżowania eurotunelem pod kanałem La Manche. Koszt przejazdu w obie strony to 100 euro. Rezerwacji można dokonać tutaj.

Z Dover do Wrexham pozostaje jeszcze niespełna 5 godzin drogi. Najszybsza trasa wiedzie przez Dartford, Luton, Birmingham, Walsall. Cała trasa Dover - Wrexham to ok. 360 kilometrów. Należy oczywiście pamiętać o ruchu lewostronnym obowiązującym w Anglii i Walii.

Trasa samolotem (plus pociąg)
Wielu kibiców na pewno skorzysta z tanich linii lotniczych, które oferują kilka możliwości dotarcia i powrotu. W bliskiej odległości od Wrexham znajdują się lotniska w Liverpoolu, Manchesterze i Birmingham. Lecąc z Polski najłatwiej oczywiście dotrzeć do Liverpoolu (65 km od Wrexham) lub Manchesteru (85 km). Ceny lotów uzależnione są od miasta, z którego wylatujemy, a także terminu. Z dnia na dzień ceny będą rosnąć. Zaraz po losowaniu za bilet lotniczy Warszawa - Liverpool płaciło się ok. 150 złotych, we wtorek wieczorem już o 50 złotych więcej.

Nieco więcej zapłacimy za lot powrotny. Z wyjazdu można bez problemu wrócić do stolicy samolotem w czwartek przed południem. Z Polski łatwo także dolecieć do Birmingham (113 km od Wrexham) czy Londynu (295 km).

Ofert szukajcie np. na ryanair.com

Zarówno z Liverpoolu, jak i Manchesteru, a także Birmingham czy Londynu bez problemu można dotrzeć do Wrexham koleją. Przy planowaniu podróży warto pamiętać, że stadion, na którym odbędzie się mecz, znajduje się bardzo blisko głównej stacji kolejowej, Wrexham General.

Podróż pociągiem z Liverpoolu zajmuje niewiele ponad godzinę (jadąc z przesiadką w Chester) lub niespełna półtorej godziny (z przesiadką w Bidston), a koszt to ok. 9 funtów. Podróż pociągiem z Manchesteru do Wrexham, również z przesiadką, potrwa od 1:45 do 2:15h i zapłacimy za nią ok. 20 funtów.

Noclegi
W Anglii i Walii bez większych problemów można znaleźć miejsca noclegowe. Wydaje się, że Wrexham nie będzie głównym miejscem noclegowym legionistów, ale znajduje się w nim kilkanaście hoteli, m.in. Erdigg Hall, Racecourse Ground, Pontcysyllte Aquaduct, Chirk Castle, Hotel Wrexham czy Buck House. Ceny są zróżnicowane i każdy może poszukać czegoś na własną kieszeń. Za dwa noclegi w pokoju dwuosobowym zapłacimy od 250 złotych za osobę.

Waluta: W Walii, podobnie jak w Anglii, walutą jest funt. 1£ można obecnie kupić za nieco ponad 5 zł PLN.

Racecourse Ground - stadion we Wrexham na 15,5 tys.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.