REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Plakieta Sekcji Motocyklowej Legii z 1939 roku (30)

Dariusz Chojnacki - Wiadomość archiwalna

W dzisiejszym odcinku prezentuję plakietę ze Święta Motocyklowego Polski zorganizowanego przez WKS Legia na kilka miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej. Plakieta może nie jest bardzo okazała i efektowna ale jest naprawdę unikatową pamiątką z patriotycznych zawodów zorganizowanych przez nasz klub.
Pokazuje motocyklistów Legii jako patriotów dla których wolność i niepodległość ojczyzny jest rzeczą nadrzędną!

Jeśli jesteście w posiadaniu jakichkolwiek materiałów dotyczących historii Legii do 1939 roku, bardzo proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com.

fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki

Sekcja Motocyklowa WKS Legia zorganizowała zawody „Święto Motocyklowe Polski”. 15 kwietnia 1939 roku odbył się typowo propagandowy rajd otwierający sezon motocyklowy. Na starcie 200 kilometrowego rajdu na trasie: Warszawa – Mińsk Mazowiecki – Otwock – Warszawa stawiło się nie mniej jak 100 motocykli. W myśl wskazań Polskiego Związku Motocyklowego, którego naczelnym zadaniem na sezon tegoroczny była propaganda motocyklizmu zorganizowano łatwy rajd. Zarówno jazda okrężna jak i próba zręczności (ósemka), jaką przeprowadzono już przy świetle reflektorów po zakończeniu jazdy, nie przysporzyły zawodnikom większej trudności. Sezon ten miał być pierwszym pod znakiem maszyn produkcji krajowej. Wielu motocyklistów dopiero na krótko przed imprezą wyciągnęło swe maszyny z ukrycia, nie byli w formie, mieli więc doskonałą okazję do rozruszania się i wżycia w atmosferę zawodów.

Dzień później, w niedzielę zorganizowano szereg uroczystości. W imprezie wzięło udział około 300 maszyn z całej Polski. Motocykliści zebrali się na Stadionie Wojska Polskego po czym cała defilada kierowana przez płk Meyera i płk Lepszy udała się na Plac Zamkowy. Złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie cały korowód wyruszyła do Modlina gdzie zorganizowano przyjęcie i pokaz Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej. Motocykliści – „cywile” mieli okazję zapoznać się z metodami wyszkolenia motorowego, zwiedzając też sale wykładowe i warsztaty reparacyjne. Wspólny obiad motocyklistów – „cywilów” i pancernych minął w serdecznym nastroju. Na Fundusz Obrony Narodowej* motocykliści zebrali 1000 złotych oraz dwa zegarki z których jeden pochodzi od „Papy” Marciniaka popularnego motocyklisty – organizatora Legii warszawskiej, a drugi od jego małego synka. Przyszła chluba polskiego motocyklizmu, Marciniak – junior, zdjął matce złoty zegarek z ręki oddając go przy wielkich brawach na FON. (Przegląd Sportowy nr 32 (1497) z dnia 20.04.1939).

* Fundusz Obrony Narodowej – utworzony został na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 roku w celu uzyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii i wojskowy program inwestycyjny. Gromadził środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości i ruchomości stanowiących własność państwa, a pozostających pod zarządem wojska, dotacji skarbu państwa (głównie z pożyczki uzyskanej przez rząd we Francji) oraz darów i zapisów osób prywatnych i instytucji. Zbierano go w postaci gotówkowej i rzeczowej (nieruchomości, kosztowności, a nawet zboże). Łącznie na FON zgromadzono około 1 mld złotych, z czego wartość wpłat i darowizn od ludności wyniosła do maja 1939 roku około 37,7 mln złotych. Środki gotówkowe zużyto na dozbrajanie armii, dary rzeczowe w złocie i srebrze wywieziono 1939 za granicę. (wikipedia)

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.