Śnieg przed meczem Apollon - Legia - fot. Woytek / Legionisci.com

Apollon Limassol 0-2 Legia Warszawa

Kamil, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy Legia pokonała w Nikozji Apollon Limassol 2-0. Gole dla zwycięzców zdobyli Tomaszowie: Jodłowiec oraz Brzyski. Tym sposobem warszawska ekipa zmazała częściowo słaby występ w tegorocznej edycji europejskich pucharów.

Mecz rozpoczęła Legia, ale do ataku ruszyli gospodarze, szybko wywalczając rzut rożny. Legioniści nie zostali dłużni i również próbowali zagrozić bramce Apollonu. W obu przypadkach nie były to jednak groźne akcje. Co nie udało się za pierwszym razem, za drugim było już perfekcyjne. Do ustawionej w narożniku piłki podszedł Brzyski. Kapitalne dośrodkowanie pewnym strzałem głową na gola zamienił Tomasz Jodłowiec. Pięć minut później powinien być kolejny gol. Bereszyński popędził prawą stroną, wpadł w pole karne i wyłożył futbolówkę jak na tacy Dwaliszwiliemu. Niestety "Lado" trafił w nogę rozpaczliwie interweniującego Bruno Vale.

Po jednym ze starć Dossy z Sangoyem rozstrzygniętym na korzyść legionista z trybuny kibiców cypryjskich poleciała butelka z "rozgrzewającym napojem"... Zresztą każdy kontakt z piłką Juniora przez miejscowych kwitowany był gwizdami.

Z biegiem czasu tempo pierwszej połowy siadło. W tej części gry przewaga należała do legionistów, którzy prowadzili zasłużenie. Po doliczeniu minuty przez austriackiego sędziego minuty piłkarze udali się do szatni.

Ostatnie 45 minut Legii w europejskich pucharach rozpoczęło się od kolejnego kornera dla Mistrzów Polski. W pojedynku powietrznym jeden z legionistów faulował jednak golkipera Apollonu i trzeba było szybko przegrupować siły. W 51. minucie było bardzo blisko gola dla gospodarzy. Błąd w obronie popełnił Brzyski. Po dośrodkowaniu w polu karnym Kuciaka powstało duże zamieszanie, które ostatecznie wyjaśnił Junior. Chwilę później było jeszcze groźniej. Tym razem złe ustawienie Dossy sprawiło, że Sangoy znalazł się sam na sam z Dusanem. Zwycięsko z tej potyczki wyszedł golkiper gości.

W 63. minucie Brzyski kapitalnie uderzył w samo okienko z rzutu wolnego, podwyższając prowadzenie na 2-0 i tym samym ustalając wynik spotkania. Pięć minut później zagotowało się na murawie. Sangoy brutalnie sfaulował Rzeźniczka, a sprawiedliwość postanowił wymierzyć Bereszyński. Efektem była druga żółta kartka dla Argentyńczyka i bezpośrednia czerwona dla prawego obrońcy Legii. Obydwa zespoły grały więc w osłabieniu.

Do niecodziennej sytuacji doszło w 80. minucie, kiedy to naciskany Rzeźniczak podał piłkę do Kuciaka, który złapał futbolówkę w ręce. Ku zdziwieniu wszystkich, arbiter pozostał niewzruszony i nie odgwizdał rzutu wolnego pośredniego. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie. Nie sprawdził się czarny scenariusz i na szczęście Legia nie zapisze się w historii jako zespół z zerowym dorobkiem punktowym oraz bramkowym w europejskich pucharach. Pozostaje liczyć, że za rok legioniści powalczą w Europie z lepszym skutkiem.

Apollon Limassol 0-2 (0-1) Legia Warszawa
0-1 8' Tomasz Jodłowiec
0-2 63' Tomasz Brzyski

Apollon: 83. Bruno Vale - 13. David Rojas, 16. Georgios Merkís, 21. José Catala (61' 27. Angelos Charalambous), 18. Ovidiu Dananae - 26. Fotios Papoulis (23' 12. Stefan Grigorie), 6. Marcos Gullon, 48. Charalambos Kyriakou (70' 14. Camel Meriem), 10. Gaston Sangoy, 20. Bertrand Robert - 9. Roberto Garcia.

Legia: 12. Dusan Kuciak - 19. Bartosz Bereszyński, 25. Jakub Rzeźniczak, 2. Dossa Junior, 17. Tomasz Brzyski (80' 14. Jakub Wawrzyniak) - 18. Michał Kucharczyk, 37. Dominik Furman, 3. Tomasz Jodłowiec, 23. Helio Pinto (71' 15. Inaki Astiz), 7. Henrik Ojamaa (87' 27. Patryk Mikita) - 13. Wladimer Dwaliszwili.

żółte kartki: Sangoy, Garcia - Mikita
czerwone kartki: Gaston Sangoy (za drugą żółtą) - Bartosz Bereszyński (za uderzenie przeciwnika)

sędziował: Robert Schörgenhofer (Austria)