Balon na bocznym boisku - fot. Raffi / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA

Balon nad boiskiem bocznym już prawie gotowy

Raffi, źródło: legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Na boisku bocznym ze sztuczną nawierzchnią zakończył się dzisiaj drugi, najbardziej efektowny etap montażu balonu pokrywającego tę płytę. Rozłożone wczoraj powłoki i pokrywającą je siatkę ochronną nadmuchano pod wysokim ciśnieniem, tworząc w ten sposób największe w Polsce zadaszenie nad boiskiem piłkarskim (o powierzchni 111 na 74 metry). W najbliższych dniach pod sufitem "hali" będzie jeszcze montowane oświetlenie i z obiektu będą mogli korzystać piłkarze wszystkich drużyn Legii.Balon o wysokości kilkunastu metrów składa się z warstwy nośnej, izolacyjnej, oraz ochronnej siatki. Zamontowany został na kotwach wbitych 3 metry za liniami końcowymi boiska. Utrzymywanie w środku lekkiego nadciśnienia będą umożliwiały dwa agregaty tłoczące powietrze i obciążniki które w najbliższych dniach będą rozkładane i montowane na poziomie podłoża na obwodzie balonu. Na boisko prowadzić będzie 6 wejść - w tym 4 mniejsze drzwi obrotowe, usytuowane wzdłuż linii bocznej boiska. Od strony szatni zawodnicy będą wchodzić przez wejście dwuskrzydłowe, zaś od strony Łazienkowskiej znajduje się tzw. wejście serwisowe, najwyższe i najszersze, z regulowanym wewnątrz komory wejściowej ciśnieniem, przygotowane na wypadek wnoszenia do środka większych przedmiotów, np. bramek. Dzięki czujnikom wiatru i śniegu zamontowanym na szczycie balonu będzie można w razie potrzeby mocniej naprężyć balon bądź podnieść temperaturę w środku, by stopić nadmiar białego puchu. W środku można będzie utrzymywać temperaturę o 30 stopni Celsjusza wyższą niż na zewnątrz, stąd np. przy mrozach rzędu -20 st., wewnątrz panować będzie zupełnie znośne +10 st. C. W razie jakiejkolwiek awarii np. braku prądu, uruchamiany będzie zapasowy agregat tłoczący powietrze, działający na zasadzie silnika dieslowskiego.

fot. Raffi / Legionisci.com

Już teraz wewnątrz balonu (zakupionego przez klub i zamontowanego przez firmę "InterHall" z Bielska-Białej łącznym kosztem blisko 2 mln złotych) jest stosunkowo jasno, gdyż przepuszcza on większość promieni słonecznych. Po zamontowaniu oświetlenia (choć i teraz boisko byłoby zdatne do użytku nawet wieczorem, po zapaleniu reflektorów na słupach oświetleniowych), co nastąpi w pierwszych dniach stycznia, boisko będzie w pełni gotowe do przyjęcia zarówno pierwszej i drugiej drużyny, a przede wszystkim drużyn młodzieżowych Akademii. To ułatwi odbywanie większej ilości treningów, jak również rozgrywanie sparingów niezależnie od warunków pogodowych na zewnątrz, z czym do tej pory bywały problemy; w poprzednich latach, w szczególności po mocnych opadach śniegu istniała konieczność odśnieżania boiska specjalnymi maszynami, co wpływało negatywnie na ilość zmiękczającego sztuczną płytę granulatu, odgarnianego razem ze śniegiem.

fot. Raffi / Legionisci.com

Postawiona dziś nad boczną płytą hala pneumatyczna czyni ją największym zadaszonym boiskiem w Polsce. Choć stawianie tego typu powłok w porze zimowej robi się coraz bardziej powszechne, nie tylko nad kortami ale i nad boiskami piłkarskimi, do tej pory dotyczyło niemal wyłącznie tzw. orlików, czyli boisk ponad dwukrotnie mniejszych. W Warszawie zimą funkcjonowały raptem trzy przykryte dachem lub balonem obiekty o dużych rozmiarach, ze sztuczną trawiastą nawierzchnią: Hala Piłkarska na Bemowie (boisko o wymiarach 85x42 m), boiska Centrum Futbolu Warszawianka (boisko 105x30 m oraz dwa boiska 44x47 m) oraz boisko gimnazjum nr 92, na którym swoje mecze rozgrywa SEMP Ursynów (90x50 m). Z dwóch pierwszych korzystały zimą również zespoły Akademii, żadne z nich nie było jednak pełnowymiarowe, co uniemożliwiało grę 11 na 11, czy jednoczesny trening dwóch dużych grup treningowych, zwłaszcza starszych roczników. Korzystanie z własnego boiska jest jednocześnie sporą oszczędnością dla klubu i stwarza dodatkowe możliwości zarobku zimą. Legia zamierza korzystać z zamontowanego dziś balonu przez kolejne 20 lat. Z nadejściem wiosny balon będzie oczywiście demontowany, a pod koniec roku rozstawiany ponownie.

fot. Raffi / Legionisci.com
fot. Raffi / Legionisci.com
fot. Raffi / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.