Kącik kolekcjonera: Programy sekcji żużlowej Legii (35)

Dariusz ChojnackiWiadomość archiwalna>

Nie wszyscy pewnie wiedzą, szczególnie młodsi kibice, że Legia posiadała sekcję żużla. Sekcja motocyklowa Legii powstała w 1930 roku. Kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej w 1948 roku z inicjatywy byłego wybitnego zawodnika Legii Józefa Dochy utworzona została liga żużlowa. W pierwszym sezonie Legia wystartowała w II lidze i zajęła w niej 5 miejsce.

Słaby wynik na starcie rozgrywek spowodował, że Legia nie wystartowała w kolejnym sezonie. W sezonie w 1950 roku Legia zajęła 3 miejsce w II lidze czym zagwarantowała sobie awans do najwyższego szczebla rozgrywek. Przez 3 sezony od 1952 do 1954 roku sekcja żużlowa Legii rozgrywała swoje mecze we Wrocławiu po czym wróciła do Warszawy. Po zakończeniu sezonu w 1959 roku podjęta została decyzja o przeniesieniu sekcji do Gdańska, gdzie drużyna połączona została z III-ligowym klubem LPŻ Neptun Gdańsk i występowała w I lidze pod nazwą Legia Gdańsk. W 1960 roku drużyna Legii Gdańsk zdobył srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Niedługo po tym sukcesie drużyna została przejęta przez GKS Wybrzeże Gdańsk.

Największe sukcesy tej sekcji to:
- srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski w 1952 roku (sekcja mecze swoje rozgrywała we Wrocławiu pod nazwą CWKS Wrocław)
- brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w 1952 roku
- złoty medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w 1957 roku
- brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski w 1959 roku

W 2006 roku podjęta została próba reaktywacji żużla w Warszawie. Niestety drużynie pod nazwą WTS Warszawa nie powiodła się ta próba.

Poniżej zamieszczam zdjęcia 7 programów z meczów żużlowych, w których Legia spotkała się na torze z Górnikiem Rybnik, Spartą Wrocław i Polonią Bydgoszcz. Programy pochodzą z lat 50-tych i 60-tych.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com

fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki

Gwiazdy Legii - zamów teraz!

Komentarze (13)

19(L)16 - 19.06.2014 18:52:13, *.dynamic.chello.pl

Żużel dobra wkretka, może jeszcze będzie szansa na żużel w Warszawie...

(L) - 19.06.2014 19:45:34, *.dynamic.chello.pl

Rewelacja!
Legia to potęga!
A jeszcze były takie sekcje jak: skoki do wody, motorowodna, przez klika lat nawet narciarska i inne.
Super artykuł!

olo - 19.06.2014 21:35:05, *.dynamic.chello.pl

2 programy meczów Legii Gdańsk to chyba pomyłka?

LOPEZ - 19.06.2014 21:35:47, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

SZACUN ZA TEN ARTYKUŁ...

Obywatel - 19.06.2014 22:01:28, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jest szansa na reaktywację żużla w Warszawie. Od jutra można głosować na projekt budowy stadionu żużlowego na Ursynowie. Projekt przygotowało Warszawskie Towarzystwo Speedwaya.

Adamu - 19.06.2014 23:29:58, *.rypin.vectranet.pl

Żużel super sprawa, fajnie jakby się reaktywował na Legii :) Ale myślę, że najpierw Siatkówka powinna być.

pajonku-acm - 20.06.2014 00:01:38, *.range86-179.btcentralplus.com

Dla mnie taki artykuł to wręcz gratka...jako bydgoszcznin...kocham moją Polonię ale i warszawską Legię...tak wyszło gdy za dzieciaka poszedłem na Zawiszę...aby zobaczyć tę "znienawidzoną" w Bydgoszczy Legie...Legiunia zlała tych z gdańskiej...(ten cudny gol Leszka Pisza)..i wówczas mnie wzięło na CWKS...tak to jakoś trwa...sorki za taki wywód...ale tak jakoś mnie naszło...pozdro Legioniści i przede wszystkim Ci spoza Mazowsza...

do Obywatel - 20.06.2014 00:20:47, *.dynamic.chello.pl

Reaktywacja żużla w Warszawie będzie miała sens organizacyjny i komercyjny tylko w przypadku jeśli będzie to Legia!!!!
Ale myślę że przy obecnym Prezesie nie powinno być problemy w wyrażeniem zgody na reaktywację sekcji!

19(L)16 - 20.06.2014 08:28:49, *.dynamic.chello.pl

@ Obywatel- możesz podać jakiś link do tego głosowania?

Do Olo - 20.06.2014 09:51:58, *.vpnbook.com

@2 programy meczów Legii Gdańsk to chyba pomyłka?

Nie. To nie pomyłka. Sekcja zużlowa legii została przeniessiona do Gdańska.

:) - 20.06.2014 12:19:15, *.51

Żużel to fajna sprawa, ale bardzo drogi sport.
Myslę że reaktywacja sekcji w przypadku Legii miałaby szansę powodzenia.
Potrzebny jest sponsor i miejsce do rozgrywania zwodów.
Kibice i tradycje już są!

acmp - 20.06.2014 15:27:12, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

@pajonku-acm He he kuzyn dobry wpis :) Bydgoszcz z LEGIĄ! POZDRAWIAM Również tych Legionistów przebywających na Obczyźnie.

Obywatel - 20.06.2014 23:03:21, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Wszelkie info co do głosowania jest na stronie www.wtswarszawa.pl i na www.facebook.com/warszawskie.towarzystwo.speedwaya