Fani St. Patrick's

Wywiad LL!: Shed End Invincibles (St. Patricks)

Bodziach, źródło: Legionisci.comWiadomość archiwalna>

Shed End Invincibles to główna grupa kibiców St. Patrick's Athletic, z którym Legia zagra w II rundzie eliminacyjnej do Ligi Mistrzów. Fani z Irlandii zazwyczaj wystawiają 300 osobowy młyn. W rozmowie z LL! mówią także o swoich wyjazdach, irlandzkiej specyfice kibicowania oraz ilu przyjezdnych możemy spodziewać się przy ŁazienkowskiejWasza grupa "Shed End Invincibles" została założona w 2001 roku. Jesteście jedyną zorganizowaną grupą kibicowską St. Patrick's Athletic, czy może są jakieś inne?
- Jesteśmy jedyną grupą kibicowską naszego klubu, jako ta która dopinguje i przygotowuje oprawy. Jest jeszcze jedna grupa kibiców, która nazywa się "Patron Saints". Oni przede wszystkim zbierają środki na rozwijanie klubu St. Patrick's Athletic, z wizją taką, by w przyszłości St. Patrick's był klubem, który jest własnością kibiców. Wiele osób z naszej grupy i jej sekcji jest członkami tej organizacji.Jak wielu kibiców należy do Waszej grupy?
- Nasza grupa, jak większość ekip w Irlandii jest raczej skromna - te liczą 20 osób. Nasza ekipa na Richmond Park gromadzi 300 osób. Każdy z nas jest zaangażowany w atmosferę i to, co mamy robić w dniu meczu i przez to rosną nasze fundusze.Współpracujecie z klubem? Macie jakieś wsparcie z klubu, na przyład przy organizacji wyjazdów?
- Generalnie mamy dobre relacje z osobami zarządzającymi naszym klubem. Oczywiście czasami pojawiają się problemy i staramy się je rozwiązać poprzez wspólne spotkania. Mamy wsparcie klubu w przypadku wyjazdów, ale dotyczy ono tylko tego, że klub na naszą prośbę wnioskuje, o wpuszczenie nas na stadion odpowiednio wcześniej, żebyśmy mogli przygotować oprawę. Organizacja wyjazdu to nasza "działka" - kibiców.Jesteście obecni na stadionie na sektorach G i H. To miejsce dla najbardziej fanatycznych kibiców na trybunach, w Polsce nazywane "młynem"? Ile osób może pomieścić "młyn" i ile osób jest zaangażowanych w doping na Waszych spotkaniach?
- Tak, to jest właśnie miejsce, z którego prowadzony jest doping i jak ktoś jest zainteresowany przyłączeniem się do tworzenia atmosfery na trybunach, wybiera właśnie te sektory. Jak już wspomnieliśmy, jest tam miejsce dla 300 osób.Gdzie wcześniej zajmowaliście miejsca na stadionie?
- Na początku, co sugeruje zresztą nazwa naszej grupy, zasiadaliśmy na "Shed End". To trybuna znajdująca się za jedną z bramek. Tak było od momentu utworzenia grupy. Po jakimś czasie pojawiło się trochę problemów z tą lokalizacją. W przeszłości zdarzało się, że zajmowaliśmy miejsca na "Camac Side" i "West Stand". Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że przenosimy się na sektory G i H i to pomogło nam rozwinąć się, zwiększyć liczbę osób w młynie.Macie jakieś zgody?
- To nie jest zbyt popularne w Irlandii, by mieć zgodę z inną ekipą z naszego kraju. Także i my nie mamy zgody z Irlandii, ale jesteśmy w bardzo dobrych stosunkach z Ultras Ravenna z Włoch. Członkowie "SEI" byli w Ravennie na ich meczu i Włosi przyjechali później na Richmond Park. Oczywiście, są także prywatne przyjaźnie z kibicami innych klubów, w naszym przypadku w Hiszpanii i Anglii.Kto jest Waszym największym wrogiem? Cork City FC?
- Nie, nie uznajemy Cork City jako wroga. Naszymi głównymi przeciwnikami są Shelbourne i Shamrock Rovers, głównie ze względu na to, że znajdujemy się bardzo blisko siebie w Dublinie i historycznie było trochę sytuacji, które sprawiały, że kluby nie przepadają za sobą. Pozaboiskowo, w ostatnich latach naszym największym rywalem był Shamrock Rovers. Na meczach z nimi, z obu stron pojawiały się dobre oprawy i sporo pirotechniki.Widziałem na jednym ze zdjęć, że wywiesiliście transparent przygotowany na mecz z Cork City "Jeśli potrafisz to przeczytać, nie jesteś z Cork". Kiedy to było zaprezentowane i dlaczego nie lubicie tego klubu czy może miasta?
- Ten transparent był zaprezentowany kilkanaście lat temu, na początku XXI wieku. Zrobiliśmy go tylko po to, by z nich zakpić, że nie potrafią czytać. Nie jest tak, że nienawidzimy Cork City bardziej niż innych klubów.Posiadacie jakieś inne sekcje sportowe w klubie - koszykówka, siatkówka, rugby?
- Nie, nasz klub ma tylko sekcję piłki nożnej.

Jaka była Waszym zdaniem najlepsza oprawa na meczu St. Patrick's? Czy była przygotowywana przez Waszą grupę?
- Tego było trochę i każdy może mieć własną opinię, która oprawa była lepsza. Jednym z przykładów niech będzie finał pucharu FAI z 2012 roku, oprawa "Come & Play" z zeszłego seszonu, czy "Dublin jest czerwony i biały" w czasie deszczu na meczu z Bohemians. Inną ciekawą prezentacją była "High Flying Saints" z 2012 roku. Najlepiej sami przejrzyjcie nasze oprawy na stronie shedendinvincibles.com i powiedzcie, która była najlepsza waszym zdaniem.Wasz stadion jest bardzo mały. To dla Was problem w przypadku prezentacji opraw meczowych?
- Tak, to jest problemem.

Interesujecie się ruchem ultras w Europie? Który klub jest Waszym zdaniem najlepszy pod tym względem
- To trudne pytanie, żeby odpowiedzieć na nie jednoznacznie, bo każdy z nas ma swoją prywatną opinię na temat tego, kto jest najlepszy. Ale oczywiście są kluby i kraje, które nas interesują. Przede wszystkim Włochy, Niemcy i niektóre kluby ze Skandynawii. Oczywiście interesujemy się także sceną kibicowską w Polsce, czy na Bałkanach. Zbyt wiele jest jednak prywatnych opinii, kto jest najlepszy, żebyśmy odpowiedzieli jednoznacznie jako grupa.Kto stanowi czołówkę ruchu ultras w Waszym kraju?
- Mimo że liczba widzów w Irlandii nie jest zbyt wysoka (średnio 2000 na meczu), jest wiele klubów posiadających grupy ultras i tak dzieje się w naszym kraju od dekady. Nie licząc nas, do czołówki na pewno zaliczani są Sligo Rovers, Shamrock Rovers, Drogheda United i Shelbourne. Kto poza tym? Derry City, Cork City i Bohemians.Wiem, że używacie pirotechniki na meczach. Czy to jest legalne w Waszym kraju i czy macie z tego powodu jakieś problemy?
- Oczywiście pirotechnika u nas nie jest dozwolona na stadionach i nie jest legalna także w Irlandii. Mamy oczywiście z tego powodu problemy, z zakazami i karami finansowymi za ich używanie, ale używamy pirotechniki przy wyjątkowych okazjach i to jest dobrze wcześniej zaplanowane.

Ilu fanów Waszego klubu zwykle jeździ na wyjazdy? Jaki jest Wasz najlepszy wynik na obcym stadionie?
- Mamy jedną z najlepszych ekip jeżdżących na wyjazdy w Irlandii. Trzeba przyznać, że "pomaga" nam nieco fakt, że wiele klubów gra swoje mecze niedaleko Dublina. Nasz klub zawsze może liczyć na wsparcie 150-200 osób na meczu wyjazdowym, chociaż zazwyczaj tych osób jest więcej. Najlepiej pokazujemy się na wyjazdach z Shamrock Rovers, gdzie zwykle stawiamy się w 1000 osób. W przeszłości bardzo licznie pojawialiśmy się na wyjazdach na Shelbourne.

W jaki sposób zazwyczaj podróżujecie na mecze w Waszym kraju - autokarami, samochodami czy może pociągami?
- Najczęściej jeździmy autokarami. Czasami podróżujemy samochodami. Naszym ulubionym środkiem transportu są pociągi, ale czasami jest niemożliwe dotarcie nimi na wyjazd na konkretną godzinę.

Jak wielu kibiców gości pojawia się na Waszym stadionie? Która ekipa pokazała się najlepiej? Na ile biletów mogą liczyć na Waszym stadionie przyjezdni?
- Na meczach ligowych i pucharowych, kibice gości mogą liczyć na 1200 biletów. Tak jest, gdy cały stadion jest otwarty na mecz. Gorzej jest w europejskich pucharach, kiedy pojemność stadionu jest zmniejszona i przyjezdni mogą liczyć na 150-300 biletów. W przeszłości nasze mecze w europejskich pucharach, były przenoszone na większe stadiony, które spełniają odpowiednie normy UEFA. Na razie wszystko wskazuje na to, że nasz mecz z Legią odbędzie się jednak na naszym stadionie.
Najlepszą wyjazdową ekipą na naszym stadionie byli fani Shamrock Rovers, jako że to były derby, a poza tym Drogheda United potrafią pokazać się z dobrej strony - bywali głośni. Shelbourne także potrafią być głośno, ale zostali relegowani z ligi w poprzednim sezonie, więc z nimi raczej w najbliższym czasie nie zagramy.Jakie ceny biletów obowiązują na mecze Waszej drużyny?
- Dorośli płacą za bilet 15 euro, studenci 10 euro.

Cieszycie się z wylosowania w walce o Ligę Mistrzów Legii? Czego się spodziewacie po tej rywalizacji?
- Cieszymy się. To będzie dla nas ciekawy wyjazd. W przeszłości mieliśmy o wiele droższe wyjazdy niż do was, jak do Azerbejdżanu czy Bułgarii. Wiemy, że Legia będzie faworytem do awansu do kolejnej rundy, ale wierzymy, że sprawimy niespodziankę. Nasz klub ma niezłe wyniki w ostatnich latach i rywalizacja z nami powinna być dla Legii trudniejsza niż zeszłoroczna przeprawa z walijskim TNS.Jak wielu kibiców St. Patrick's może pojawić się w lipcu w Warszawie na meczu z Legią?
- Spodziewamy się pomiędzy 200 a 300 osób, które wybiorą się na wyjazd. Może trochę więcej. Wielu fanów już teraz ma wykupione bilety do Warszawy.

Rozmawiał Bodziach


St. Patrick's Athletic na meczu z Żalgirisem Wilno


St. Patrick's Athletic na wyjazdowym meczu z Żalgirisem Wilno


St. Patrick's na meczu z Hannoverem
przeczytaj więcej o:
Gwiazdy Legii - zamów teraz!

Komentarze (35)

Alex uk - 29.06.2014 15:31:19, *.173.threembb.co.uk

Ten cały św Patryk to jakieś lewactwo, sadzać po barwach, gwiazdach na czerwonym tle, czcionce jak cyrylica na kilku forach, no i te red army......., oj starca kilka flag tak mi sie zdaje

(L) - 29.06.2014 15:44:12, *.dynamic.chello.pl

Na miejscu w Dublinie jakie polskie ekipy najczęściej widziane na mieście,słyszałem że Jaga :) ktoś z Legionistów mieszka w Dublinie i potwierdza?

Fajna Ekypa - 29.06.2014 16:24:33, *.dynamic.chello.pl

Fajnie sie prezentują jak na możliwości i pasje.

Szacunek.

jak przylecą do warszawy trzeba im umilić pobyt i można by sie tak wspólnie SCHLAĆ!!!!

Wtedy oni podobnie ugoszczą nad w DUBLINie.

A IRLANDZKIE PIWO JEST NIE DO PODIEBANIA!!!!!

shaki - 29.06.2014 16:41:59, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Swietne oprawy, clown wymiata! Jeszcze wiele pracy i nauki przed nieznanymi sprawcami.
Szkoda tylko, ze oni chyba sa lewakami!??!

Do Alex uk - 29.06.2014 17:09:04, *.dynamic.chello.pl

Po barwach klubu wydajesz osądy co do poglądów? Ochłoń panie prawicowiec.

do \"Do Alex uk\" - 29.06.2014 17:21:34, *.dynamic.chello.pl

a co powiesz o ich flagach z CHE.fujarą? Dalej twoim zdaniem nie są lewakami?!

MBR - 29.06.2014 17:39:56, *.adsl.inetia.pl

Było spytać o flagi z che, które pojawiały się na ich stadionie... Np. o to czy są łatwopalne ;)

patlegion - 29.06.2014 17:44:44, *.226

Do (L)
Praktycznie wszystkie ekipy z Polski ale chyba najbardziej liczna i konkretna widzewa i ruchu!

Krzeszczu - 29.06.2014 17:47:08, *.cust.bredband2.com

do "do Alex uk": a ty natomiast po imienu wychodzisz z zalozenia ze "Alex" to facet?

Ochlon bezplciowcu.

kufik - 29.06.2014 18:05:39, *.b-ras1.srl.dublin.eircom.net

W ostatni piątek byłem na ich ligowym meczu z Bray.w młynie ok. 15-20 osób !!!,machali porwanymi flagami.Ogólnie wyglądało to gorzej niż słabo.foto i filmiki z tego meczu na facebooku "Legijny Dublin" (L)ps.wlepki rozklejone na stadionie i okolicy...

HAmstelini - 29.06.2014 18:29:05, *.speed.planet.nl

W Dublinie jest ekipa nożowników z Crakowii

do Fajna Ekypa - 29.06.2014 18:35:44, *.dynamic.chello.pl

Od razu przyklep zgodę. Lech, Wisła, Ruch też fajne ekipki, chlejemy w przyszłym sezonie? NIENAWIDZIMY WSZYSTKICH!

@ do Do Alex uk - 29.06.2014 18:39:44, *.dynamic.chello.pl

flaga z Che mówi chyba o ich lewackich poglądach....
GNLS!

do shaki - 29.06.2014 18:52:17, *.dynamic.chello.pl

No faktycznie nasi ultrasi mają się od kogo uczyć:D

Better Dead Than Red - 29.06.2014 19:19:46, *.dynamic.chello.pl

Fajnie że coś się tam dzieje i że kibicowsko nie będzie to nudny pojedynek. Jednak za lewackie poglądy na szacunek nie mają co liczyć... GOOD NIGHT LEFT SIDE!

@Fajna Ekypa - 29.06.2014 19:23:00, *.dynamic.chello.pl

Tak, a najfajniejsze że lewicująca i temu mamy ich uszanować z honorami i jeszcze z nimi chlać :) ... popukaj się w czoło.
A irlandzkie piwo to siki w porównaniu z lokalnymi polskimi browarami. Polskie ciemne browary są o wiele lepsze...

@Fajna Ekypa - 29.06.2014 20:18:54, *.138.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Warszawa a nie warszawa

ja - 29.06.2014 21:29:12, *.dynamic.chello.pl

Przecież ten Fajna Ekipa to jakiś troll z poznania.

mariusz3006 - 29.06.2014 21:59:14, *.241

jestem teraz w Dublinie na wakacjach i mam takie pytanie czy jest mozliwosc kupienia biletu i odebrania go tuz przed meczem?

Sim - 29.06.2014 22:04:28, *.7.145.8

jest nas spora grupa w Irlandii porozrzucana po calej wyspie, jednak nie ma co ukrywac ze z centralnej polski za duzo ludzi nie emigrowalo...Wiem juz od poznaniakow ze pojawia sie incognito na meczu bada tez z ruchu chorzow

azja - 29.06.2014 22:32:51, *.play-internet.pl

ultrasi im pokażom na czym polega kibicowanie oprawy i racowisko

eduello - 29.06.2014 22:54:40, *.dynamic.chello.pl

byłem na finale ich pucharu, który grali na Aviva. Ich młyn ok 2 k. Było trochę flag z Che, co jest zresztą dość popularne w Irlandii bo tam dążenia niepodległościowe były zawsze łączone z nurtem socjalistycznym. Pamiętam też flagę St. Pauli i Hannoveru 96 z którym chyba też mają zgodę.

Prawda - 29.06.2014 23:14:27, *.189

Większość Ultrasów w Irlandii ma lewackie poglądy. Niestety tylko nieliczne "ekipy" są apolityczne. W tym najlepsza drużyna, Shamrock Rovers. Tuż za nimi pod względem wyjazdów, opraw i pirotechniki są właśnie "St.Pats".

stoLica - 30.06.2014 08:24:14, *.adsl.inetia.pl

Jak można być lewakiem, w klubie, który nazywa się Święty Patryk, robić oprawy, gdzie pojawia się postać tego biskupa, a równocześnie mieć flagi czerwonego zbrodniarza Che i lewakować? Trzeba być albo głupim (typowe dla lewactwa), albo mieć schizofrenię(w sumie też typowe dla lewactwa).

Normalny - 30.06.2014 08:25:01, *.217

Nie pajacujcie już z tym GNLS. Politykę zostawcie w domach i nie przenoście jej na stadion, na którym jest miejsce tylko dla jednej partii: LEGIA.

zz - 30.06.2014 09:17:40, *.adsl.inetia.pl

Pieprzone lewactwo, używające symboli o których nie ma pojęcia. Myślę, że najbardziej by ich zabolała oprawa nawiązująca do Wielkiej Brytanii, czy też angielskiej dominacji... Albo coś o ziemniakach (słynna plaga głodu, która sprawiła, że tylu tych fałszywych rudzielców w Hameryce) :-).

szumne zapowiedzi - 30.06.2014 10:39:43, *.dynamic.chello.pl

po co się tak spinać jak jakaś gimbus pisze głupoty?
Smieszą mnie te wpisy o emigracji ,jak byliśmy we Wrexham ,to jedyny typ z Polski które ,w dodatku bramkarz klubu nocnego,kibic łksu daleki był od chęci sprawdzania swoich umiejętności z jednym z nas,dlatego wasze wpisy wyssane z palca o zorganizowanej emigracji przeciwko nam są po prostu bardzo śmieszne z gatunku science fiction ,Polaków jest bardzo dużo za granicą i raczej trzymają się razem ale sa wyjątki,pzdr

Prazanin do Alex uk - 30.06.2014 11:14:39, *.play-internet.pl

Ta czcionka jest typowo irlandzka, kojarzysz ich jezyk narodowy?....taka czcionka jest wszedzie np w nazwie pubow itp, pokazujaca ich tozsamosc.....bylem tam troszke wiec moge napisac
Irlandczycy z natury sa spokojni takze komu ty trutniu chcesz flagi zabierac?poczekaj na nastepne rundy i sie wykaz ps.
wiesz co to jest cyrylica?.....doucz sie troszke zaniim cos napiszesz.

do sim - 30.06.2014 11:46:48, *.dab.02.net

A gdzie ten twoj lech i ruch byl rok temu? W walii ich nie ma?

@Normalny - 30.06.2014 11:54:47, *.dynamic.chello.pl

Ty nie pajacuj ;)

f3 - 30.06.2014 13:51:07, *.dynamic.chello.pl

Mnie ciekawi czemu tu tule osób chce wybielić jakąś śmieszną ekipkę z Irlandii? Wiadomo już że są lewakami, a tu pare osób usilnie chce wmówić że nie są... O co biega?

Do szumne zapowiedzi - 30.06.2014 17:09:10, *.30.static.turktelekom.com.tr

Zgadzam sie w 100 z Toba ,tak w tym Wrexham bylo ,kazdy pisal ile to Widzewa i ŁKSu nie pracuje po fabrykach,ilu to sie nie zbierze.Czasem wydaje mi sie ze emigracyjna brac nasza ze zgodami chyba tylko z dowodow jest z Warszawy,Sosnowca,Elblaga i pare razy w PL byla na wyjezdzie a nagle bedac na obczyznie zaczela sie interesowac sprawami kibicowskimi.Bartek

jnq - 30.06.2014 19:01:05, *.dynamic.gprs.plus.pl

Alex uk, 29.06.2014 15:31 - *.173.threembb.co.uk

komu ty chcesz flagi zabierac?:)
Pazie dosana trojke w pierwszym meczu i juz nikt o st. patrick nie bedzie pamietal...

UF2 - 02.07.2014 01:13:54, *.ntlworld.ie

This group are not left-wing, no politics. some other fans with politics but not this.

Gar-SEI2001 - 03.07.2014 13:19:25, *.54

Nasza grupa nie jest lewicowa w ogóle. Jesteśmy nie mają żadnych polityki związane z naszą grupą.

W przeszłości był Che Guevara na niektórych flagi jak on symbolem rewolucji w Irlandii. W ostatnich latach grupa nie pozwala na korzystanie z tej flagi, gdyż powoduje zamieszanie.

Przetłumaczone za pomocą Google

Dodaj komentarz:

autor:

e-mail:

treść:

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2018 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.