fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Raport PZPN o bezpieczeństwie na stadionach

Woytek, źródło: PZPN - Wiadomość archiwalna

PZPN przedstawił raport dotyczący bezpieczeństwa na stadionach w minionym sezonie. Został on stworzony na podstawie raportów delegatów, obserwatorów oraz klubowych koordynatorów ds. współpracy z kibicami. Wynika z niego m.in., że aż 51% wszystkich meczów ligowych odbyło się bez udziału zorganizowanych grup kibiców gości, a mecze przy Łazienkowskiej angażowały największą ilość funkcjonariuszy policji.

Ocena stadionu

W ocenie parkingów dla kibiców wśród drużyn Ekstraklasy Legia zajęła 10. miejsce (nota 4,53 skali 1-6). Najwyżej ocenione zostały miejsca postojowe we Wrocławiu, a najgorzej w Łodzi na Widzewie. Infrastrukturę dla kibiców niepełnosprawnych przy Łazienkowskiej oceniono na piątkę, a funkcjonowanie punktów depozytowych na 4,18 (środek ligowej stawki). Natomiast ocena ciągów komunikacyjnych to 4,21 (11. miejsce w zestawieniu). We wszystkich powyższych kategoriach najwyższe noty otrzymał Śląsk Wrocław.

Niską ocenę otrzymały furtki ewakuacyjne na Legii - nota 3,95 i przedostatnie miejsce. Najgorszą ocenę w tej kategorii otrzymał Lech Poznań.

Na stadionie przy Łazienkowskiej ani razu nie odnotowano brudnych krzesełek dla kibiców. Bardzo dobre oceny Legia otrzymała za punkty gastronomiczne, stanowisko dowodzenia, warunki pracy dla mediów, toalety, warunki oglądania meczu, politykę informacyjną oraz organizację wejścia dla kibiców gospodarzy. Niższą notę wystawiono za Legii organizację wejścia dla kibiców gości (4,5) i pracę stewardów (4,4).

Ocena prawy kierownika ds. bezpieczeństwa Legii wg tego raportu to 4,47 - trzeci od końca wynik w Ekstraklasie, a ocena pracy spikera znalazła się na ostatniej pozycji z notą 4,32.

W trakcie minionego sezonu 4 razy w Ekstraklasie organizator imprezy przekazał dowodzenie Policji, 1/4 wszystkich meczów miała status podwyższonego ryzyka. Najwięcej funkcjonariuszy policji zabezpieczało mecze Legii - średnio 424 na mecz.

Wyjazdowcy

Sektor gości na Legii gościł w ubiegłym sezonie 12450 kibiców. Więcej miał tylko Lech Poznań - 13385. Aż 51% wszystkich meczów ligowych odbyło się bez udziału zorganizowanych grup kibiców gości. Średni czas wchodzenia na sektor gości wyniósł w Ekstraklasie 56 minut, ale w Warszawie wynosił on aż 82 minuty, czyli najgorzej spośród stadionów, której przyjmowały takie grupy. Najsprawniej fani zajmowali miejsca na obiekcie w Gdańsku.

Jakie były główne przyczyny nieobecności zorganizowanych grup kibiców na meczach?
36% - remont sektora/budowa stadionu
22% - zakaz wyjazdowy
13% - decyzja władz miasta
9% - decyzja wojewody
15% - inne przyczyny (protesty?)

Tylko 4% meczów spotkało się z brakiem zainteresowania wyjazdem samych kibiców.

W 52% przypadków fani podróżowali na mecze autokarami. 24% to pociągi specjalne, 13% prywatne samochody, a 8% pociągi rejsowe.

Incydenty
Podczas 195 z 296 meczów Ekstraklasy odnotowano wulgarne/wrogie okrzyki. Na 68 spotkaniach zostały użyte środki pirotechniczne, na 35 meczach rzucano przedmiotami. Podczas 19 spotkań odnotowano przerywanie zawodów ze względu na incydenty (przede wszystkim związane z użyciem pirotechniki).

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

+dodaj komentarz
Moty(L)a noga :) - 23.07.2014 / 10:59, *..127

Pytanie do Wujka Dobra Rada: czy okrzyk "Motyla noga" jest wulgarny czy wrogi???

Dziękujemy Ci za odpowiedź, Wujku Dobra Rada!

odpowiedz
pin - 23.07.2014 / 10:53, *..free.aero2.net.pl

Te punkty gastronomiczne to chyba dobre ale na trybunach vip

odpowiedz
(L) - 23.07.2014 / 10:40, *..snel.com

"Bardzo dobre oceny Legia otrzymała za punkty gastronomiczne" hahaha. Ciekawe za co dokładnie? Za ceny, za wielkość porcji czy za to, że przy wypełnieniu stadionu > 15 tysi aby coś kupic, trzeba wyjść 15 minut przed końcem pierwszej połowy, to może na II człowiek się nie spóźni.

odpowiedz
jacek - 23.07.2014 / 07:34, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Ocena pracy spikera... A co ma robić żeby dostać lepszą ocenę??? Kilka razy pośpiewać z gośćmi... Durne te oceny.... Wrocław najlepsze ciągi komunikacyjne - jak tam jest frekwencja na żenującym poziomie to każdy siada na d... i jest luźno.

odpowiedz
Pandoraaa - 23.07.2014 / 06:39, *..190

Ja jestem bardzo zadowolony i na Legii czuje się bezpiecznie,
jedynie co mi przeszkadza to Policja, Ceny Jedzenia i Napojów w Punktach gastronomicznych (zbyt wysokie) i cena za bilet (zbyt wysoka)

odpowiedz
e(L)o - 23.07.2014 / 06:33, *..internetdsl.tpnet.pl

..no i co w związku z tym?

odpowiedz
:D - 22.07.2014 / 23:40, *..dynamic.chello.pl

O jejku jejku, nie obiektywne i nic nie wnoszące statystyki .

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.