Lucjan Brychczy - 60 lat w Legii!
REKLAMA

60 lat od debiutu Lucjana Brychczego w Legii

Bodziach, źródło: Legionisci.comWiadomość archiwalna>

Dziś mija 60 lat od debiutu Lucjana Brychczego w barwach Legii Warszawa. Żywa legenda naszego klubu, po raz pierwszy zagrała z eLką na sercu 12 września 1954 roku, w wyjazdowym meczu z Ruchem Chorzów, przegranym 0-1. W momencie debiutu w Legii "Kici" miał 20 lat i 3 miesiące.

Łącznie w barwach Legii wystąpił w 452 spotkaniach (368 w lidze), w których zdobył 227 bramek (183 w lidze). Od tamtego czasu jest nieprzerwanie związany z naszym klubem, a rok 2014, 60-ty przy Łazienkowskiej, został ogłoszony rokiem Lucjana Brychczego.

"Pamiętam 12 września 1954 roku. To był jeden z tych dni, jedna z dat, których nie zapomnę do końca życia. Szykowałem się na ten dzień długo, bo to nie tylko był mój debiut w Legii, ale także gra blisko domu, na stadionie chorzowskiego Ruchu. Chciałem, by mój chrzest bojowy zaczął spłatę długu, który zaciągnąłem u trenera Steinera, no i oczywiście marzyłem, żeby pokazać działaczom Niebieskich, jak bardzo się pomylili, lekceważąc mnie podczas tamtego pamiętnego treningu. (...) Dwie godziny przed meczem nasz autokar ruszył z hotelu na ulicę Cichą. Steiner od razu przysiadł się do mnie i powiedział 'Kici spielt gut, spielt gut!'. Byłem tym zaskoczony i potwierdziłem kiwnięciem głową, że tak właśnie będę grał: dobrze. Gdy wyszliśmy na stadion, przywitał nas pomruk publiczności. Kampania prowadzona przez niektóre śląskie gazety przyniosła efekt. Byłem tym urażony do szpiku kości, ugodzony w samo serce i targany uczuciem zemsty, a zatem zdolny do największych poświęceń. Przez te emocje niespecjalnie pamiętam mój debiut w Legii. Zacząłem mecz jako wróg numer jeden i tak go zakończyłem, ale na koniec doszedł szacunek kibiców, którzy odłożyli antagonizmy w kąt i docenili moją grę. To był dla mnie wielki dzień, szkoda, że udany tylko dla mnie. Zagrałem świetny mecz, zdobyłem uznanie przy Cichej, ale Legia przegrała 0:1" - opisuje swój debiut w Legii w książce "Kici" Grzegorza Kalinowskiego i Wiktora Bołby, Lucjan Brychczy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

mich - 12.09.2014 12:33:29, *.warszawa.vectranet.pl

STO LAT MISTRZU !!!!

kryspin - 12.09.2014 12:36:13, *.dynamic.chello.pl

Legenda Legii i to w jakiej kondycji mimo wieku, wielki szacunek.
Mega oprawa sie nalezy.

ltm - 12.09.2014 12:42:02, *.subscribers.sferia.net

kaczorowski nigdy nie bedziesz legionistą

Rychu - 12.09.2014 12:48:41, *.polkomtel.com.pl

Panie Lucjanie 200 lat w Legii!!!

Paszczyszyn - 12.09.2014 13:01:55, *.57.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

LEGENDA I CHWALA NA WIEKI

1956 - 12.09.2014 13:12:11, *.156

a ja od 1966r. zachwycałem się techniką Kiciego:) i nie to że się chwalę tylko szlag mnie trafia że to już tyle lat minęło!!!

dziadek 2003 - 12.09.2014 15:29:04, *.106

Wszystkiego Naj(L)epszego Panie Lucjanie 100 ( L)AT i JESZCZE DŁUŻEJ W LEGII życzy stary kibic Żylety L.W.1916

Majkel - 12.09.2014 16:53:25, *.unknown.vectranet.pl

Wszystkiego dobrego Panie Lucjanie :)
Dużo zdrowia przede wszystkim!

Kibic L - 12.09.2014 18:12:48, *.adsl.inetia.pl

Chodziłem na mecze PANA LUCJANA jeszcze w początkach lat 60-tych. Wielka klasa, jeden z tych tzw. "za wcześnie urodzonych". Gdyby w lepszych czasach i lepszej rzeczywistości żył i grał, to techniki uczyliby się od NIEGO wszyscy wielcy tego świata z Ronaldo, Messim i Neymarem na czele. Czapki z głów, jeszcze sto lat PANIE LUCJANIE.

Szczepan - 12.09.2014 18:52:31, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

chapeau bas! Szacunek na wielki !!!!!

rob bandit - 12.09.2014 20:46:25, *.satfilm.net.pl

Kici,60 lat minęło jak jeden dzień...więc następnych 60... Wszystkiego Dobrego!!!FORZA LEGIA!!!

Radek-Wołomin - 12.09.2014 22:22:43, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Panie LUCJANIE wszystkiego najlepszego dużo zdrowia i wytrwałości!!!! Dłoń uściskam przy najbliższej okazji ;)

ajrisz - 12.09.2014 23:18:43, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

200 lat Mistrzu!!!

goora(L) - 13.09.2014 01:54:42, *.dynamic.gprs.plus.pl

Panie Lucjanie 200 lat i dużo zdrowia Mistrzu! Dziękujemy za wszystko.

Tom@zino - 13.09.2014 12:26:30, *.dynamic.chello.pl

Wielki szacunek! Czapki z głów!