Młodzież: Legia 2002 triumfuje w Ursynów Cup

Gracze Legii'02 triumfowali w międzynarodowym turnieju Ursynów Cup, pokonując w finale Stadion Śląski Chorzów. Legioniści pokonali po drodze m.in. Motor Lublin i Lecha Poznań, a w 7 meczach stracili zaledwie jednego gola. W turnieju Varsovia Cup uczestniczyli z kolei gracze roczników 2006 i 2007. Legia 2003 pokonała 3-0 Śląsk Wrocław. Drużyny Akademii zakończyły tym samym udanie rundę jesienną 2014 r.

Turniej "Ursynów Cup", rocznik 2002:

Gracze Legii 2002 z dobrej strony pokazali się podczas organizowanego przez SEMP Ursynów turnieju "Ursynów Cup". Rywalizacja odbywała się na odnowionej niedawno nawierzchni przy ul. Koncertowej. Podopieczni Michała Kolanowskiego pierwszą (i ostatnią) bramkę stracili dopiero w finale, wygranym 2-1 ze Stadionem Śląskim Chorzów. We wcześniejszych meczach nie było jednak bynajmniej łatwo. Pierwsze dwa spotkania grupowe, mimo sporej przewagi w polu, zakończyły się bezbramkowymi remisami. Nieco węższe niż klasyczne ligowe boisko sprzyjało prowadzeniu gry obronnej. Dopiero drużyna Stadionu Śląskiego postawiła legionistom wyższe wymagania. Spotkanie było jednak bardziej otwarte niż dwa poprzednie, co legioniści skrzętnie wykorzystali. Mecz z Motorem Lublin rozpoczął się dla Młodych Wilków udanie, bo od gola już w drugiej minucie meczu. To pozwoliło na konsekwentne realizowanie taktyki i punktowanie rywala.

Drugi dzień rozpoczął się od pojedynku z białoruskim FK Mińsk. Gracze FK do tego momentu, mimo prezentowania ładnego, otwartego futbolu, zremisowali dotychczasowe 4 mecze 0-0. I...tak już zostało. Legia była dłużej przy piłce, ale oba zespoły miały kilka dobrych sytuacji, z których żadna nie została wykorzystana. Białorusinom poszczęściło się dopiero w meczu o 7. miejsce, który wygrali 3-2 z Koroną Kielce. Legioniści tymczasem zmierzyli się w półfinale z Lechem Poznań. Dla wielu był to przedwczesny finał - rzeczywiście, mecz stał na wysokim poziomie i trzymał w napięciu do samego końca. Lechici zaatakowali pierwsi, ale dośrodkowanie z lewej strony padło łupem naszego bramkarza. Potem do głosu doszli legioniści, którzy stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji - po rajdach Jurka Munika gola zdobył gracz testowany, a chwilę potem powtórzyć jego wyczyn mógł Aleks Stawiarz. Mimo oddania jeszcze kilku strzałów (m.in. Toczyski, Ignacak), więcej goli dla Legii nie padło. Lechici mieli dużo dobrych chęci, lecz mieli problem z przedarciem się przez środkową strefę boiska, a w razie czego na posterunku byli również Patryk Peda i Kuba Kamiński, którzy oszczędzili obu naszym bramkarzom pracy.

Finał ze Stadionem Śląskim był bardziej zacięty, niż pojedynek grupowy. Legia objęła wprawdzie szybko prowadzenie, ale Ślązacy jeszcze szybciej odpowiedzieli i mogli nawet uzyskać prowadzenie. Ostatni kwadrans należał już do Legii. Na trzy minuty przez końcem swoją trzecią w tym turnieju asystę z rzutu rożnego zaliczył jednak Konrad Szałek, a szczęśliwym strzelcem ostatniego gola turnieju był Mateusz Wysokiński.

- Mecze grupowe Legii 2002:

Legia 0-0 Znicz Pruszków

Strzały (celne): Legia 5 (0) - Znicz 2 (2)

Legia 0-0 Widok Skierniewice

Strzały (celne): Legia 9 (6) - Widok 1 (0)

Legia 4-0 Stadion Śląski Chorzów
1-0 5 min. Aleksander Stawiarz (as. Konrad Szałek z rogu)
2-0 10 min. Konrad Szałek (as. gracz testowany III)
3-0 20 min. Kornel Toczyski (as. gracz testowany II)
4-0 24 min. Aleksander Stawiarz (as. gracz testowany II)

Strzały (celne): Legia 11 (9) - Stadion Śląski 3 (3)

Legia 3-0 Motor Lublin
1-0 1 min. Jerzy Munik (dob. strz. Aleksandra Stawiarza)
2-0 17 min. Kamil Szabłowski (as. Mateusz Wysokiński)
3-0 20 min. Jakub Kamiński (głową, as. Franek Majewski z rzutu wolnego)

Strzały (celne): Legia 12 (11) - Motor 3 (1)

Legia 0-0 FK Mińsk [Białoruś]

Strzały (celne): Legia 3 (0) - FK Mińsk 4 (4)

- Półfinały:
Stadion Śląski Chorzów 4-0 Lechia Gdańsk

Legia 1-0 Lech Poznań
Gol:
1-0 3 min. gracz testowany III (as. Jerzy Munik)

Strzały (celne): Legia 6 (4) - Lech 2 (1)

- Mecz o 3. miejsce:
Lech Poznań 0-0 k. 3-2 Lechia Gdańsk

- Finał:
Legia 2-1 Stadion Śląski Chorzów
1-0 7 min. gracz testowany III (as. Konrad Szałek z rogu)
1-1 7 min. Michał Milewski
2-1 21 min. Mateusz Wysokiński (as. Konrad Szałek z rogu)

Strzały (celne): Legia 15 (11) - Stadion Śląski 6 (3)

Skład Legii na turnieju: Gabriel Skiba, gracz testowany I - Kamil Szabłowski, Patryk Peda, Jakub Kamiński, Grzegorz Skrzos, Sebastian Ignacak, Kornel Toczyski, gracz testowany II, Jerzy Munik, Mateusz Wysokiński, Konrad Szałek, gracz testowany III, Franek Majewski, Aleksander Stawiarz
Trener: Michał Kolanowski

Najlepszy bramkarz turnieju: Ľubomír Belko (MŠK Žilina)
Najlepszy strzelec turnieju: Adrián Mojžiš (MŠK Žilina)
Najlepszy gracz turnieju: Grzegorz Glapka (Stadion Śląski Chorzów)

Warto dodać, że obaj wyróżnieni gracze z Żyliny (oraz Matúš Capko z tej samej drużyny) są członkami kadry narodowej Słowacji U-13, która niedawno rozegrała dwa mecze towarzyskie z reprezentacją Polski.

1-0 52 min. Bartosz Ślendak
2-0 55 min. gracz testowany III (as. gracz testowany I)
3-0 58 min. gracz testowany III (as. Bartosz Ślendak)

Strzały (celne): Legia 22 (12) - Śląsk 4 (1)

Legia I i II tercja: Klan - Wiater (26' gracz testowany II,45' Pierzak), Pierzak (26' Szewczyk), Wysocki, Ślusarczyk (26' gracz testowany III) - Ślendak, gracz testowany I (16-45' Rowicki), Niesłuchowski (26' gracz testowany IV) - gracz testowany II (26' Kowalski)

Legia: III tercja: Klan - Wiater, Szewczyk, Wysocki, Ślusarczyk - Ślendak (64' gracz testowany IV), gracz testowany I (72' Rowicki), Niesłuchowski - gracz testowany III (70' Kowalski)
Trener: Dariusz Rolak

Legia 2003 wzięła początkowo przykład ze starszych kolegów z I drużyny i rocznika 2002 - dwie pierwsze tercje, mimo zauważalnej przewagi i paru "bilardowych" akcji pod bramką Śląska, kończyły się wynikami bezbramkowymi. Wrocławianie do pewnego momentu stawiali dzielnie opór, próbując się też odgryzać co jakiś czas. Z minuty na minuty zaczęło jednak coraz bardziej "śmierdzieć" golem dla gospodarzy. Gdy Bartek Ślendak zdobył na samym początku trzeciej tercji prowadzenie dla "Młodych Wilków", koncepcja gry WKS i morale graczy z Wrocławia legło na moment w gruzach - co wykorzystał nasz napastnik, strzelając w podobny sposób w ciągu 5 minut dwa kolejne gole.

Turniej "Varsovia Cup", rocznik 2005 i 2007:

Rano, część graczy z roczników 2006 i 2007 wystąpiła w rozgrywkach Ligi Klubów Partnerskich. Po południu, pozostali legioniści przenieśli się na boiska Warszawianki, gdzie odbył się międzynarodowy mini-turniej, organizowany przez partnerski klub Akademii Legii - Varsovię.

Legia 2006 całkiem nieźle zaprezentowała się w stawce drużyn starszych o rok. Zebrane doświadczenia, zarówno ze zwycięskich jak i przegranych spotkań, dadzą naszym zawodnikom bodźce do dalszej pracy. Nie prowadzono klasyfikacji końcowej ani klasyfikacji króla strzelców. Nagrodę indywidualną w naszej drużynie otrzymał Kuba Żewłakow, ale na pochwały zasłużyło również kilku innych graczy.

Przeciwnicy Legii 2006: Dukla Praga, Dukla Praga II, Jagiellonia Białystok, APN Ostrołęka, Varsovia Warszawa

Skład Legii 2006 na turnieju "Varsovia Cup": Olek Mackielewicz, Błażej Kramarczuk, Bruno Cłapiński, Franek Saganowski, Nikodem Leśniak, Piotr Żołyński, Jakub Żewłakow, Jakub Janiczek, Piotr Kuśmider, gracz testowany, Olgierd Wełna
Trener: Jakub Zapaśnik

Po piłkarzach z kategorii U-9, na boisko wyszli 7-latkowie. Zebrani licznie fani i rodziny obejrzeli mecze radosne, pełne bramek i zmieniających się w obie strony prowadzeń. Jak na tę kategorię wiekową, było też całkiem sporo dobrego futbolu. Podobnie jak w turnieju wcześniejszym, wszystkie zespoły otrzymały puchary za zajęcie pierwszego miejsca ;-) Dla młodych legionistów to ostatni akcent sportowy tej jesieni.

Przeciwnicy Legii 2007: Dukla Praga, Dukla Praga II, Broń Radom, Hutnik Warszawa, Varsovia Warszawa

Skład Legii 2007 na turnieju "Varsovia Cup": Perucki, Iwańczyk, Jaroszewski, Błądziński, Kossak, Baranowski, Żagan, Świętochowski, Falecki
Trener: Adam Szymczak