fot. tasiorzyca
REKLAMA

Charytatywna wiosna Legii Warszawa

Woytek, źródło: Legia Warszawa - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa uruchamia kolejny projekt społeczny pod nazwą "Charytatywna Wiosna Legii Warszawa". Klub, kibice Legii, sponsorzy, partnerzy medialni oraz obecni i byli sportowcy Legii pomogą wybranym inicjatywom charytatywnym. Akcja potrwa całą wiosnę. Zasada jest prosta, im więcej osób na stadionie, tym więcej pieniędzy trafi na konto pięciu wybranych organizacji charytatywnych.

- Do akcji zaprosiliśmy fundacje i stowarzyszenia, których działalność jest zbieżna z historią, ideałami i wartościami Legii. Chcemy pomóc zarówno w wymiarze ogólnopolskim i lokalnym, tym, którzy już są naszymi kibicami i tym, którzy jeszcze nimi nie są - mówi wiceprezes Legii Jakub Szumielewicz. - Mamy nadzieję, że rezultatem współpracy będzie zbiórka pieniędzy w maksymalnym zakresie, a wszystkie środowiska związane z Legią pokażą, że jesteśmy jednym, żywym organizmem, który ma ogromną moc pomagania.

Podczas rundy wiosennej na stadionie Legii przy ulicy Łazienkowskiej zostanie rozegranych pięć meczów. Każdy z nich będzie miał jednego partnera charytatywnego. Jeśli na mecz sprzedanych zostanie 20 tysięcy biletów, z każdej sprzedanej wejściówki klub przekaże 1 zł na cele charytatywnego partnera. Przy 25 tysiącach sprzedanych biletów na konto partnera trafią 2 zł z każdego biletu, a przy 29 tysiącach sprzedanych biletów aż po 5 zł!
Oznacza to, że na cel każdego partnera może zostać przeznaczone nawet 150 tysięcy złotych, a łącznie, po pięciu meczach, na cele charytatywne możemy przeznaczyć 750 tysięcy złotych.

1. Legia - Podbeskidzie Bielsko-Biała, 1 marca 2015 - UNICEF;
2. Legia - Wisła Kraków, 15 marca 2015 - Muzeum Powstania Warszawskiego i stowarzyszenia Powstańcze;
3. Legia - Piast Gliwice, 4 kwietnia 2015 (Wielkanoc) - Powiślańska Fundacja Społeczna;
4. Legia - Zawisza Bydgoszcz, weekend 17-20 kwietnia 2015 - Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy "Pamięć i Przyszłość";
5. Legia - Pogoń Szczecin, 29 kwietnia 2015 - Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

Drugim etapem akcji będą odwiedziny w domach dziecka, szpitalach i placówkach wychowawczych. Trzeci etap to wielki finał akcji, który odbędzie się 1 czerwca w Dzień Dziecka na stadionie Legii dla ok. 4-5 tysięcy osób.

Każda z organizacji jeszcze przed rozpoczęciem akcji jasno określi cele, na które chciałby przeznaczyć pieniądze zabrane przez Rodzinę Legii Warszawa.


- Jako Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa i środowisko kibiców od lat prowadzimy wiele akcji charytatywnych skupiających się na pomocy osobom potrzebującym, które mają charakter zarówno trwały jak i okazjonalny. Pomoc trafia do dzieci z domów dziecka, Polaków na Wschodzie, Bohaterów Powstania Warszawskiego czy kibiców znajdujących się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej i materialnej. Jesteśmy zadowoleni, że nasze kibicowskie inicjatywy zostały dostrzeżone przez klub i liczymy, ze podczas meczu z Pogonią Szczecin w dniu 29 kwietnia wszyscy kibice Legii Warszawa poprzez liczną obecność dołożą do nich swoją cegiełkę – komentuje prezes SKLW Leszek Mańk.

Informacje o organizacjach, czyli gdzie trafią pieniądze



UNICEF to największa organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. UNICEF Polska nie jest finansowany przez ONZ i dlatego potrzebuje wsparcia darczyńców, by nieść pomoc dzieciom. UNICEF, co warto podkreślić, po raz pierwszy wszystkie zebrane podczas meczu środki przeznaczy na akcję edukacyjną dla dzieci w naszym kraju. - W Polsce w wyniku wypadków ponad 300 tysięcy dzieci rocznie doznaje uszczerbku na zdrowiu lub urazu, a około 1000 dzieci ponosi śmierć. Musimy to zmienić. Projekt "Baw się i bądź bezpieczny" cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem wśród placówek współpracujących z UNICEF Polska. W dwóch pierwszych edycjach akcji wzięło udział około 200 tysięcy dzieci - mówi Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju jest jedyną organizacją pozarządową skupiającą w swoich szeregach żołnierzy w służbie czynnej oraz byłych żołnierzy, którzy doznali ran, kontuzji czy chorób w związku ze służbą pełnioną podczas misji poza granicami kraju. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest reprezentowanie środowiska weteranów poszkodowanych przed instytucjami i osobami mającymi wpływ na poprawę życia tych, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu, pełniąc służbę na krańcach świata.

Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy "Pamięć i Przyszłość": "Jesteśmy środowiskiem rodzin, których mężowie, ojcowie i synowie ponieśli największą ofiarę, ofiarę życia. Daleko od Polski, najdroższych im osób i wspomnień wykonując swoje żołnierskie zadania, pełniąc służbę w misjach poza granicami kraju reprezentując Polskę i polski mundur. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z ryzyka i poświęcenia związanego ze służbą wojskową, świadomość ta jednak nie zmniejsza bólu po tragicznej stracie bliskiej osoby. Mając na celu pomoc i wsparcie członków rodzin w trudnych chwilach żałoby, bieżącą pomoc w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i wychowawczych dzieci, wspieranie wszechstronnego intelektualnego, społecznego, duchowego i fizycznego rozwoju dzieci poległych żołnierzy, dbanie o dobre imię poległych żołnierzy jak i pełniących służbę w polskich kontyngentach wojskowych a także stwarzanie możliwości integracji oraz wzajemnej wymiany doświadczeń zostało utworzone Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”, które zostało zarejestrowane 17 kwietnia 2012 roku. Stowarzyszenie zrzesza wdowy, dzieci, rodziców oraz rodzeństwo poległych żołnierzy. Tragiczne doświadczenia, które Nas połączyły sprawiły, że nawiązuje się większe zrozumienie i siła działania".

Powiślańska Fundacja Społeczna to organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Śródmieściu Warszawy, której misją jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu rodzin. Naszym celem jest wspieranie rodzin w pełnieniu funkcji wychowawczych oraz rozwiązywaniu trudności. Powiślańska Fundacja Społeczna działa na rzecz mieszkańców Warszawy od 1989 roku. Została stworzona przez grupę społeczników – psychologów i pedagogów, którzy postanowili otworzyć na warszawskim Powiślu kluby dla dzieci – małych łobuziaków, dających się we znaki małej społeczności Powiśla. Było to pierwsze działanie wpisujące się w misję przyjętą przez Fundację, czyli przeciwdziałanie marginalizacji społecznej. Na przestrzeni lat Fundacja dostosowywała swoją działalność do potrzeb lokalnych. Wśród placówek prowadzonych przez Fundację znalazły się m.in. Ogniska Wychowawcze, Przedszkole, Hotelik kryzysowy, Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej, Dom Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w 60. rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Przez dziesięć lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 4 600 000 gości, a ponad 240 000 uczniów wszystkich typów szkół wzięło udział w lekcjach muzealnych. Muzeum zgromadziło ponad 30 000 eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 m kw. powierzchni ekspozycyjnych.

Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa "Sekcja Sympatyków" zostało powołane jako organizacja mająca na celu wewnętrzne i zewnętrzne kształtowanie środowiska fanów na Łazienkowskiej. Reprezentuje ono wszystkie grupy kibicowskie. Założone w 2002 roku stowarzyszenie wzięło za cel promowanie pozytywnego wizerunku kibiców i Klubu Legia Warszawa w Polsce i na świecie. SKLW wspiera wiele akcji charytatywnych, pomaga domom dziecka i placówkom wychowawczym w ramach akcji "1916 Uśmiechów": "SKLW nawiązało współpracę z warszawskimi Domami Dziecka numer: 1, 9 oraz 16. W wyniku pisemnych i ustnych ustaleń będziemy pomagać ww. placówkom oraz organizować uczestnictwo ich podopiecznych w wydarzeniach organizowanych przez Klub Legia Warszawa oraz Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa 'Sekcja Sympatyków'".

fot. Legia Warszawa

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.