fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Bardzo trudna sytuacja hokejowej Legii

źródło: Michał Szaflarski, legia.sport.pl - Wiadomość archiwalna

- Potrzebujemy wzmocnień i skonsolidowanej drużyny, która zacznie pracować w maju, natomiast jeżeli nie będzie żadnej wizji i żadnej szansy do końca kwietnia, to prawdopodobnie będzie ten moment, kiedy trzeba będzie pewne rzeczy nazwać po imieniu i dać sobie spokój - mówi legia.sport.pl prezes hokejowej Legii Michał Wąsiński. Reaktywowana dziesięć lat temu hokejowa Legia ma za sobą jeden z najtrudniejszych sezonów.
We wrześniu tylko dzięki pomocy kibiców i piłkarskiej Legii udało się zebrać brakującą do zamknięcia budżetu kwotę i wystartować w rozgrywkach I ligi. Trapiony kontuzjami i brakami kadrowymi zespół szybko stracił szanse na awans do play-off i na koniec sezonu zajął siódme miejsce na dziewięć drużyn.

- Nie można być zadowolonym z tego, co zaprezentowaliśmy, ale nie jest to wyłącznie kwestia postawy zawodników na lodzie. Temat jest znacznie szerszy - brakuje nam pieniędzy. Drużyna w pełnym składzie powinna się przygotowywać od maja w kompletnym cyklu z przerwą urlopową i w sierpniu powinna wyjechać na lód. Tymczasem nas początek rozgrywek zastał z nieprzygotowaną drużyną i z dziurą budżetową w wysokości 80 tys. zł, której nie byliśmy w stanie w żaden sposób pokryć. Wizja rozwiązania drużyny była niezwykle realna, tylko dzięki zbiórce kibiców i pomocy piłkarskiej Legii udało się tę dziurę zasypać. Ale praktycznie nie mieliśmy możliwości przygotowania się do sezonu, na lód weszliśmy dopiero na początku października, kiedy większość drużyn od co najmniej półtora miesiąca trenowała. Ponadto zawodnicy grali bez wynagrodzeń, co zmuszało ich do regularnej pracy, z której docierali na nocne treningi. A koszty sezonu ostatecznie i tak przerosły nasz budżet i kończymy na minusie - mówi prezes w wywiadzie dla legia.sport.pl.

- Mamy długi wobec COS, od którego wynajmujemy lodowisko na Torwarze. Opłaty za lód to lwia część naszego budżetu, to prawie 200 tys. zł za sezon. Torwar jest niestety najdroższym lodowiskiem w kraju i odczuwamy to bardzo dotkliwie. Nie da się jednak uprawiać hokeja na lodzie bez lodu. Na dodatek Torwar przechodzi remont. W tym roku zajęcia na lodzie kończą się na początku kwietnia, a lodu nie będzie pewnie znowu do października, co stawia pod wielkim znakiem zapytania przyszłość naszego hokeja seniorskiego, bo "powtórka z rozrywki" nie jest żadnym rozwiązaniem. W mieście nie ma drugiego takiego obiektu, który spełniałby warunki do trenowania, a co dopiero do grania w I lidze. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy na treningi czy mecze jeździli np. do Łodzi, gdzie znajduje się najbliższe Warszawy lodowisko. Kolejna kwestia to dostępność tego obiektu, bo lodowisko na Torwarze jest cały czas obłożone. Oprócz nas jest jeszcze jeden młodzieżowy klub hokejowy, kilka klubów jazdy figurowej na lodzie oraz ślizgawki, a efekt tego jest taki, że nasi zawodnicy muszą trenować o godz. 22, co nie ma nic wspólnego z normalnym cyklem treningowym i to też się przekłada na końcowy wynik - dodaje.

- Dramatycznie ciężko jest tu zainteresować kogokolwiek hokejem, co uważam za wielką szkodę, bo to niesamowicie dynamiczny sport, który zdecydowanie zyskuje jako widowisko przy oglądaniu na żywo. (...) Trwają intensywne rozmowy i próby poszukiwania sponsorów, bo już z doświadczenia wiemy, że bez tego ani rusz. Nie ma sensu kontynuować tego w dotychczasowej formie, czyli takiej, że zawodnicy nie otrzymują wynagrodzenia, nie ma środków na podstawowe rzeczy, zaczynamy sezon późno, jesteśmy nieprzygotowani i kończymy w taki sposób, w jaki skończyliśmy, trzy miejsca od czerwonej latarni, szybko tracąc szansę na grę w play-off. Nie należy też na to patrzeć z perspektywy tylko minionego sezonu. Mija dziesięć lat od czasu, kiedy powstała na nowo drużyna pierwszoligowa, przez ten czas pracowało z nią wielu trenerów, różne zarządy, ale w tym czasie zespół nie zbliżył się do awansu do ekstraligi. Bez stabilnej sytuacji finansowej nie uda się zbudować hokeja w Warszawie. Budżet, który jest potrzebny, żeby złożyć drużynę, która skutecznie powalczy o awans do ekstraligi, to około 1,5-1,8 mln zł, uwzględniając wynagrodzenia zawodników i kadry szkoleniowej na przyzwoitym poziomie. I bez żadnych kokosów. Powiedziałem już w klubie, że jeśli drużyna nie zacznie się przygotowywać "na sucho" w maju, będąc mniej więcej skompletowana, to ciągnięcie tego nie ma najmniejszego sensu. Samymi zawodnikami z Warszawy nie jesteśmy w stanie zbudować drużyny, która może walczyć o awans do ekstraligi. Potrzebujemy wzmocnień i skonsolidowanego zespołu, który zacznie pracować w maju, natomiast jeżeli nie będzie żadnej wizji i żadnej szansy do końca kwietnia, to prawdopodobnie będzie ten moment, kiedy trzeba będzie dać sobie spokój - mówi Wąsiński.

- Marzy mi się niespodziewany telefon i głos ze słuchawki, który mówi: "Chcemy nawiązać długofalową współpracę, na kilka lat i proponujemy wsparcie, które pozwoli hokejowej Legii wrócić na szczyt". Jestem przekonany, że zbudowalibyśmy wtedy w Warszawie drużynę hokejową na najwyższym poziomie, gotową do walki o najwyższe cele. Tymczasem w przyszłym roku obchodzić będziemy 100-lecie Legii, za dwa lata 90-lecie powstania sekcji hokejowej i 50 lat od ostatniego, trzynastego tytułu mistrzowskiego Legii w hokeju na lodzie. Ale czy hokejowa Legia będzie jeszcze wtedy istniała? To bardzo trudne pytanie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (32)

+dodaj komentarz
observer - 18.09.2015 / 22:07, *..multi.internet.cyfrowypolsat.pl

ani słowa?

odpowiedz
jared - 03.09.2015 / 23:20, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

legionisci.com mają w poważaniu hokej! A szkoda... bo to portal na poziomie. Wystarczyłyby chociaż krótkie info

odpowiedz
plh - 03.09.2015 / 20:48, *..dynamic.chello.pl

rozumiemy że drużyna w rozsypce? http://hokej.net/pl/news,artykul,5,37142,warszawianie-na-testach.html#komentarze

1. pzhl sam nie wiem co z 1 Ligą zrobic....
2. szkoda ze na portalu zadnych newsów
3. a potem wielki zal ze nikt sie dyscyplina nie interesuje..
4. zrobic jak w 1998/99 - sciagnac sosnowiec do wawy...

odpowiedz
hokejfan - 02.09.2015 / 13:57, *..static.sitel.net.pl

Na dzień dzisiejszy w 1 lidze na (2 dni przed startem) są 3 drużyny - 1. Stoczniowiec 2.Dębica 3.SMS II . Tak niestety wygląda sytuacja. Krynica się posypała , z Legią nie wiadomo co jest grane, SMS I w PHL... Masakra co się w tym kraju dzieje i jak można tak niszczyć tą piękną dyscyplinę sportu...

odpowiedz
calun - 01.09.2015 / 23:13, *..multi.internet.cyfrowypolsat.pl

zaj****e forum, nie ma co

odpowiedz
roy - 20.08.2015 / 14:54, *..internetdsl.tpnet.pl

z tego artykułu wynika ze jednak się Legia zgłosiła do ligi - może to ktoś potwierdzić?

http://www.hokej.net/pl/news,artykul,6,37002,tylko-pieciu-chetnych-do-gry-w-i-lidze-hokeja.html

odpowiedz
halo - 09.08.2015 / 20:17, *..dynamic.chello.pl

halo ? jak w koncu bedzie z odpowiedza na zadane powyzej pytanie ?

odpowiedz
Majkel - 23.07.2015 / 10:01, *..itsa.net.pl

Ostro... ;P

odpowiedz
hokej - 22.07.2015 / 16:38, *..dynamic.chello.pl

MAM PYTANIE, czy lktos w redakcji mozga ruszyc du...pe i zorientowac sie czy hokej w Legiii jeszcze istnieje ?, czy sa jakies przygotowania druzyny do sezonu...? 24 lipca mija termin w PZHL dotyczacy spraw przyznawania licencjii na kolejny sezon.

CZY MOZE SEKCJA JUZ PO PROSTU UPADLA.....
Legia to nie tylko pilka i waszym obowiazkiem jest informowanie kibicow rowniez o idzialalnosci o inne sekcje
WARTO PROFESJONALNIE PODCHODZIC DO TEMATU..., A NIE CZEKAC O CO PYTAJA KIBICE......
ZA DUZO AMATORSTWA A ZA MALO DZIENNIKARSTWA PROFESJONALNEGO.

odpowiedz
krzysiek - 19.06.2015 / 17:29, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

nie ma co się rozklejać....-)podhale też wegetowało kilka lat,w 1 lidze i z zadłużeniem,a teraz są w czołowce,zdobywają medale,mają narybek'-zdobywają też środki jak inni,szukają sponsorów,itd,legia -hokej 10 lat to mało jak na ciągłość seniorską,trzeba non stop walczyć o byt ,a play-offy awanse kiedyś przyjdą...

odpowiedz
a moze jednak znowu zebranie z koncem sierpnia - 16.06.2015 / 16:18, *..static.ip.netia.com.pl

OSTATNI GASI SWIATLO......

odpowiedz
observer - 14.06.2015 / 18:47, *..multi.internet.cyfrowypolsat.pl

chcemy hokeja w Warszawie, chcemy hokeja,
jeszcze nadzieja, w nas drzemie, jeszcze nadzieja

odpowiedz
Majkel - 12.06.2015 / 11:34, *..itsa.net.pl

Czy nasza ukochana sekcja hokejowa rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu? A może nie ma już po co rozpoczynać przygotowań?

odpowiedz
jared - 07.04.2015 / 14:28, *..internetdsl.tpnet.pl

Gdyby chociaż była praca z młodzieżą tzn. juniorami starszymi to mogliby oni przejść od razu do seniorów, a tak to brakuje ludzi do składu. Szkoda, że żadna poważna firma (Browary, Ubezpieczenia) nie chce zainwestować w drużynę hokejowej Legii.

odpowiedz
Bibendum - 07.04.2015 / 14:37, *..dynamic.chello.pl

Nieciekawa sytuacja z naszym hokejem.Nawet gdy znajdzie się wspomniana kwota na roczny budżet nie mamy gdzie trenować i grać.Bez sensu jest grać mecze w innym mieście.Potrzebna jest nowa hala dla hokeistów.W ogóle w Polsce nie ma hal na lodowiska,nie ma torów dla łyżwiarzy.Każdy polski sportowiec,który liczy się na świecie w sportach zimowych trenuje za granicą.Nowa hala dla hokeistów Legii nie powstanie też z dnia na dzień.O ile w ogóle powstanie.Trzeba by było się prosić o wszystko władz miasta.O tereny na halę i pieniądze.Tych zapewne i tak nie będzie.To wszystko może trwać latami.
Trzeba by było wynajmować Torwar w innych godzinach niż po 22.Wszyscy musieli by dostawać jakieś godne pieniądze by skoncentrować się na graniu a nie grać po pracy.
Gdyby znalazły się pieniądze na roczny budżet,gdyby płacić zawodnikom i trenerom,gdyby hokeiści mieli cały obóz przygotowawczy i trenowali w normalnych godzinach na przykład o 17 to ma to sen.Rzeczywiście na dzień dzisiejszy jest to agonia hokejowej Legii.

odpowiedz
!!!!! - 07.04.2015 / 15:36, *..centertel.pl

Czas to jest na rozliczenie pieniążków które hokejowa Legia dostała na rozwój młodzieży i walkę z otyłością 200 tys ?!!!!! Gdzie te pieniądze, bo na pewno nie w sekcjach młodzieżowych gdzie kasę za wszystko płacą rodzice a z klubu nie dostali złamanego grosza,....

odpowiedz
Hokejowy kibic od dawna... - 07.04.2015 / 15:36, *..static.ip.netia.com.pl

Prawdziwa hokejowa Legia upadla wlasnie z braku hali i lodowiska. Dopoki w Warszawie nie bedzie wlasnej hali doputy nie bedzie silnego hokeja w Warszawie.
A byly to piekne czasy Komorski, Bracia Kaczorkowie, Jan Stopczyk, Leszek Kokoszka, Bogdan Dziubinski, andrzej Chowaniec, Leszek Mingr, Marek Bialik i tak dalejjj...

odpowiedz
Ali - 07.04.2015 / 15:13, *..134

Jak już coś robić to PRO, jeśli się nie da, wobec przytoczonych problemów, lepiej dać sobie spokój. Rok temu walczyliśmy wspólnie o losy tej sekcji. Skoro się nie udało, czas spojrzeć prawdzie w oczy.

odpowiedz
Pieniadze za transfery gdzie sa? - 07.04.2015 / 16:05, *..static.ip.netia.com.pl

a gdzie sa pieniadze za transfery ....... Komorski Biepieprz i inni....???????????????

odpowiedz
elo - 07.04.2015 / 16:37, *..stansat.pl

To jasne ze torwar musi zarabiac na przeciwko legia a te kutasy 200 tysi biora za treningi to jakas kpina! Pierdola w czape hajs sie musi zgadzac skoro polonia grala w kosza a teraz legia dla nich jeden platnik. Spslic im to jak hokeisci odejda odrazu remont mostu i hali..

odpowiedz
ee - 07.04.2015 / 17:26, *..chomiczowka.waw.pl

Brak jakiegos planu , nie ma sensu pomagac , bo to na marne kasa idzie co rok by utrzymywac cos by w lidze tylko dalo sie utrzymac i tyle... zero jakiejs wizji

odpowiedz
hok - 07.04.2015 / 17:40, *..subscribers.sferia.net

pomysleć ,że za same pieniądze z Bielika czy Radovica mozna by stworzyć drużynę na mistrza

odpowiedz
Robert - 07.04.2015 / 19:35, *..dynamic.chello.pl

Niestety brak lodowiska z prawdziwego zdarzenia w Warszawie to największa bolączka Hokejowej Legii. Niestety w najbliższych latach ten stan się nie zmieni, Stegny mają najpierw przykryć dachem, a o budowie nowego lodowiska nawet nie ma planów w najbliższych 4 latach. Pozostaje trzymać kciuki by hokej seniorski przetrwał w Wawie. Szkoda naszych wychowanków.

odpowiedz
Chronopia - 07.04.2015 / 22:36, *..adsl.inetia.pl

A może by tak chociaż raz a może dwa oddać część pieniędzy z wpływów meczowych piłkarskiej Legii na sekcję hokeja? Przecież oddajemy teraz na różne organizacje. Zainwestowane pieniądze teraz, kiedyś zwrócą się podwójnie.

odpowiedz
!!! - 08.04.2015 / 08:59, *..dynamic.chello.pl

Ostatnia zbiórka pokazała ze kasa to nie wszystko, zebralismy ok 30 tys, do brakujących 80 tys dołożyła pilkarska Legia, klub dostał dotacje na wyszkolenie dzieci i walkę z otyłością ok 200 tys, i co gdzie jesteśmy w tabeli, ilu zawodników przychodzi na treningi, umowmy się i wiedza to osoby które są blisko warszawskiego hokeja nie ma w WAWA 1 ligi, to co jest to drużyna amatorska tzw 2 liga która powinna być finansowana z prywatnych pieniędzy zawodników i prezesa, to ze syn prezesa gra i tata robi wszystko aby miał klub to dramat, oddaj pieniądze dla dzieci, to jest przyszłość WAWA hokeja , marny prezesino !

odpowiedz
kibic - 08.04.2015 / 00:13, *..dynamic.chello.pl

Najpierw to niech ten marny prezesina zacznie szanować ludzi

odpowiedz
do Bibendum - 08.04.2015 / 00:45, *..dynamic.chello.pl

mordo po co iść do władz miasta na dotowanie sportów zimowych? prawda jest taka że popyt na nie jest za mały i tyle, mało ludzi ogląda hokeja i dlatego nie ma w Warszawie hali, a indywidualni pasjonaci radzą sobie z tym faktem trenując gdzie indziej. Chcesz obciążać podatnika następnymi nie rentownymi inwestycjami? to niechybna droga do bankructwa tyle że już nie klubu a miasta lub kraju

odpowiedz
zz - 08.04.2015 / 08:03, *..adsl.inetia.pl

"Grali bez wynagrodzeń" - to może Panowie Zawodnicy w końcu się ogarną i zrozumieją, że są AMATORAMI? W Polsce można mówić o poważnym hokeju w kilku klubach... Jakoś entuzjastom, którzy sami się zbierają w piłkarskiej B-klasie brak wynagrodzeń nie przeszkadza... Dziwi mnie, że zawodnicy łapy po pieniądze wyciągają, bo na amatorskim poziomie to zawodnicy często dokładają się do drużyny, no, ale zakładając, że nie chcą, to klub powinien zapewnić tylko obiekt, sprzęt, trenera i finansować wyjazdy na mecze. Jakieś zgrupowanie tylko jeżeli są pieniądze... Pisałem to z okazji zbiórki ostatni - sekcja hokejowa sprawia wrażenie oderwanej od realiów... Hokej to nie piłka nożna, to nie siatkówka, to nie koszykówka - to są dyscypliny, które są u nas w miarę popularne i łatwiej o sponsorów. To też nie jest sport indywidualny, gdzie można wytrenować jakiegoś mistrza i dzięki niemu dostawać dotacje... Hokej jest dla entuzjastów, a na tym poziomie - dla amatorów.

odpowiedz
@Bibendum - 08.04.2015 / 08:07, *..adsl.inetia.pl

Piszesz, że bez sensu grać w innym mieście, a powiedz - dlaczego? Czy na hokej chodziły tłumy, że taka Łódź byłaby problemem? Nie, nie chodził prawie nikt... Najpierw zacznijcie na sekcje chodzić, a później marudźcie.

odpowiedz
Do !!!! - 08.04.2015 / 21:34, *..adsl.inetia.pl

Z przyjemnością odpowiem Panu na wszystkie wątpliwości bo widzę, że targają Panem niesamowite emocje. Zapraszam jutro o 19 na Torwar tajemniczy Panie !!! Będzie okazja wyrzucić z siebie prywatne frustracje bez ukrywania się za nic nie mówiącym nickiem. Do zobaczenia. Michał Wąsiński

odpowiedz
Klanik - 28.04.2015 / 20:27, *..101.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

trzeba ukraińców wspierać, na to są pieniążki. Tam idą setki milionów, w błoto, bo ukraińcy to rozkradają. W Polsce leczymy ten podły pomio w szpitalach, dajemy stypendia, zasiłki. Ani grosza na to więcej!

odpowiedz
Majkel - 05.05.2015 / 17:32, *..dynamic-ww-3.vectranet.pl

Kwiecień już za nami, a cisza w powyższym temacie skłania do wniosku, iż hokejowa sekcja przekroczyła już krawędź przepaści...
A może jednak jakieś pozytywne wieści?

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.