Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Ubiegłoroczna akcja na meczu Legii - fot. Kamil / Legionisci.com
Ubiegłoroczna akcja na meczu Legii - fot. Kamil / Legionisci.com
Sobota, 30 maja 2015 r. godz. 15:45

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Kibice Legii wspólnie przeciwko białaczce

Darek Chojnacki, źródło: Legionisci.com

Już w najbliższą niedzielę, 31 maja, na Stadionie Legii Warszawa odbędzie się kolejna odsłona akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku "Kibice Legii wspólnie przeciwko białaczce". Akcja zostanie przeprowadzona przez klub Legia Warszawa, SKLW i Krewkich Legionistów we współpracy z Fundacją DKMS Polska.

Na zeszłorocznym meczu 9 maja z Wisłą zarejestrowało się 562 kibiców Legii, w tym roku w lutym dalszych 158, co razem stanowi 720 potencjalnych dawców, 720 szans na życie. Kilkunastu z nich miało już szansę na bycie dawcą rzeczywistym, jeden, Sebastian tym dawcą został.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

fot. Kamil / Legionisci.com

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 780.000 to Dawcy zarejestrowani
w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 678.000 to Dawcy
z bazy Fundacji DKMS Polska. Już 1 921 (dane na marzec 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

fot. Tasiorzyca
fot. TasiorzycaKomentarze: (3)

pytanie, 30.05.2015 16:03:59 - *.play-internet.pl

Czy akcja bedzie tylko na stadionie, czy moze tez dla tych, co nie zasiada na trybunach? Pozdr

Potencjalny dawca, 30.05.2015 19:38:32 - *.play-internet.pl

Kochani polecam i namawiam do rejestracji każdemu z nas może przytrafić się to cholerstwo.Wartp pomagać!
Dla niewiedzących....
Komórki macierzyste nie sa pobierane z kregoslupa tylko z biodra.Dobra akcja popieram a przy okazji poczytajcie o witaminie B17.

Siwy, 31.05.2015 09:04:16 - *.dynamic.chello.pl

O ktorej startuje akcja?

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!